Jak są oznaczone oryginalne akumulatory AGM?

forum użytkowników Kia Stonic
wader 55
Posty: 9
Rejestracja: 28 kwie 2020, 12:15
model samochodu: KIA STONIC

Jak są oznaczone oryginalne akumulatory AGM?

Post autor: wader 55 »

Witam, mam pytanie.Czy w Waszych Stonikach info.o tym że jest to akum. AGM jest tylko na naklejce przyklejonej na górnej pokrywie aku. czy też macie jeszcze takie info. w innych miejscach aku.[chodzi mi o fabryczne oznaczenia po bokach].KIA STONIC 1.4 /100KM. 2019r.
Piter40
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2020, 12:17
model samochodu: Stonic 1.0 T-GDi

Re: AKUMULATOR

Post autor: Piter40 »

A to naklejka nie jest fabryczna ( Producenta)?
Jak ostatnim razem wyciągałem akumulator do ładowania, to nie zauważyłem innych naklejek oprócz tych dwóch na górze. Może gdzieś z boku( lub z dołu )są jakieś dodatkowe . Oprócz tego na górze pod największą naklejką jest wypalona data lub seria : seria cyfr ( chyba 7 - słabo da się odczytać ze zdjęcia które zrobiłem) Ale co za różnica napisać/ wytłoczyć czy wypalić można przecież wszystko co się chce- jak ktoś chce podrobić...
Skoro w instrukcji pisze że ma być AGM to myślę że taki dali ,bo by był za duży skandal i pozew zbiorowy a więc straty dla koncernu -gdyby było przecież inaczej...
Awatar użytkownika
Iżu
Posty: 122
Rejestracja: 17 cze 2020, 16:16
model samochodu: KIA Stonic 1.4 DOHC

Re: AKUMULATOR

Post autor: Iżu »

Piter40 pisze: 10 sty 2021, 17:05 Jak ostatnim razem wyciągałem akumulator do ładowania
Cześć, dziś właśnie wyjąłem akumulator do ładowania to faktycznie koreański AGM, żeby go w ogóle wyciągnąć (silnik 1,4 100 KM) trzeba było użyć klucza nasadowego - 12 z długą przedłużką
KIA Stonic - akumulator AGM.jpg
Poza naklejką na górnej części akumulatora nie ma informacji jaki to jest typ, z boku zamieszczono tylko nazwę serii i kraj producenta
KIA Stonic - akumulator AGN (2).jpg
Warto pamiętać że akumulatory AGM można ładować urządzeniem dedykowanym do tego typu akumulatorów, ja używam ładowarki - CTEK MXS 5.0
Ładowarka CTEK MSX 5.0.jpg
Przy okazji zapytałem w serwisie o cenę takiego oryginalnego akumulatora, zakup poprzez ASO to wydatek rzędu 900 zł. więc tanio nie jest, ponoć w ASO montują też na życzenie klienta zamiennik - akumulatoy marki Varta o tej samej pojemności, ten kosztuje nieco taniej - 600 zł.
KIA Stonic musi mieć założony ten konkretny typ akumulatora (AGM) by nie było problemów z elektroniką (informacja z ASO KIA Patecki).

Kolega który prowadzi sprzedaż części i akcesoriów samochodowych twierdzi że akumulatory AGM wytrzymują około 3-4 lat, bo wykańcza je system start-stop i ciągłe niedoładowanie podczas jazdy miejskiej.
jaki111
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2021, 07:32
model samochodu: Stonic 1.4 2017 rok

Re: AKUMULATOR

Post autor: jaki111 »

Czy akumulator można bezproblemowo odłączyć od instalacji samochodu do podładowania, czy nic dzieje się z elektroniką po ponownym podłączeniu?
jacek1
Posty: 321
Rejestracja: 12 lut 2019, 18:38
model samochodu: Stonic 1.4 automat

Re: AKUMULATOR

Post autor: jacek1 »

Nie , nic się nie dzieje . Skasują Ci się tylko średnie spalania itp. na zegarach
Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż !
adamo64
Posty: 155
Rejestracja: 13 cze 2021, 08:29
model samochodu: Kia Stonic 1.2 84KM

Re: AKUMULATOR

Post autor: adamo64 »

Kolego Iżu ,jeśli posiadasz takiego CTE-ka to mogłeś go nie wyciągać i ładować podłączony do auta -jest to bezpieczne i zalecane w przypadku tej ładowarki.
Auto straci wszystkie ustawienia i trzeba go po odłączeniu aku adaptować, tak że nie polecam go odłączać do ładowania CTEK-em..
Posiadam tę ładowarkę już od 6 lat i korzystałem z niej w powyższy sposób z poprzednimi autami. ;)
jaki111
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2021, 07:32
model samochodu: Stonic 1.4 2017 rok

Re: AKUMULATOR

Post autor: jaki111 »

Jakie ustawienia zostaną stracone?
jacek1
Posty: 321
Rejestracja: 12 lut 2019, 18:38
model samochodu: Stonic 1.4 automat

Re: AKUMULATOR

Post autor: jacek1 »

Napisałem Ci co się skasuje . Nic po za tym nie stracisz
Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż !
adamo64
Posty: 155
Rejestracja: 13 cze 2021, 08:29
model samochodu: Kia Stonic 1.2 84KM

Re: AKUMULATOR

Post autor: adamo64 »

W benzynowym silniku stracisz nastawy wtrysku paliwa i mapę ,tak że po ponownym podłączeniu trzeba to skalibrować (robi się to co prawda samo ale trzeba to zrobić z głową),
Tyle w tym temacie mam do przekazania :oops:
wader 55
Posty: 9
Rejestracja: 28 kwie 2020, 12:15
model samochodu: KIA STONIC

Re: AKUMULATOR

Post autor: wader 55 »

WITAM,ADAMO 64, CHYBA PRZESADZASZ Z TĄ UTRATĄ USTAWIEŃ,BO GDYBY TAK BYŁO NA PEWNO BYŁO BY O TYM W INSTRUKCJI OBSŁUGI AUTA, A TAM PISZE WYRAŻNIE ŻE AKUMULATOR NALEŻY ODŁĄCZYĆ BEZ PODAWANIA JAKIM PROSTOWNIKIEM ŁADUJEMY . JA DWA RAZY ŁADOWAŁEM AKU. PO ODŁĄCZENIU OD INSTALACJI I NIC SIE NIE STAŁO, OPRÓCZ UTRATY ŚREDNIEGO SPALANIA.WPRAWDZIE UŻYWAM ŁADOWARKI BOSSA ALE TO CHYBA BEZ ZNACZENIA, POZA TYM IŻU CHYBA ZAPOZNAŁ SIĘ Z INSTRUKCJĄ OBSŁUGI I AUTA I ŁADOWARKI I ZAKŁADAM ŻE NIC PODOBNEGO TAM NIE PISZE O CZYM WSPOMINASZ .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stonic”