Jakie opony zimowe proponujecie zakupić do Sorento HEV AWD?

forum użytkowników modelu Sorento
sfetrzak
Posty: 109
Rejestracja: 28 cze 2021, 11:48
model samochodu: Mercedes CLS 55 AMG; Kia Sorento HEV AWD PL

Re: Opony zimowe

Post autor: sfetrzak »

Ja nie ufam całorocznym i nie oszczędzam na oponach - to jedyne co samochód łączy z drogą :) poza tym mam zamiar tym samochodem jeździć do Austrii / Włoch na narty.
Będę kupować Michelin Pilot Alpin 5 SUV (C,B) albo Bridgestone Blizzak LM005 (C,A) w rozmiarze letnich - 235/55 R19 105 V XL.
sorento
Posty: 144
Rejestracja: 26 lip 2021, 21:51
model samochodu: Sorento

Re: Opony zimowe

Post autor: sorento »

sfetrzak pisze: 13 wrz 2021, 14:59 Ja nie ufam całorocznym i nie oszczędzam na oponach - to jedyne co samochód łączy z drogą :) poza tym mam zamiar tym samochodem jeździć do Austrii / Włoch na narty.
Będę kupować Michelin Pilot Alpin 5 SUV (C,B) albo Bridgestone Blizzak LM005 (C,A) w rozmiarze letnich - 235/55 R19 105 V XL.
Mysle ze nikomu kto wybiera caloroczne nie chodzi o oszczednosci.

Przy naszych zimach opony zimowe nie moga pokazac 100% swoich atutow i czesto gesto przy zmiennych pogodach w ogolnym rozrachunku opony caloroczne maja wieksze pole do popisu. To raz. A dwa ze dziwne ze wszyscy producenci zmierzaja do tego zeby nie bylo opon sezonowych - wspolczesne rozwiazania opon calorocznych maja sie nijak do stereotypow znanych sprzed nastu lat. Ciekawe ze USA wszystkie auta jezdza na calorocznych :-P

Ja tez sceptycznie podchodzilem, ale a) w firmie wymienili - pojezdzilem, przekonalem sie b) wymienilem w prywatnych autach i naprawde nie chodzi o oszczednosci - no chyba ze miejsca w garazu i czasu na wymiane co sezon.

Wole co 3 lata(w moim przypadku) kupic nowy komplet i tyle.
sfetrzak
Posty: 109
Rejestracja: 28 cze 2021, 11:48
model samochodu: Mercedes CLS 55 AMG; Kia Sorento HEV AWD PL

Re: Opony zimowe

Post autor: sfetrzak »

Może jak ktoś jeździ po odśnieżonym mieście i nie jeździ na wycieczki to całoroczne mają sens ;) ja, tak jak wspomniałem, lubię jeździć w prawdziwe góry za granicę i wolę się nie ograniczać oponami. Ostatnią zimę spędziłem na Mazurach i też nie narzekałem na brak śniegu i lodu.

a USA jako przykładu lepiej nie przywoływać bo co roku jest ta sama akcja, że gdzieś popadało trochę śniegu i nagle jest paraliż bo wszyscy na całorocznych albo co gorsza na letnich.

https://www.youtube.com/watch?v=22pMODg ... astLaneCar
https://www.youtube.com/watch?v=EC1E2eD ... Motormouth

Tak, wiem to są przykłady z Kanady ale Austria Włochy czy Skandynawia wyglądają podobnie w zimie. Mazury też były takie białe :D
galloper
Posty: 398
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: Opony zimowe

Post autor: galloper »

Nikt zdrowo myślący nie będzie udawiadnial, że opony zimowe są takie same jak uniwersalne na śniegu bo nie są. Z drugiej strony widziałem testy opon uniwersalnych na samochodach 2WD jadących po lesie solidnie ośnieżonym i niekoniecznie płaskim i spokojnie dawały radę. Osobiście jak jadę w góry na narty to zawsze zabieram łańcuchy, bo primo sa obszary, gdzie musisz je mieć a po secundo jak dobrze popada to 4WD i najlepsza opona zimowa i tak nie da rady. A po tertio ja z rocznika pamiętającego czasy, gdzie nikomu się nie śniło o oponach zimowych, śniegu bylo po pas wszędzie i też się jeździło. Wszystko da się zrobić robiąc to rozważnie.
Fred.X
Posty: 365
Rejestracja: 27 cze 2021, 09:38

Re: Opony zimowe

Post autor: Fred.X »

Dokładnie jak przedmówca, zdrowy rozsądek to podstawa i trzeźwe myślenie zimą i na drodze w kazdych warunkach
marian
Posty: 173
Rejestracja: 06 paź 2018, 15:32
model samochodu: Kia Sorento IV HEV XL + CP1 + MET + SRF + HAK
Kia Picanto III 1.2 AT X-Line + AEB + NAV + SMK + MET,
Toyota Corolla TS XII 1.2 Turbo Comfort + Tech + MET

Re: Opony zimowe

Post autor: marian »

Ja też tak, jak pisałem nie oszczędzam na oponach. Nie ma cudów, żeby taka całoroczna była równie dobra w lecie, co letnia i równie dobra w zimie, co zimowa. Po prostu tak się nie da ;)
Faktycznie problem jest w określeniu dobrego momentu na wymianę (czasem okres przejściowy trwa miesiąc i raz jest 15st, raz -5st) i na czym tu jeździć? Problem pogłębia się jak już wiemy, że należy zmienić, a tu terminy na 2 tygodnie. Trochę go można rozwiązać mając 2 komplety całych kół, ale to jeszcze bardziej podnosi koszty.
Nie wierzę też, że opony całoroczne nie są wybierane z powodów oszczędnościowych. Pewnie nie w każdym przypadku, ale w większości.
Reasumując, do mnie opony całoroczne nie przemawiają. Rozumiem wygodę ich posiadania i wynikający z tego brak konieczności wymiany, ale jednak wolę wymienić i mieć trochę lepiej latem i trochę lepiej zimą, a może nie tylko trochę?
A jak już kupować, to tylko dobre.
galloper
Posty: 398
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: Opony zimowe

Post autor: galloper »

Nieśmiało chciałbym zauważyć że bardzo często porównując opony jednego producenta zimowe vs uniwersalne klasy premium ( tylko takie zawsze biorę pod rozwagę choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach granica pomiędzy premium a średnią klasą się zaciera) te uniwersalne mają lepsze wyniki na lodzie i wyraźnie lepsze na mokrej nawierzchni. A te zdecydowanie dominują w naszym klimacie.
I nie jest tak jak wspomina przedmówca, że jestem zwolennikiem całorocznych z przymusu ekonomicznego (obecnie mam dwa komplety kół alu + opony premium). Po prostu widzę, że coraz więcej osób je używa i sobie chwali - czytaj wyżej. I one po prostu na 85% obszaru Polski przy zimach jakie mamy są zupełnie OK. Ale najważniejsze i fundamentalne, o czym już pisałem, nic Cie nie uchroni jak nie będziesz miał trochę oleju w głowie.
marian
Posty: 173
Rejestracja: 06 paź 2018, 15:32
model samochodu: Kia Sorento IV HEV XL + CP1 + MET + SRF + HAK
Kia Picanto III 1.2 AT X-Line + AEB + NAV + SMK + MET,
Toyota Corolla TS XII 1.2 Turbo Comfort + Tech + MET

Re: Opony zimowe

Post autor: marian »

Ale ja nie pisałem, że Ty się kierujesz względami ekonomicznymi, tylko że tak jest w większości przypadków.
Wg mnie opony całoroczne mogą być lepsze od 2 kompletów w okresie przejściowym i np. w mieście, gdzie zawsze jest odśnieżone. Wtedy faktycznie nie jeździsz po śniegu, a po mokrym asfalcie. Ale jak nasypie śniegu, to nie ma cudów, zimówka poradzi sobie lepiej. Analogicznie jak bedzie w mieście 35st w lecie, na asfalcie bywa wtedy pod 45 - 50st, to letnia będzie lepsza. Czyli w skrajnych przypadkach 2 komplety, w okresie przejściowym całoroczne. Wynika z tego, że potrzebujemy... 3 kompletów ;)
A tak na serio, ja mieszkam na obrzeżach Krakowa, gdzie nie jeżdżą autobusy, toteż moje drogi są odśnieżanie w ostatniej kolejności. Raz mi sie zdarzyło, że nie dojechałem do domu (mam strome podjazdy z zakrętami po 90st, więc się nie rozpędzę). Auto musiałem porzucic w "kontrolowanym" miejscu i dalej iść pieszo w śnieżycy. Dlatego ja nie kupuję zimowych, żeby robić niewiadomo co na nich, tylko żeby ten jeden dzień w roku dojechać do domu ;) Są lata, w których takiego dnia nie ma, ale są też takie, że jest np 5 takich dni. Oczywiście napęd 4x4 pomoże, ale rano po tych nachyleniach muszę zjechać i nie wypaść z zakrętu. Tutaj naped nie pomoże, liczą się tylko opony.
Jeśli ktoś mieszka w mieście, w góry nie jeździ, to może faktycznie, nie zastanawiałem się, bo mnie to nie dotyczy.
raku
Posty: 230
Rejestracja: 16 lip 2021, 12:40
model samochodu: KIA Sorento HEV 2WD XL (2022)

Re: Opony zimowe

Post autor: raku »

Witam,

Czy orientujecie się czy felgi 19 calowe, które standardowo montowane są w KIA Sorento IV, są przystosowane do jazdy w warunkach zimowych?
Załączniki
19_rims_kia_sorento_2021_1612484173_b08c81fc.jpg
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Opony zimowe

Post autor: nagdob »

A co ma felga do warunków zimowych? Opona owszem.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”