Optima vs Proceed vs inne?

Rozpocznij przygodę z forum Kia Motors Klub! Przywitaj się i dyskutuj o motoryzacji.
Kuker
Posty: 29
Rejestracja: 08 wrz 2019, 20:41
model samochodu: Optima Sedan L + NAV

Optima vs Proceed vs inne?

Post autor: Kuker »

Cześć!
Ostatnimi czasy podchodzę coraz bardziej do leasingu nowego samochodu. Budżet jaki chcę przeznaczyć, to ok 110-120 tys. zł brutto.
Przeznaczenie: głównie jazda 10 km dziennie po mieście + kilka razy w miesiącu 200 km trasy
Podstawowymi "must-have" dla mnie są:
  • benzyna
  • skrzynia automatyczna
  • min. 140 KM (ale wiadomo - czym więcej tym lepiej)
  • android auto
  • sedan/większy hatchback/większy crossover
Te kryteria pozwoliły mi zawęzić listę poszukiwań do poniższych modeli samochodów:
  • Kia Optima - wersja L + NAVI PLUS (dla lepszego systemu audio)
  • Kia ProCeed - wersja GT 204KM
  • Opel Insignia - wersja Innovation
  • Honda Civic X 5D - wersja Sport Plus
  • Ford Mondeo - wersja Titanium
Mając taką liste na oku zacząłem bardziej szczegółowo przyglądać się wymienionym modelom. Z nich wywnioskowałem między innymi, że:
  • Honda Civic X - na pierwszy rzut oka wygląda nieziemsko, lecz czym dłużej na nią patrzę (z zewnątrz i wewnątrz) tym bardziej wydaje mi się tandetna - natomiast jeszcze muszę się nią przejechać
  • Opel Insignia - o niej jeszcze złych rzeczy nie wyczytałem, jest najdoższa z zestawienia - też muszę się nią przejechać
  • Ford Mondeo - według opinii, jeśli chodzi o benzyne i automat to jest bez zarzutu, - też muszę się nim przejechać
  • Kia Optima - O ile na początku był to mój zdecydowany wybór (wygląd/wyposażenie i najniższa cena z powyższych nie licząc hondy), o tyle po przeczytaniu o problemach z szarpaniem w automacie, problemem z światłami drogowymi czy głośnej początkowej pracy na zimnym silniku - to mnie strasznie zraziło do tego samochodu. Jednak kupuje samochód nowy i oczekuje, że będzie bez zarzutu, a tutaj na start wiem co będzie nie tak.
  • Kia Proceed GT - Jak w optimie - problem z głośnym działaniem na początku. Oprócz tego wydaje mi się, że obniżone zawieszenie może nie być na tyle komfortowe do jazdy po mieście
Co myślicie o powyższym zestawieniu samochodów? Może macie jakieś opinie na ich temat? A może uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w tym zestawieniu co powinienem rozważyć?
Będę wdzięczny za wszelaką pomoc!

Pozdrawiam
Kia Optima 2019 Sedan, L + NAV
huri_khan
Posty: 218
Rejestracja: 06 sie 2019, 22:28
model samochodu: ProCeed 1,4 GTLine + WIN + hak
Lokalizacja: Bytom

Re: Optima vs Proceed vs inne?

Post autor: huri_khan »

Mondeo :)
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Optima vs Proceed vs inne?

Post autor: Piotrek »

Pytanie nr 1 brzmi - ile miejsca potrzebujesz? Czy chcesz samochód segment C czy D bo to spora różnica. I tak jak ProCeed wygląda jak mała panamera, I jest wybajerzony zdrowo tak w środku jest wyraźnie mniejszy od optimy. Podobnie Civic.
Kolejną sprawą jest wspomniana jazda testowa - bez tego nie masz się co zastanawiać nad opcjami. Najpierw się przejedź a późńiej myśl, bo może być tak że to w Civic'u zakochasz się bez reszty z jakichś powodów.
O jakim mondeo myślałeś: 1.5 czy 2.0?

Ja wybierając samochód miałem brać mondeo Titanium z pakietem Titanium bo tylko taka wesja miała sens. I jeszcze w dzień zamówiena optimy się nad tym zastanawiałem. Niestety jak sobie przeliczyłem to mi wyszło że wspomniane mondeo jest cenowo na poziomie optimy XL (obecnie GT Line), a nawet ponad, czyli jakieś 28tys pln ponad mój limit. I tak mam optimę L, z której jestem bardzo zadowolony pomimo, że odstaje od forda pod względem wyposażenia w bajery.

Podsumowując: wszystkie wymienione przez Ciebie samochody sa fajne na swój sposób, więc najpierw jazda testowa, a później wybór. Jak nie będziesz się mógł zdecydować to niech żona wybierze za Ciebie (zawsze póxniej będziesz miał na kogo zwalić wine za zły wybór :twisted: ). A jak nie żona to rzut kostką I ślepy traf.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
ch-tr-expert13
Posty: 23
Rejestracja: 13 sie 2019, 14:49
model samochodu: Kia Optima SW 1.6T DCT

Re: Optima vs Proceed vs inne?

Post autor: ch-tr-expert13 »

Po czterech jazdach testowych optimą sw (1.6T-GDI/2.0GDI) oraz dwóch dniach spędzonych z civic 4d 1.5 182KM zamówiłem optimę.
Wszystko zależy od sposobu użytkowania i ilości osób które będą podróżować... Moja koleność aut to: optima, civic, proceed, ceed.
Civic sedan to bardzo fajny samochód. Ale trzeba się przejechać i zobaczyć którym się lepiej jeździ i się bardziej podoba.
waciach
Posty: 175
Rejestracja: 04 wrz 2019, 13:24
model samochodu: ProCeed 1.4 2019

Re: Optima vs Proceed vs inne?

Post autor: waciach »

Ja byłem zdecydowany na zakup proceeda jeszcze przed jazdą próbną :D Jazda próbna tylko mnie utwierdziła w tym że jest to dobry wybór a samą marką KIA zainteresowałem się tylko i wyłącznie dzięki temu że znajomy kupił Optimę i mi się bardzo spodobał design KIA plus długa gwarancja.

Przede wszystkim zastanów się ile miejsca potrzebujesz bo dosyć szeroko celujesz i w tym budżecie możesz mieć proceeda na srogim wypasie (ja za cennikowe 120 zamówiłem GT Line z wszystkimi pakietami poza AEB) lub optimę na spoko poziomie a w mojej ocenie auta te są mimo wszystko zupełnie inne.

Z typów, które podałeś:
Optima - Jeździłem tylko wersją GT z wszystkimi pakietami i byłem oczarowany. Wszystko tam działało pięknie (wzdycham do wentylowanych foteli, których nie ma w proceed).
Proceed - jeździłem tylko 1.4 i w mojej ocenie też jest bardzo fajny ale jednak mniejszy (bagażnik nawet dużo mniejszy bo proceed ma ogromną powieżchnię bagażnika ale jest on niski przez co zdecydowanie mniej ustawny)
Mondeo - Dobry stosunek ceny do jakości, bardzo fajne właściwości jezdne ale w środku dosyć boleśnie bije mnie po oczach plastik. Taka jest amerykańska filozofia - w środku jest plastikowo bo ma być użytkowo i praktycznie a nie pięknie.
Insygnia - Dłuuuuuuga, bardzo długa ale w środku przyjemna, bardzo ładna z zewnątrz, jednak mająca problemy z wyciszeniem. Wiele osób zwraca uwagę na dyskomfort tym spowodowany.
Civic - nie jeździłem ale mam dwójkę sąsiadów co kupili i sobie chwalą ale z Hondą to jest tak że to się kocha albo się tym nie jeździ :) Civic ten nie posiada magic seats więc warto o tym pamiętać.

Osobiście w tym budżecie (jeżeli nie potrzebujesz ogromu miejsca) wybrał bym proceeda na grubo lub Civica.
Kuker
Posty: 29
Rejestracja: 08 wrz 2019, 20:41
model samochodu: Optima Sedan L + NAV

Re: Optima vs Proceed vs inne?

Post autor: Kuker »

Czy chcesz samochód segment C czy D bo to spora różnica.
Tak naprawde oba segmenty wchodzą w grę, z czego segment C to raczej te większe, właśnie jak ProCeed czy Honda 5d.
O jakim mondeo myślałeś: 1.5 czy 2.0?
1.5 EcoBoost, też wersja Titanium. Problem w tym, że w Rzeszowie salon forda nie ma Mondeo w automacie więc na jazdę próbną muszę się umówić gdzieś w okolicach.
Ale trzeba się przejechać i zobaczyć którym się lepiej jeździ i się bardziej podoba.
Jechałem ostatnio optimą, i o ile jeździ się przyjemnie, o tyle szarpanie skrzyni na zimnym silniku oraz te metaliczne odgłosy przez pierwszą minutę po uruchomieniu silniku to jest jakiś żart... Dlatego też Kia przez te mankamenty jednak odpada z mojej listy zakupów - po prostu cały czas bym się denerwował, że samochód nie jest perfekcyjny technicznie. No i jeszcze kwestia świateł drogowych w optimie...
Przede wszystkim zastanów się ile miejsca potrzebujesz
Właśnie tak naprawde potrzebuję miejsca więcej, niż jest w np. Golfie czy Fordzie Focus. Taki Proceed wydaje się w porządku, nie wożę dużych gabarytów więc tutaj raczej nie problem dla mnie.
Sam ProCeed wygląda kosmicznie, wczoraj na żywo widziałem i po prostu wyglądem bije na głowe wszystko w tej klasie cenowej.
Silnik tylko 2.0 204KM - jest tak mała różnica w cenie między GT a GT Line, że nawet się nie zastanawiam.
Tylko znowu ten sam problem co wyżej - głośne, metaliczne dźwięki po uruchomieniu silnika...

Przy okazji odradzam wszystkim salon Kia Multitruck w Rzeszowie. Jeśli chcecie kupić Kię, i pójdziecie do tego salonu, to sposób obsługi was po prostu zniechęci co całej marki...
Mondeo - (...) w środku dosyć boleśnie bije mnie po oczach plastik.
To dla mnie nie problem akurat. Wnętrze Mondeo bardzo mi się podoba. Trochę poczytałem, że mogą być problemy ze skrzynią automatyczną i to też mnie trochę zniechęciło...
Kia Optima 2019 Sedan, L + NAV
waciach
Posty: 175
Rejestracja: 04 wrz 2019, 13:24
model samochodu: ProCeed 1.4 2019

Re: Optima vs Proceed vs inne?

Post autor: waciach »

Kuker pisze: 13 wrz 2019, 08:55 Silnik tylko 2.0 204KM - jest tak mała różnica w cenie między GT a GT Line, że nawet się nie zastanawiam.
Tylko znowu ten sam problem co wyżej - głośne, metaliczne dźwięki po uruchomieniu silnika...
Jest mała, wręcz symboliczna, to fakt ale 1.6 204KM trzeba brać z całym inwentarzem i to mnie odstraszyło. Pomijając spalanie i wyższe ubezpieczenie trzeba pamiętać że ten model ma znacznie głośniejszy wydech od 1.4. Najmocniej słychać to właśnie zaraz po odpaleniu (swoją drogą ciekawe o co chodzi z tym dźwiękiem po odpaleniu ale w 1.4 jest to na tyle ciche lub nie występujące że nawet nie zwróciłem na to uwagi podczas jazdy próbnej). Tak sobie to KIA wymyśliła że topowa wersja ma być głośna i zadziorna więc trzeba to lubieć :)
To dla mnie nie problem akurat. Wnętrze Mondeo bardzo mi się podoba. Trochę poczytałem, że mogą być problemy ze skrzynią automatyczną i to też mnie trochę zniechęciło...
Jak tak poczytasz sobie bardziej to zaraz okaże się że u każdego producenta są automaty z problemami :) Nawet na tym forum znajdziesz zupełnie odmienne opinie o automatach. Jeden mówi że szarpie i słabo a inny że super i DSG sie kryje :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”