RWD vs AWD

forum użytkowników Kia EV6
Patrizio017
Posty: 10
Rejestracja: 09 lut 2022, 19:22
model samochodu: Audi A5

RWD vs AWD

Post autor: Patrizio017 »

Witam,
Nigdy nie miałem żadnej Kii ale ciekawa linia EV6 oraz pozytywne recenzje przyciągnęły mnie do salonu. Jeżdżę Audi A5 Sportback TDI, które kupione było z myślą o trasie Poznań - Warszawa, którą pokonywałem raz w tygodniu. Teraz jednak sytuacja się zmienił, w trasy prawie nie jeżdżę stąd pomysł na elektryka (mam też często kontakt z Jaguarem I-Pace, którego uwielbiam). Jeździłem Mustangiem Mach-E, Volvo C40, Ioniq 5 ale Kia zrobiła na mnie zdecydowanie najlepsze wrażenie. Miałem na weekend RWD 229 km i pasowało mi wszystko poza przeciętnymi osiągami. Skora jest szansa na dotację to szkoda z niej nie skorzystać i do wyboru mam 2 opcje:
1. 325 km AWD GT-Line plus pompa ciepła
2. 229 km RWD GT-Line plus pompa, szyberdach oraz pakiet technologiczny
RWD poza lepszym wyposażeniem ma trochę większy zasięg oraz większy przedni bagażnik. Nie miałem okazję jechać AWD 325 km więc nie wiem czy subiektywnie będzie równie dobrze jak na papierze.
Może ktoś stał przed podobnym dylematem lub jeździł obiema wersjami? Będę wdzięczny za sugestie :)
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: RWD vs AWD

Post autor: Blues Brothers »

Nawet nie ma się co zastanawiać, AWD warte jest każdych pieniędzy. Nie doceni tylko ten co nigdy tego nie używał.
Toma
Posty: 40
Rejestracja: 25 lis 2020, 10:09
model samochodu: Kia e Niro

Re: RWD vs AWD

Post autor: Toma »

Z AWD będzie lepsza trakcja przy ruszaniu, jeśli Kia będzie jedzic w zimie w górach to AWD.
Patrząc po terminach dostaw może to może to być wybór nieco innego rodzaju :)
Cardinale_Matheo
Posty: 14
Rejestracja: 10 lut 2022, 09:06
model samochodu: Kia Sorento Bussines Line 2017

Re: RWD vs AWD

Post autor: Cardinale_Matheo »

Jestes szczęśliwym użytkownikiem Sorento 2017 w AWD. Raz wsiądziesz do AWD, nie wsiądziesz już do FWD i RWD. Zwłaszcza w zimie.
GrzesB
Posty: 149
Rejestracja: 13 paź 2017, 15:05

Re: RWD vs AWD

Post autor: GrzesB »

Bez przesady. AWD ma swoje zalety i oczywiście wybrałbym taki napęd jeśli w danym modelu jest wybór, ale można się przesiąść ponownie na FWD lub RWD. Przerabiałem to na sobie.
Optima GT (2018)
Patrizio017
Posty: 10
Rejestracja: 09 lut 2022, 19:22
model samochodu: Audi A5

Re: RWD vs AWD

Post autor: Patrizio017 »

Po pierwsze dziękuje za komentarze.
Miałem już auto FWD (Fiat Bravo), RWD (BMW 5 E60) a teraz jeżdżę Audi A5 ze stałym napędem na 4 koła Quattro Torsen.
Generalnie zgadzam się co do zalet tego rozwiązania ale to nie jest też tak, że bez 4x4 nie da się jeździć. FWD już faktycznie bym nie chciał ale RWD w dobrym aucie potrafi być naprawdę przyjemne.
Z EV6 sytuacja jest trochę inna z kilku powodów. Po pierwsze napęd elektryczny daje takie możliwości rozdzielania momentu, że trakcja z napędem na tył jest co najmniej bardzo dobra. Po drugie czytałem, że EV6 AWD w trybie normalnym (tylko w dynamic cały czas trzyma 4x4) przedni napęd dołącza w momencie utraty przyczepności. Nie ma w Polsce możliwości jazdy próbnej tą wersją więc nie ma szans na weryfikację.
RWD chodzi po głowie głównie przez to, że AWD z szyberdachem oraz kamerami 360 nie łapie się na dopłaty.
Pojeździłem jednak ostatnio trochę I-Pacem i skreśliłem wersję z napędem na tylne koła ze względu na słabą dynamikę.
Jeśli podejmę ostateczną decyzję na tak to zamówię AWD GT-Line z pompą ciepła w kolorze Yacht Blue.
Czas oczekiwania przy gwarancji zachowania ceny z dnia zamówienia nie ma dla mnie znaczenia.
Cardinale_Matheo
Posty: 14
Rejestracja: 10 lut 2022, 09:06
model samochodu: Kia Sorento Bussines Line 2017

Re: RWD vs AWD

Post autor: Cardinale_Matheo »

Panowie,to nie jest tak ze fwd czy rwd nie da się jeździć. Moja opinia była subiektywna. W ub.roku wymieniałem RIO 2017 na VW Tiguana 4motion, Moja Lepsza Połowa tak pozazdrościła mi AWD w Sorento. Mieszkam na pogórzu, zimowa pora mocno utrudnia życie, a mając awd naciskam tylko lock i mogę jechać krajowa 28 w śniegu beż żadnego problemu. IMO - bardzo polecam. EV6 w Rzeszowie do jazd testowych to GT Line AWD. Absolutna petarda.
Patrizio017
Posty: 10
Rejestracja: 09 lut 2022, 19:22
model samochodu: Audi A5

Re: RWD vs AWD

Post autor: Patrizio017 »

Naprawdę mają AWD do jazdy próbnej? W Poznaniu i okolicach nie ma szans, wszyscy mają RWD 229 km. Aż pomyślę czy nie zrobić sobie wycieczki.
Patrizio017
Posty: 10
Rejestracja: 09 lut 2022, 19:22
model samochodu: Audi A5

Re: RWD vs AWD

Post autor: Patrizio017 »

Ostateczne zamówiłem AWD GT-Line.
Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia EV6”