Opcje finansowania ....

forum użytkowników modelu Sorento
lavazza
Posty: 44
Rejestracja: 18 sie 2021, 22:45

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: lavazza »

A powiedzcie mi dla osoby prywatnej GAP też przysługuje ? + braliście jakiś kredyt np 50/50 lub 33/33/33 w KII czy to jest rzeczywiście RRSO 0% a może polecacie coś innego ?
Michał Krupiński
Posty: 17
Rejestracja: 26 lis 2021, 14:54
Kontakt:

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: Michał Krupiński »

lavazza pisze: 30 lis 2021, 18:00 A powiedzcie mi dla osoby prywatnej GAP też przysługuje ?
Tak, jak najbardziej. Nie ma znaczenia, czy GAP wykupuje osoba prywatna, czy firma. Nie ma też znaczenia forma nabycia samochodu - czy jest to za gotówkę, czy na kredyt, czy leasing, czy wynajem długoterminowy.
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

A może ktoś by mi podpowiedział.

W 2015 roku kupiłem samochód za 40 k
W 2016 roku założyłem 1 osobową działalność gospodarczą - nie jestem płatnikiem VAT. Samochód wpisałem na stan firmy i amortyzowąłem przez 5 lat.
Do tej chwili odliczam paliwo. Chcę sprzedać ten samochód. Czy jest metoda abym nie musiał po sprzedaży go ( za jakieś 15k ) płacić podatku ?
Czy mogę go wypisać z ewidencji środków trwałych ?
Michał Krupiński
Posty: 17
Rejestracja: 26 lis 2021, 14:54
Kontakt:

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: Michał Krupiński »

kejdzejejdzem pisze: 30 lis 2021, 20:38 Czy jest metoda abym nie musiał po sprzedaży go ( za jakieś 15k ) płacić podatku ?
Czy mogę go wypisać z ewidencji środków trwałych ?
Musiałbyś odczekać 6 lat od wycofania samochodu z firmy, żeby móc go sprzedać bez wykazywania przychodu z działalności (czyli bez podatku).
Obejściem tego może być darowizna wycofanego samochodu na osobę z zerowej grupy podatkowej (czyli najbliższa rodzina). Wtedy osoba obdarowana może sprzedać samochód po pół roku bez podatku.
michal2409
Posty: 111
Rejestracja: 19 lis 2021, 17:11
model samochodu: Sportage IV

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: michal2409 »

kejdzejejdzem pisze: 30 lis 2021, 20:38 A może ktoś by mi podpowiedział.

W 2015 roku kupiłem samochód za 40 k
W 2016 roku założyłem 1 osobową działalność gospodarczą - nie jestem płatnikiem VAT. Samochód wpisałem na stan firmy i amortyzowąłem przez 5 lat.
Do tej chwili odliczam paliwo. Chcę sprzedać ten samochód. Czy jest metoda abym nie musiał po sprzedaży go ( za jakieś 15k ) płacić podatku ?
Czy mogę go wypisać z ewidencji środków trwałych ?
Chyba dupa. Jedyne co żeby uciec od podatku to chyba darowizna w 1 link, czyli żona, rodzice, dzieci. I potem sprzedaż (chyba pół roku trzeba też odczekać)
kejdzejejdzem
Posty: 249
Rejestracja: 04 wrz 2021, 23:12
model samochodu: Mondeo, Astra, Sorento

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: kejdzejejdzem »

Dziękuję za poradę
Szczęśliwie już go sprzedałem 21.12 właśnie za 15k, dodatkowo dzisiaj przyszła do mnie nawet pocztówka z fotoradaru z uwiecznionym nowym właścicielem :). 25.12 jechał łobuz 72kmh na dozwolonej 5dziesiątce :)
nagdob
Posty: 1121
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: nagdob »

kejdzejejdzem pisze: 30 lis 2021, 20:38 A może ktoś by mi podpowiedział.

W 2015 roku kupiłem samochód za 40 k
W 2016 roku założyłem 1 osobową działalność gospodarczą - nie jestem płatnikiem VAT. Samochód wpisałem na stan firmy i amortyzowąłem przez 5 lat.
Do tej chwili odliczam paliwo. Chcę sprzedać ten samochód. Czy jest metoda abym nie musiał po sprzedaży go ( za jakieś 15k ) płacić podatku ?
Czy mogę go wypisać z ewidencji środków trwałych ?
1. Wypisujesz z ewidencji środków trwałych - na wszelki wypadek zrób z tego jakiś dokument, jak masz program to wydrukuj i wepnij do kwitów.
2. Przeprowadzasz darowiznę na osobę najbliższą, czyli albo: małżonek, rodzic, rodzeństwo.
3. Po zawarciu umowy darowizny (druki umów są w googlach) zgłaszasz ten fakt do 1 miesiąca do urzędu powiatowego (tak jakbyś sprzedał pojazd) - wygodnie poprzez profil zaufany.
5. Osoba, która została obdarowana zgłasza ten fakt do urzędu skarbowego (też chyba do miesiąca, ale się upewnij) drukiem SD-Z2 - wygodnie poprzez profil zaufany.
6. Obdarowany do miesiąca zgłasza do urzędu powiatowego fakt nabycia pojazdu - wygodnie poprzez profil zaufany.
7. Obdarowany rejestruje pojazd na siebie, może oczywiście zachować numery, ale dostanie nowe naklejki na tablice, więc warto być autem przed urzędem powiatowym w momencie rejestracji.

Obdarowany oczywiście dostanie miękki dowód na 1 miesiąc, ale tak już jest. Niech nie zapomni o karcie pojazdu, bo wiadomo, że będzie potrzebna do rejestracji! Po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania pojazdu można go sprzedać bez podatku. Przepisy nie stanowią tego jednoznacznie, ale po darowiźnie można by było sprzedać wcześniej, lecz na wszelki wypadek warto odczekać te pół roku.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
nagdob
Posty: 1121
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: nagdob »

inquis. Mówisz i masz ;) Faktycznie temat odnośnie finansowania i inflacji bardziej pasuje tutaj. Tylko proszę jednak, żeby nie politykować, tylko pisać o konkretach finansowych. Tak na początek, kto by rozpisał taki leasing: cena=185000 zł, wpłata własna=50000, wartość wykupu=20000, ilość rat=24 miesiące. Tylko i wyłącznie w kwotach brutto (dla firmy nie będącej płatnikiem VATu), przy kwocie raty podać odsetki osobno (bo odsetki nie wchodzą w limit odliczenia 150 tys. zł). Do tego roczny koszt obsługi leasingu, kwota ubezpieczenia (full), inne opłaty.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
tamrof
Posty: 33
Rejestracja: 28 lis 2021, 09:42
model samochodu: Kia Sorento IV AWG 1.6 XL

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: tamrof »

nagdob pisze: 17 sty 2022, 09:46 inquis. Mówisz i masz ;) Faktycznie temat odnośnie finansowania i inflacji bardziej pasuje tutaj. Tylko proszę jednak, żeby nie politykować, tylko pisać o konkretach finansowych. Tak na początek, kto by rozpisał taki leasing: cena=185000 zł, wpłata własna=50000, wartość wykupu=20000, ilość rat=24 miesiące. Tylko i wyłącznie w kwotach brutto (dla firmy nie będącej płatnikiem VATu), przy kwocie raty podać odsetki osobno (bo odsetki nie wchodzą w limit odliczenia 150 tys. zł). Do tego roczny koszt obsługi leasingu, kwota ubezpieczenia (full), inne opłaty.

Także się przymierzam właśnie w takim kształcie😁
nagdob
Posty: 1121
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Opcje finansowania ....

Post autor: nagdob »

No to jak masz jakąś ofertę to podziel się. Może być na priv. Ja jeszcze nie mam.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”