Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

forum użytkowników modelu Sorento
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

Post autor: kejdzejejdzem »

Nie chcę szyć historii ale zdawalo mi się że też coś takiego dzisiaj słyszałem - nawet otworzyłem okno i wtedy jakby wyraźniej, nie mogłem się zatrzymać bo był ślimaczący się korek. Ale później odpaliłem na zimnym i stałem z boku i jednak nic nie było słychać.

Odnotowałeś przy jakim poziomie baterii było tak głośno ?
Jeśli to jest intensywne ładowanie baterii to w tym czasie wskazówka na prawym wyświetlaczu ( tym z charge, eco, power ) powinna ostro zjechać na CHARGE.
BrzydkiWacek
Posty: 223
Rejestracja: 29 paź 2021, 14:13
model samochodu: Kia Sorento HEV XL, PL AWD 2022

Re: Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

Post autor: BrzydkiWacek »

Marxton pisze: 17 sty 2022, 15:24 Kia jest w serwisie. Ponoć tak brzmi lądowanie silnika elektrycznego, gdy potrzeba więcej ładowania to słychać głośno - ale zostawia auto do rana by zobaczyć na zimnym silniku.

Zobaczymy, bo wydaje mi się to zbyt głośne, ale hybrydy nigdy nie miałem wcześniej.
Nie wiem czy powinienem się wypowiadać bo nie mam jeszcze tego auta ale miałem trzy egzemplarze na testach - dwa PHEV i jeden HEV(tu akurat SantaFe - bliźniak Sorki) i żaden z nich tak się nie zachowywał a przejechałem nimi w sumie kilkaset kilometrów. PHEV specjalnie rozładowywałem aby zobaczyć jak się zachowają w "nie wymuszonym" trybie HEV i nic takiego się nie działo. Podczas ładowania w momencie zaskakiwania silnika elektrycznego można było zawału dostać bo wchodził on od razu na dość wysokie obroty aby spaść nimi do "normalnych" poziomów... Moim zdaniem żadne "ładowanie" nie powinno wydawać takich stuków - bo na "chłopski" rozum co tam ma stukać? Akumulator cele przełączać? Stycznik jakiś? Przekaźnik? Czy może przerywacz? Bo nic innego nie przychodzi mi do głowy. Trochę to brzmi jak sieczkarnia - jeśli Ktoś pamięta jeszcze takie ustrojstwa to wie o co chodzi. A może "cóś" wlazło i już zostało? Ciekawy jestem co serwis na to...
Czy czasem ładowanie akumulatora nie powinno odbywać się tylko podczas jazdy a nie postoju? Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Marxton
Posty: 20
Rejestracja: 27 lip 2021, 14:44
model samochodu: Kia Sorento HEV
Lokalizacja: Szczecin

Re: Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

Post autor: Marxton »

kejdzejejdzem pisze: 17 sty 2022, 21:05 Odnotowałeś przy jakim poziomie baterii było tak głośno ?
Jeśli to jest intensywne ładowanie baterii to w tym czasie wskazówka na prawym wyświetlaczu ( tym z charge, eco, power ) powinna ostro zjechać na CHARGE.
Bateria to mi się wydaje ze zawsze ma 50% 😄

Ten dźwięk nie występuje zawsze, gdy odpalam zimy tego nie słychać, najczęściej słychać to po zatrzymaniu po kilku km jazdy i gdy silnik spalinowy jeszcze pracuje. Gdy robi się cieplej po zatrzymaniu często silnik gaśnie i trudno to złapać. Przed wczoraj mi się udało bo był mróz.
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

Post autor: kejdzejejdzem »

Zgadzam się że zwykle jest 50 % + - 10 % ale nie do końca, nie wiem jak jeździsz - jeśli byś jechał dynamicznie, to jesteś w stanie zjechać do jakichś 30 - 35 % nie sprawdzałem jeszcze bo furę mam na dotarciu ale idzie. Kilka razy z buta przyśpieszasz to chwila moment i masz 30%

Jeśli Twoja bateria wciąż ma ok 50 % to skąd w ogóle pomysł serwisu że jest w którymś momencie potrzebne mocniejsze ładowanie ??
Dla mnie logiczne że mocniejsze ładowanie jak bateria jest mocniej wyładowana bo w przeciwnym razie czym miałoby być to silne ładowanie spowodowane ??? kaprysem silnika ? , przecież filmik nagrywałeś jak samochód był zaparkowany więc zużycie wtedy też było małe
inquis
Posty: 1223
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

Post autor: inquis »

Marxton pisze: 17 sty 2022, 22:20
kejdzejejdzem pisze: 17 sty 2022, 21:05 Odnotowałeś przy jakim poziomie baterii było tak głośno ?
Jeśli to jest intensywne ładowanie baterii to w tym czasie wskazówka na prawym wyświetlaczu ( tym z charge, eco, power ) powinna ostro zjechać na CHARGE.
Bateria to mi się wydaje ze zawsze ma 50% 😄

Ten dźwięk nie występuje zawsze, gdy odpalam zimy tego nie słychać, najczęściej słychać to po zatrzymaniu po kilku km jazdy i gdy silnik spalinowy jeszcze pracuje. Gdy robi się cieplej po zatrzymaniu często silnik gaśnie i trudno to złapać. Przed wczoraj mi się udało bo był mróz.
Pewnie się okaże, że TTTM;) Miałem podobne zjawisko w Golfie 1,4 TSI, ktory zwiększał obroty wyłącznie przy średnio nagrzanym silniku, co objawiało sie terkotem łańcucha, a nawet chyba świstem turbiny i zostało zdiagnozowane jako dogrzewanie katalizatora. Wkurzało mnie to, ale w końcu się przyzwyczaiłem. Ciekawe jaka będzie diagnoza ASO w tym przypadku. Nie obawiałbym się wady fabrycznej, bo na tych zestawach 230KM jedzie cały koncern, a Koreańczycy to nie Niemcy z VW, ktorzy olali miliony klientów nabitych w 1,4 i 1,8 TSI.
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

Post autor: kejdzejejdzem »

I jak tam co powiedzieli w serwisie ?

I co to jest TTTM ?
raku
Posty: 230
Rejestracja: 16 lip 2021, 12:40
model samochodu: KIA Sorento HEV 2WD XL (2022)

Re: Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

Post autor: raku »

Ten typ tak ma 🤣
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

Post autor: kejdzejejdzem »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Bardzo możliwe wytłumaczenie, pewnie bardzo częste w serwisach :)

Zobaczymy co nam zrelacjonuje Marxton
Marxton
Posty: 20
Rejestracja: 27 lip 2021, 14:44
model samochodu: Kia Sorento HEV
Lokalizacja: Szczecin

Re: Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

Post autor: Marxton »

No jest nie inaczej 😂 TTTM , poprosiłem o odnotowanie w książce powodu z jakim się zjawiłem i tyle - 7 lat gwarancji, mam nadzieje ze wytrzyma.

Poobserwujcie swoje wozy i dajcie znać czy u was tez tak jest.
piotrch
Posty: 35
Rejestracja: 26 lip 2021, 21:42

Re: Buczenie silnika jak wirująca pralka - sorento IV HEV

Post autor: piotrch »

Też tak mam. Już to zgłaszałem. Dobiega z lewej strony, najlepiej słyszalne z przodu grilla.

https://photos.app.goo.gl/cvWuxyYpfTGdm9fS6

W serwisie powiedzieli, że to dodatkowa pompka obiegu wody, która załącza się przy niskich temperaturach, żeby nagrzać szybko auto.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”