Ładowanie akumulatora bez wyjmowania z auta.

forum użytkowników modelu Rio
Ksebki
Posty: 97
Rejestracja: 27 sie 2020, 18:32
model samochodu: RIO 1.2 M [III.2020]
Kontakt:

Ładowanie akumulatora bez wyjmowania z auta.

Post autor: Ksebki » 15 lis 2020, 18:13

Jak sądzicie można w Rio doładowywać akumulator bez wyjmowania go z auta?

W tygodniu jeżdżę zamiennie innym autem i Rio stoi po 5-6 dni w garażu a w sobotę i niedzielę pokonuję nim kilkadziesiąt, kilkaset kilometrów. . Na razie pali bez problemu ale przyjdzie zima to takie przestoje mogą okazać się zbyt długie?

W drugim aucie podładowywałem akumulator nie wyjmując go z auta i nie odłączając klem za pomocą prostownika impulsowego. Włączałem, zostawiałem na noc w garażu i na drugi dzień był automatycznie doładowany. Tam działało to bezproblemowo.

Ponieważ Rio to znacznie nowsza konstrukcja zastanawiam się czy mogę to robić w ten sam sposób?
Druga sprawa o ile klema minusowa jest dosyć łatwo dostępna to plusowa jest zakryta plastikiem i nie wiem gdzie byłoby dobrze podłączyć kabel od prostownika? Ale to jest jakby sprawa wtórna, bardziej mnie nurtuje czy można go doładować bez odpinania klem i wyciągania z auta?

Attache
Posty: 3
Rejestracja: 01 paź 2016, 17:55
model samochodu: RIO

Re: Ładowanie akumulatora bez wyjmowania z auta.

Post autor: Attache » 05 sty 2021, 21:33

Można. Ja od lat ładuję i doładowuję akumulator za pomocą szwedzkiego prostownika mikroprocesorowego CTEK MXS 5.0.
Bardzo dobry, posiada szereg przydatnych funkcji.
Można wybrać miejsce zakupu:
https://www.ceneo.pl/21650910

Kwant
Posty: 7
Rejestracja: 06 gru 2020, 14:25
model samochodu: Stonic L+BL

Re: Ładowanie akumulatora bez wyjmowania z auta.

Post autor: Kwant » 17 sty 2021, 12:29

Hey Też mam taką ładowarkę (super sprzęt) i chciałbym zapytać jak z ładowaniem akumulatorów AGM w aucie z Keylessem?, może masz jakieś doświadczenia w tym temacie?... Potwierdzam że można ładować bez wyjmowania akumulatora w przypadku starszego auta ale jak w nowych tego nie wiem. Niby w instrukcji CTEK jest napisane że nadaje się do wszystkich aku. kwasowych i niby do AGM też (ale wspomniano o AGM typu Odyssey i Optima) nie wiem czy to jakiś inny typ AGM. Specjalnego programu ładowania tych baterii też niema jedynie lakonicznie wspomniano że ustawiamy program do ładowania w niskich temperaturach (taka śnieżynka - tam jest podawane większe napięciena do aku) w nowych CTEKach jest już program AGM. I co najważniejsze czy można ładować taki akumulator w nowym aucie z keylessem? (Nie znalazłem w internecie informacji na ten temat). Za kilka miesięcy odbieram Stonica z tą opcją i tak zachodzę w głowę czy się z tą ładowarką nie będę musiał rozstać. Pozdrawiam

adiek
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2021, 21:25
model samochodu: Kia Rio 1.2 2015

Re: Ładowanie akumulatora bez wyjmowania z auta.

Post autor: adiek » 27 sty 2021, 21:35

Możesz podładować akumulator bez jego wyciągania ładowarkami mikroprocesorowymi np CTEK, jednak to są "podładowywarki" a nie ładowarki.
W instalacji samochodowej powiedzmy, że standardowo jest napięcie 14,4 - 14,6V więc takie napięcie jest na pewno bezpieczne.
Posiadam ładowarkę CTEK MXS 5.0 i ta ładowarka nawet w trybie RECONG nie jest w stanie w pełni naładować akumulatora. Naładowany akumulator poznamy po gęstości elektrolitu która wynosi 1,28.
CTEKIEM ładowałem 2 akumulatory z dostępem do elektrolitu i żaden nie został naładowany do pełna. Zakupiłem ładowarkę KULON 405 z Rosji i mogę powiedzieć, że ona naładowała akumulator do pełna, gdyż gęstość elektrolitu wynosiła ok. 1,275.

Jeśli ktoś chce się trochę doszkolić z tej dziedziny to polecam pooglądać filmy na kanale YT mrAkumulator... Tam nawet CTEK był testowany...

Sandman
Posty: 8
Rejestracja: 07 lut 2020, 16:22
model samochodu: KIA Rio IV

Re: Ładowanie akumulatora bez wyjmowania z auta.

Post autor: Sandman » 28 sty 2021, 20:12

Ja tam nie ryzykuję i podczas ładowania odłączam akumulator. Nowe ładowarki często ładują impulsowo co jest dobre dla akumulatora ale niekoniecznie dla elektroniki auta. Aby nie utracić ustawień ECU przed odłączeniem akumulatora wpinam drugi aku równolegle (stary kwasiak) i wtedy odłączam AGM'a, mam wówczas podtrzymanie. Jest z tym trochę zabawy ale mam pewność, że nic nie utracę i nie spalę elektroniki impulsami z ładowarki. Jedyne co mnie dobija to ten beznadziejny montaż klemy plusowej, zamontowali jakiś badziewiacki wynalazek zamiast normalnej obejmy (takiej jak na minusowej) i teraz po dokręceniu plusa efekt jest taki, że klema średnio trzyma i przy użyciu lekkiej siły można ją obracać.

JanB
Posty: 5
Rejestracja: 05 paź 2020, 23:25
model samochodu: Kia Rio IV 1.2 L

Re: Ładowanie akumulatora bez wyjmowania z auta.

Post autor: JanB » 20 lut 2021, 01:29

Na stronie
https://www.krioyb.com/kia_rio_2017_yb_ ... l-348.html
w instrukcji serwisowej jest napisane, że można ładować akumulator w samochodzie bez odłączania, ale specjalistyczną ładowarką w trybie "auto" do akumulatorów AGM. Natomiast po naładowaniu (przed uruchomieniem silnika) należy odczekać min. 10 godzin w temperaturze dodatniej, ponieważ może zapalić się znaczek "check" silnika, lub pojawić inny błąd.

Ksebki
Posty: 97
Rejestracja: 27 sie 2020, 18:32
model samochodu: RIO 1.2 M [III.2020]
Kontakt:

Re: Ładowanie akumulatora bez wyjmowania z auta.

Post autor: Ksebki » 20 lut 2021, 22:45

Teraz ze względu na izolację nie używałem auta przez 11 dni a, że przez kilka nocy było po kilkanaście stopni mrozu to już postawiłem na akumulatorze krzyżyk i szykowałem się na sześc, siedem setek złotych na nowy. Fakt, że w garażu temperatura jest stała przy takich mrozach, około zera stopni ale sądziłem, że 11 dni to trochę za dużo. No i miłe zaskoczenie, auto odpaliło od razu bez problemów. Jeszcze milszym zaskoczeniem, że mój stary 22 letni seacik stojący na dworze pod blokiem po tych 11 dniach także zapalił o własnych siłach :-).

Zastanawiam się jak to jest, obecnie dużo nowych aut stoi podobno tygodniami na placach, ciekawe czy nie wpływa to negatywnie na auta wydawane klientom po takich przestojach bo ponoć agm-y nie lubią za bardzo mocnego rozładowania?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”