Opcje finansowania ....

forum użytkowników modelu Sorento
galloper
Posty: 398
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: galloper »

Nam ciut pofolgowali ale bierzemy co 3 lata kilkadziesiąt samochodów. I też kolega zarządzający flota musiał sprawę w 1 czy 2 skrajnych przypadkach postawić na ostrzu noża. Inna spółka odbiera samochody i dalej sprzedaje a inna wynajmuje więc tam też jest "walka" wewnętrzna. Nie wiem jak to może być w przypadku 1 samochodu. Jest taki katalog bodajże Dekry według którego oceniają. Tam masz dokładnie opisane jaka rysa jest eksploatacyjna a jaka nie. Jaki odprysk tak a jaki nie. Nie mówię, że po 3 latach nie odstawisz samochód bez zastrzeżeń ale jest to cholernie ciężkie.
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

Obecnie przedstawione propozycje przez M
stałe oprocentowanie przy 45% wpłaty 2 lata i wykup 20% 105,4%
zmienne oprocentowanie przy 45% wpłąty 2 lata i wykup 20% --- 103,3%

To kalkulacja przy obecnej już stopie procentowej.

Gościu w salonie wrzucił mi propozycję z BNP - 106 % przy zmiennym oprocentowaniu oraz resztą parametrów jak wyżej.

Jestem zdziwiony że w zasadzie nikt tu nie wrzuca swoich propozycji. Możemy przecież pomóc sobie wzajemnie.
Czy pisanie o ofertach jest hmmm łamaniem jakiejś tajemnicy handlowej ? Czy może wszyscy tu biorą za cash lub wynajem ? zawsze myślałem że leasing jest jednak najpopularniejszy.

Dodatkowo ubezpieczenie AC/OC 6300 PLN co zdawało mi się dobrym wynikiem ( gwarancja fakturowej ceny przez cały rok ) ale już czytałem w którymś temacie że ktoś dostał propozycję poniżej 5 k dla mnie oferta WOW bo za astrę która kosztowąła 3 lata temu 55k płaciłem AC OC prawie 2k PLN - oferta delaera.
Ma ktoś lepszą ofertę i jak tak to gdzie i jak można to ew negocjować?

Co do GAP - po przeczytaniu wątku o kradzieżach Stingerów takie coś uważam za konieczne - GAP na 5 lat z kwotą 120 000 PLN kosztuje 3900,00
Co o tym sądzicie? Czy w GAP są jakieś kruczki prawne na które trzeba zwrócić uwagę ?
piterpl
Posty: 16
Rejestracja: 15 lis 2021, 11:47
model samochodu: Może będzie Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: piterpl »

Mnie interesuje najem ale... Co do GAP to zerknij sobie na stronę gurumotive. Tam jest to fajnie opisane.
Odnośnie zwrotu - zwracałem BMW z białym wnętrzem po 90 tkm i zero problemów. Z toyota też nie miałem jakiś większych przepraw.
Michał Krupiński
Posty: 17
Rejestracja: 26 lis 2021, 14:54
Kontakt:

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: Michał Krupiński »

kejdzejejdzem pisze: 24 lis 2021, 22:27GAP na 5 lat z kwotą 120 000 PLN kosztuje 3900,00
Co o tym sądzicie? Czy w GAP są jakieś kruczki prawne na które trzeba zwrócić uwagę ?
Cześć Wszystkim,
Natknąłem się na ten wpis trochę przez przypadek, poszukując bieżących wzmianek o ubezpieczeniu GAP - ponieważ mam o tym trochę pojęcia, więc pozwolę sobie podpowiedzieć:
Kruczków jako takich nie ma, tzn. GAPy oferowane w Polsce są dość w porządku - nie ma jakiegoś systemowego szukania pretekstu, żeby nie wypłacić odszkodowania itp. Ubezpieczyciele postępują raczej fair i dbają o to, żeby likwidacje szkody nie budziły kontrowersji. Ogólna zasada jest taka, że jeśli ubezpieczyciel AC lub OC sprawcy uzna szkodę całkowitą i przyzna odszkodowanie, to ubezpieczyciele GAP już za bardzo nie wnikają w jakieś wielkie szczegóły, tylko też przyklepują.

Przed zawarciem polisy zwróciłbym uwagę na 6 - moim zdaniem kluczowych - rzeczy:
1. Czy to jest na pewno GAP fakturowy (a nie np. indeksowy)?
2. Jaki jest ewentualnie limit kwotowy odszkodowania z tytułu GAP? Ważne, żeby był zbliżony lub najlepiej trochę wyższy niż spodziewana utrata wartości samochodu w całym okresie ochrony.
3. Kwestia VAT - czy polisa będzie chronić wartość netto, netto+50% VAT, czy brutto?
4. Zakres terytorialny ochrony za granicą - żeby nie było, że ktoś wyjedzie, np.: poza UE i już jest po ochronie
5. Jeśli auto jest w leasingu, to kto jest beneficjentem odszkodowania: leasingodawca? - raczej źle, leasingobiorca? - zdecydowanie dobrze
6. Oczywiście cena - i tu uwaga rozbieżności w cenie GAP potrafią być bardzo duże, gdyż jest to produkt wysokomarżowy i zwłaszcza kupując od dealera albo od firmy leasingowej ceny potrafią być czasem mocno przesadzone.
kejdzejejdzem pisze: 24 lis 2021, 22:27GAP na 5 lat z kwotą 120 000 PLN kosztuje 3900,00
Nie jest to może jakoś drastycznie dużo, ale nie jest też mało. My proponujemy dla takich warunków składkę jednorazową 2240 zł (standardowa cena to 2800 zł).

Zdaję sobie sprawę, że mój wpis może mieć charakter nieco... reklamowy, ale jeśli nie narusza to jakoś drastycznie regulaminu forum, to postaram się, żeby to była relacja win-win. :) Tzn. jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania odnośnie zasad GAP itp., to chętnie odpowiem i absolutnie do niczego nie będę nakłaniał czy wciskał. Proszę śmiało pytać czy w tym wątku (będę obserwował) czy poprzez e-mail: michal@fmleasing.pl

Pozdr
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

Michał Krupiński pisze: 26 lis 2021, 15:25
Cześć Wszystkim,

Przed zawarciem polisy zwróciłbym uwagę na 6 - moim zdaniem kluczowych - rzeczy:
1. Czy to jest na pewno GAP fakturowy (a nie np. indeksowy)?
2. Jaki jest ewentualnie limit kwotowy odszkodowania z tytułu GAP? Ważne, żeby był zbliżony lub najlepiej trochę wyższy niż spodziewana utrata wartości samochodu w całym okresie ochrony.
3. Kwestia VAT - czy polisa będzie chronić wartość netto, netto+50% VAT, czy brutto?
4. Zakres terytorialny ochrony za granicą - żeby nie było, że ktoś wyjedzie, np.: poza UE i już jest po ochronie
5. Jeśli auto jest w leasingu, to kto jest beneficjentem odszkodowania: leasingodawca? - raczej źle, leasingobiorca? - zdecydowanie dobrze
6. Oczywiście cena - i tu uwaga rozbieżności w cenie GAP potrafią być bardzo duże, gdyż jest to produkt wysokomarżowy i zwłaszcza kupując od dealera albo od firmy leasingowej ceny potrafią być czasem mocno przesadzone.
kejdzejejdzem pisze: 24 lis 2021, 22:27GAP na 5 lat z kwotą 120 000 PLN kosztuje 3900,00
Nie jest to może jakoś drastycznie dużo, ale nie jest też mało. My proponujemy dla takich warunków składkę jednorazową 2240 zł (standardowa cena to 2800 zł).

Zdaję sobie sprawę, że mój wpis może mieć charakter nieco... reklamowy, ale jeśli nie narusza to jakoś drastycznie regulaminu forum, to postaram się, żeby to była relacja win-win. :) Tzn. jeśli będziecie mieli jakiekolwiek pytania odnośnie zasad GAP itp., to chętnie odpowiem i absolutnie do niczego nie będę nakłaniał czy wciskał. Proszę śmiało pytać czy w tym wątku (będę obserwował) czy poprzez e-mail: michal@fmleasing.pl

Pozdr
1. A jaka jest różnica między Gapem fakturowym a indeksowym?
3. Jęsli nie jestem płatnikiem vat to czy pkt 3 ma dla mnie znaczenie ?
5. A czy czesto zdarza się że proponuja mi opłacać produkt z którego skorzysta leasingodawca a nie Ja ?
Michał Krupiński
Posty: 17
Rejestracja: 26 lis 2021, 14:54
Kontakt:

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: Michał Krupiński »

kejdzejejdzem pisze: 26 lis 2021, 21:201. A jaka jest różnica między Gapem fakturowym a indeksowym?
GAP fakturowy wypłaca odszkodowanie będące różnicą pomiędzy ceną początkową (na fakturze) pojazdu, a odszkodowaniem uzyskanym z AC lub OC sprawcy. GAP indeksowy wypłaca ustalony wcześniej procent odszkodowania uzyskanego z AC/OC, czyli dopłaca np. 15% albo 20%, 30% - to już zależy od warunków.
Czyli indeksowy jest bardziej ograniczony - jest to też jakieś rozwiązanie pod warunkiem, że ma się tego świadomość, no i ma sens jeśli jest dużo tańszy od fakturowego.

kejdzejejdzem pisze: 26 lis 2021, 21:203. Jęsli nie jestem płatnikiem vat to czy pkt 3 ma dla mnie znaczenie ?
Tym bardziej ma znaczenie... Tzn. powinieneś dopilnować, żeby polisa AC była wystawiona od wartości brutto. Przy szkodach częściowych powiedzmy, że nie ma to może kluczowego znaczenia, bo naprawę można realizować poprzez leasingodawcę, który rozliczy się z warsztatem i ubezpieczycielem, więc nie będziesz musiał dopłacać VAT do faktury za naprawę. Ale przy szkodach całkowitych potrafi być to bolesne, gdy płaciłeś raty nie mogąc od nich odliczyć VAT, a dostaniesz odszkodowanie w kwocie netto.

kejdzejejdzem pisze: 26 lis 2021, 21:205. A czy czesto zdarza się że proponuja mi opłacać produkt z którego skorzysta leasingodawca a nie Ja ?
Jeśli kupuje się od leasingodawcy, to bardzo często beneficjentem jest leasingodawca. Tzn. ostatecznie ta kwota też weźmie udział w rozliczeniu leasingu i nadwyżka powinna trafić do Ciebie, ale trwa to zazwyczaj dużo, dużo dłużej i ma się ogólnie mniejszą kontrolę nad tymi kwotami. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy kwota z odszkodowania GAP trafia na Twoje konto i to Ty decydujesz, co z nią zrobisz.
tamrof
Posty: 33
Rejestracja: 28 lis 2021, 09:42
model samochodu: Kia Sorento IV AWG 1.6 XL

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: tamrof »

Witam wszystkich,

Jak to jest teraz w Polskim Ładzie z wykupem... Czy jeżeli ustalę wykup w leasingu zbliżony do wartości rynkowej auta w momencie wykupu to rozumiem że dodatkowego podatku praktycznie nie ma? Przykładowo wykup 45 proc po 4 latach?

Czy korzystaliście z dotowanych pożyczek z UE? Lub innej alternatywy w chwili obecnej?

Pozdrawiam!
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

O jakim dodatkowym podatku mówisz ?
Michał Krupiński
Posty: 17
Rejestracja: 26 lis 2021, 14:54
Kontakt:

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: Michał Krupiński »

tamrof pisze: 29 lis 2021, 22:54 Jak to jest teraz w Polskim Ładzie z wykupem... Czy jeżeli ustalę wykup w leasingu zbliżony do wartości rynkowej auta w momencie wykupu to rozumiem że dodatkowego podatku praktycznie nie ma? Przykładowo wykup 45 proc po 4 latach?
W zasadzie tak. Jeśli sprzedasz auto za mniej więcej tyle, za ile wykupiłeś, to transakcja jest powiedzmy neutralna podatkowo, bo przychód równa się poniesionym kosztom, więc nie ma dochodu.

Choć dochodzą jeszcze niuanse, np.: kwestia VAT i korekty oraz naliczenie składki zdrowotnej od przychodu - wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
kejdzejejdzem pisze: 29 lis 2021, 23:27 O jakim dodatkowym podatku mówisz ?
Chodzi o likwidację możliwości sprzedaży auta wykupionego z leasingu po pół roku bez konieczności wykazywania przychodu, czyli bez podatku.
Od 2022 roku taka sprzedaż ma być wykazywana jako przychód z działalności, nawet jeśli auto jest sprzedawane z majątku prywatnego, do którego trafiło po wykupie z leasingu.

Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie to obchodzone poprzez darowiznę na osoby z najbliższej rodziny...
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kon »

Michał Krupiński pisze: 30 lis 2021, 08:35
tamrof pisze: 29 lis 2021, 22:54 Jak to jest teraz w Polskim Ładzie z wykupem... Czy jeżeli ustalę wykup w leasingu zbliżony do wartości rynkowej auta w momencie wykupu to rozumiem że dodatkowego podatku praktycznie nie ma? Przykładowo wykup 45 proc po 4 latach?
W zasadzie tak. Jeśli sprzedasz auto za mniej więcej tyle, za ile wykupiłeś, to transakcja jest powiedzmy neutralna podatkowo, bo przychód równa się poniesionym kosztom, więc nie ma dochodu.
Generalnie chodzi o to, że w momencie gdy chciałbyś kiedyś już po zakończonym leasingu wyprowadzić samochód z majątku firmowego, to powinieneś wykazać stosowny dochód w firmie.

Sama wysokość raty wykupu z leasingu nie mu tu nic do rzeczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”