Kia Rio 3 (1.4 Benzyna) - problem z ciągle trącymi hamulcami

forum użytkowników modelu Rio
TomoTonyHalik
Posty: 1
Rejestracja: 22 kwie 2019, 13:32
model samochodu: Rio

Kia Rio 3 (1.4 Benzyna) - problem z ciągle trącymi hamulcami

Post autor: TomoTonyHalik »

Witajcie forumowicze.
Mam problem z moją kią rio z 2011 roku - przebieg 140 tys. W ostatnią zimę auto bez problemu przeszło przegląd techniczny, ale mimo to hamulce ciągle obcierały podczas jazdy. (słychać było szuranie, które ustawało po wciśnięciu hamulca) Z czasem się to pogorszyło: szuranie przechodziło w pisk, zwłaszcza przy wilgotnej pogodzie. Klocki hamulcowe i tarcza wyglądały na pierwszy rzut oka dobrze (tarcza w dobrym stanie i prosta, klocki miały jeszcze bardzo dużo materiału ściernego), ale mimo to po pewnym czasie pisk był już na tyle częsty i głośny na tylnej osi, że pojechałem z autem do mechanika. Wymienił tylne klocki (stare, choć jeszcze grube, pod wpływem tarcia spiekły się, zeszkliły i zaczęły pękać), wyczyścił i wypiaskował elementy hamulca - piszczenie ustało, ale dwa miesiące później, przy wymianie kół na letnie zauważyłem, że ciągle klocki trą delikatnie o tarczę - jestem w stanie w miarę bezproblemowo zakręcić kołem, ale już przy kręceniu tarczą czuję opór na początku, no i cały czas słychać tarcie. We wszystkich kołach, choć w tylnych nieco bardziej. (sprawdzałem przy okazji, czy linka od ręcznego nie jest za mocno naciągnięta - nie jest)
To moje pierwsze auto, nie wiem, czy takie delikatne tarcie jest niegroźne? Boję się, że nowe klocki hamulcowe tak jak poprzednie przedwcześnie się zużyją, bo od ciągłego szurania zeszklą się i popękają. No i nie wiem, czy nie ma to wpływu na spalanie, bo te jest nieco duże. (bardzo ciężko osiągnąć mniej niż 6 litrów w trasie - nie na autostradzie, w mieście zimą potrafi być powyżej 11 litrów)
Czy problem może być kwestią regulacji, czy też konieczna jest wymiana zacisków hamulców?
Dzięki za wszelkie sugestie.
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Kia Rio 3 (1.4 Benzyna) - problem z ciągle trącymi hamul

Post autor: Piotrek »

Sprawdź sobie zaciski i tloczki. Być może masz je zapieczonem brudem przez co tloczki nie wracają na swoje miejsce co powoduje że okładziny klackow są sbyt blisko tarczy. Jeśli głównie jeździsz po mieście z niewielkimi prędkościami to możesz się wybrać na jakiś odludny zakątek drogi i poćwiczyć hamowanie awaryjne kilka razy z prędkości dajmy na to 80km/h żeby hamulce przypomniały sobie do czego są stworzone.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: Kia Rio 3 (1.4 Benzyna) - problem z ciągle trącymi hamulcami

Post autor: camelleon »

nie wiem na ile jeszcze szukasz problemu. Gdy siedzialem nad morzem prawdopodobnie brud piasek itd.. zasyfił koła tak że po drodze sie zblokowaly (tyl) wracalem praktycznie z pelnym piskiem przy kazdym musnieciu hamulca.

caly zestaw wymagal intensywnego czyszczenia. Poznie przy okazji wymiana klocków ogledziny tarcz itd.. po wymianie piski pojawily sie po jakims czasie i pan na przegladzie powiedzial mi, że jesli sie to bedzie powtarzac moze byc kwestia ze za mocno lapie docisk i nie odbija odpowiednio i stad te lekkie piski (myslalem ze chodzi o to zeby sie klocki dotarly poczatkowo a okazalo się ze drobna korekta ustawienia, mechanik cos zluzował i wszystko ustało)
Mess with the best
Die like the rest
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”