Opcje finansowania ....

forum użytkowników modelu Sorento
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

WItam,
Czekając na produkcję mojego samochodu zaczynam zastanawiać się nad opcjami finansowania. Wiem, że niektórzy będą kupować za cash ale reszta musi się na coś zdecydować. Pomóżmy sobie nawzajem. Wpisujmy tutaj oferty z jakimi się spotkaliśmy.
Leasing
Moja propozycja z salonu - BNP Paribas: wpłata 45 %, 2 lata, wykup 20 % - koszt 104% ----- > zdaje mi się że to trochę drogo biorąc pod uwagę fakt, że obecnie mamy niskie stopy procentowe: 0,1 %. W latach chyba 2015-2020 mieliśmy stopy 1,5 % i raczej w przyszłym roku to te poziomy wrócą. Niestety dealer nie umiał mi policzyć jak będzie wyglądał wtedy koszt leasingu. Może ktoś coś?
Pamiętam jednak, że w 2018 roku brałem leasing z Millenium ( sam poszukałem bo w salonie proponowali getin a tam wołali 107 % ) i tam wtedy przy podobnych warunkach ( ale przy stopie NBP 1,5% ) koszt też był w granicach 104%, dlatego uważam że propozycja BNP w obecnych warunkach jest raczej droga

* Przy podpisaniu umowy leasingu warto też zapytać o " wzór " wg którego naliczane są odsetki. Zwykle jest to marża + WIBOR ale czasem może się zdarzyć marża + 2 WIBOR ----> wiadomo że w tym drugim przypadku przy wzroście stopy referencyjnej NBP wzrost raty bardziej nas zaboli.
Nie mówiąc już o firmach kwiatkach które mogą mieć wpisane np: 5x WIBOR co przy obecnej stopie daje marża + 0,5 % a przy wzroscie stopy referencyjnej NBP do 1,5 % da już marża + 7,5 %
Czy orientuje się ktoś czy w ogóle jest jakieś ograniczenie jeśli chodzi o wielokrotność wibor doliczanego do marży ?
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kon »

Jeśli chodzi o WIBOR, to wg moich szybkich szacunków, w przypadku wzrostu o 1,5 punktu procentowego zaraz po podpisaniu umowy, łączny koszt leasingu mógłby ci wzrosnąć o jakieś 1,2 punktu. Ale to szybki szacunek i mogłem się gdzieś walnąć.

Zanim wybierzesz jakaś konkretną ofertę to poproś o wzór umowy oraz tabele opłat (te powinny być dostępne na stronach internetowych).
Często klienci łapią się na niskie procenty, a potem dopłacają sporo w opłatach ujętych w cenniku (rejestracja, własne ubezpieczenie, itp).
Milamber
Posty: 144
Rejestracja: 17 wrz 2019, 09:02
model samochodu: Optima 1.6 GT line SRF, TEC, Red.

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: Milamber »

Ja brałem (W Optimie) Impuls Leasing. Wyszedł taniej niż mleasing i do tego ma duży katalog rzeczy za które się już nie dopłaca. Ani za obce ubezpieczenie, ani za hak.
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

Milamber pisze: 29 wrz 2021, 15:03 Ja brałem (W Optimie) Impuls Leasing. Wyszedł taniej niż mleasing i do tego ma duży katalog rzeczy za które się już nie dopłaca. Ani za obce ubezpieczenie, ani za hak.
O ile taniej wyszedł w sensie jakie było RRSO w M a jakie w impuls.
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

kon pisze: 29 wrz 2021, 11:01 Jeśli chodzi o WIBOR, to wg moich szybkich szacunków, w przypadku wzrostu o 1,5 punktu procentowego zaraz po podpisaniu umowy, łączny koszt leasingu mógłby ci wzrosnąć o jakieś 1,2 punktu. Ale to szybki szacunek i mogłem się gdzieś walnąć.

Zanim wybierzesz jakaś konkretną ofertę to poproś o wzór umowy oraz tabele opłat (te powinny być dostępne na stronach internetowych).
Często klienci łapią się na niskie procenty, a potem dopłacają sporo w opłatach ujętych w cenniku (rejestracja, własne ubezpieczenie, itp).
No i mamy pierwszą podwyżkę - poszło z 0,1 do 0,5 %

A jak to liczysz?
skoro wzór jest marża + WIBOR to jak wibor rośnie z 0,1 do 1,5 czyli o 1,4 to jak to możliwe że lłączny koszt leasingu na 2 lata wzrósłby tylko i 1,2 punktu ?
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kon »

45% wpłaty własnej - tych pieniędzy w ogóle nie pożyczasz, tylko wyciągasz z kieszeni. Od tej części sumy całkowitej nie płacisz odsetek.
Pozostaje 20% wykupu który pożyczasz na równe 2 lata oraz 35% które będziesz sukcesywnie spłacał w ciągu 2 lat.
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

No właśnie zapytałem dealera czy to RRSO które podaje to od kwoty którą pożyczam ( czyli 55% wartości ) czy od kwoty którą mam na fakturze i uwaga ujki podają RRSO liczone do całości kwoty za auto czyli też od kwoty którą wpłacisz - żeby lepiej wyglądało. Czyli jak masz fakturę 196, wpłacisz prawie 90 to pożyczasz 106 ale oni RRSO podają w odniesieniu do 196 a nie do tego czo pożyczyłeś
To prawda czy dealer sam nie wie co mówi ?
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kon »

To normalne, że przy leasingu podaje się całkowity koszt liczony jako koszt zakupu pojazdu + wszystkie odsetki (nie jest to RRSO). Dość proste i przejrzyste, dzięki temu wiesz ile łącznie będzie cię kosztować ta impreza.
Utrudnia to jednak porównywanie ofert w przypadku różnych okresów finansowania czy zaangażowania własnego.
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

Ok, już rozumiem
przy wpłacie 45% mam pożyczone 55%.
Wzrastają więc odsetki od tylko tych 55%, z czego 20% wisi do końca a 35% rozłożne na raty z czego pierwsz będzie spłacona po miesiącu i już odsetki nie są naliczane a ostatnia wisi do końca i od niej naliczone sa odsetki przez cały okres finansowania. Dlatego można założyć ze skoro mam 24 miesiące to w każdym roku spłacę: w pierwszym roku od 35% do 17,5 % a w kolejnym od 17,5 do 0 %, dlatego odsetki z uwagi na systematyczny spadek kapitału pożyczonego będę kwotowo coraz mniejsze. Trzeba więc liczyć że w każdym roku będę miał odsetki naliczane od 0,175+0,20 tj 0,375. Jeśli wiec stopa rośnie z 0,1 do 1,5 czyli o 1,4 to mamy wtedy 1,4 % x 0,375 = 0,525 %. O tyle rocznie rośnie całkowity koszt. A skoro mam 2 lata to jest 2 x 0,525 czyli wychodzi wzrost całkowitego kosztu o 1,05 %

Widzę że jesteś ogarnięty w temacie, masz jakieś związki z branżą ?
Może mógłbyś zaproponować jakąś dobrą ofertę ?
Btw. Jeśli biorę leasing w firmie jak np: wyżej wspomniany impuls --- nigdy o niej nie słyszałem stąd moje pytanie czy jak firma leasingowa upada to co z samochodem który ja u nich bym spłacał ? Wszak oni sa właścicielem, czy komornik może ten samochód zarekwirować i komuś sprzedać pomimo że ja mam z nimi umowę ?
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kon »

Ogólnie to szacunek ewentualnego wzrostu kosztów tak właśnie wygląda. Drobny szczegół jest taki, że te 35% spłacane systematycznie, to są równe raty co oznacza że stosunek kapitał/odsetki spłacany w kolejnych ratach się zmienia. Stąd dla tej części wyliczenie powinno wyglądać trochę inaczej. Ale szacunek jest wystarczający, żeby oddać skalę.

Nie, nie jestem z branży - po prostu lekcje matematyki sprawiały mi przyjemność, w przeciwieństwie np do historii.
A co do ewentualnego upadku leasingodawcy - niestety, ale pojazd to ich majątek, także z pewnością byłyby problemy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”