Akumulator fabryczny w kia rio GT 2021

forum użytkowników modelu Rio
Marecki-Katowice
Posty: 1
Rejestracja: 05 gru 2021, 09:53
model samochodu: Kia rio GT

Akumulator fabryczny w kia rio GT 2021

Post autor: Marecki-Katowice »

:D Witam serdecznie forumowiczów !!.
Od lipca 2021 jestem "szczęśliwym posiadaczem" kia Rio GT 120 KM z miękką hybrydą. Od początku eksploatacji stwierdziłem problemy z systemem start/stop i z "żeglowaniem". Sprawę zgłosiłem do servisu kia i po kontroli pojazdu servis stwierdził, że za mało jeżdżę i akumulator jest niedoładowywany. Nie za bardzo uwierzyłem w servis i sprawdziłem akumulator 12V 45 AH. Okazał się zwykłym akumulatorem kwasowym, a nie żelowy lub wapniowy AGM. Po konsultacji ze sprzedawcą zostałem poinformowany, że w takie akumulatory wyposaża producent tzn. KIA.

I teraz przejdę do sedna sprawy, czy któryś z forumowiczów spotkał się z takim przypadkiem lub ma wiedzę o instalowanych w miękkich hybrydach akumulatorze najlepiej w rio.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich Kijankowców

Marecki-Katowice :(
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Akumulator fabryczny w kia rio GT 2021

Post autor: Jutrzejszy »

W wersji MHEV ("miękka hybryda") silnik spalinowy jest uruchamiany przez alternatoro-rozrusznik zasilany z litowo-jonowego akumulatora 48V (tego pod bagażnikem). Dlatego w wersji MHEV akumulator kwasowo-ołowiowy 12V nie musi być typu AGM/EFB (chociaż może).
Akumulatory typu AGM/EFB muszą być w wersjach nie-MHEV (ze względu na układ start-stop z klasycznym rozrusznikiem).

Inna sprawa, że Kia na akumulatory litowo-jonowe w wersjach MHEV daje tylko 2 lata gwarancji (a nie 7). Dłuższa gwarancja na akumulatory litowo-jonowe dotyczy tylko wersji plug-in oraz elektrycznych.

Akumulatory litowo-jonowe nie lubią bezczynności prądowej, co ma szczególne znaczenie przypadku wersji które nie mają możliwości doładowania z gniazdka (czyli np. w wersji MHEV). Dlatego wersja MHEV niezbyt nadaje się do długich postojów (ale ze względu na małą pojemność, akumulator powinien doładować się nawet na krótkim odcinku).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”