KIA Sorento IV - pierwsze opinie

forum użytkowników modelu Sorento
galloper
Posty: 398
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: KIA Sorento IV - pierwsze opinie

Post autor: galloper »

W maju mają już być dostępne do sprzedaży w Polsce. Ciągle mowa o PHEV. Pewnie inne wersje też ale tego nie wiem - zawsze importer robi pewny bufor stąd te wyprzedaże rocznika trwające i pół roku...
pawelck
Posty: 11
Rejestracja: 16 mar 2021, 12:24

Re: KIA Sorento IV - pierwsze opinie

Post autor: pawelck »

Nie wiem jak Wy ale ja obejrzałem już chyba wszystkie polskie testy Sorento :) nie wyczerpywały one jednak mojej ciekawości. Dlatego chciałem polecić Wam kilka filmów słowackich, mi osobiście przypadły do gustu.
https://www.youtube.com/watch?v=sUdELB5FnT4
https://www.youtube.com/watch?v=sUdELB5 ... adio=1&t=3
https://www.youtube.com/watch?v=cFYXQJs8Hxg - Sorento vs Highlander

Chciałem jeszcze poruszyć wątek gwarancji na baterie w różnych modelach EV/HEV/PHEV/MHEV zapisy gwarancji na te elementy budzą u mnie duże wątpliwości i nie wiem czy je odpowiednio interpretuje. Rozmawiałem na ten temat z bardzo rzeczowym sprzedawcą u którego zamawiałem auto ale on sam ma wątpliwości jak to interpretować i poleca wysłać maila do centrali w tej sprawie.
Na stronie nr 14 książki gwarancyjnej dostępnej na stronie internetowej https://www.kia.com/pl/serwis/uslugi/7- ... gwarancja/
jest w punkcie 4 taki zapis :

4. Gwarancja na akumulator i baterie wysokiego napięcia [EV / HEV / PHEV]
4.1. Gwarancja udzielana na akumulator obejmuje jego wymianę na nowy w przypadku stwierdzenia niesprawności wynikającej z wady ukrytej, z wyłączeniem uszkodzeń
mechanicznych oraz niesprawności wynikających z nieprawidłowego montażu dodatkowych odbiorników prądowych lub nieprawidłowej obsługi akumulatora.
4.2. Gwarancja udzielana na baterie wysokiego napięcia wynosi 7 lat lub 150 000 km w zależności co wystąpi pierwsze. Jeżeli w okresie trwania gwarancji pojemność baterii
wysokiego napięcia w samochodach elektrycznych (EV) spadnie poniżej 65% gwarant zapewnia bezpłatną naprawę lub ich wymianę. Naprawa polega na przywróceniu
pojemności baterii do wartości 65%.
Pojemność baterii wysokiego napięcia jest mierzona przez Autoryzowane Stacje Obsługi Kia za pomocą urządzeń diagnostycznych.
Gwarancja nie obejmuje zmniejszenia pojemności baterii w modelach HEV, PHEV i MHEV.
4.3. Żadna naprawa lub wymiana dokonana w ramach gwarancji pojemności baterii wysokiego napięcia nie może przywrócić jej do stanu „jak nowy” z fabryczną pojemnością
wynoszącą 100%.
Reklamacjom gwarancyjnym nie podlega sugerowany zasięg jaki może pokonać pojazd na baterii wysokiego napięcia.
Gwarancja nie obejmuje usterek powstałych wskutek niestosowania się użytkownika do zapisów zawartych w Instrukcji Obsługi Samochodu dotyczących układu hybrydowego
lub elektrycznego.

Czy to oznacza, że gwarancja na baterie w myśl ostatniego zdania pkt 4.2 jest/będzie tylko w wersji full elektrycznej?
Awatar użytkownika
gisio
Posty: 526
Rejestracja: 21 wrz 2018, 18:01
model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: KIA Sorento IV - pierwsze opinie

Post autor: gisio »

pawelck pisze: 14 kwie 2021, 09:56 Czy to oznacza, że gwarancja na baterie w myśl ostatniego zdania pkt 4.2 jest/będzie tylko w wersji full elektrycznej?
Na spokojnie niedługo ukarze się nowa wersja K.G. i gwarancją pojemności baterii będzie również objęta wersja PHEV.
Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
galloper
Posty: 398
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: KIA Sorento IV - pierwsze opinie

Post autor: galloper »

gisio pisze: 14 kwie 2021, 10:11

Na spokojnie niedługo ukarze się nowa wersja K.G. i gwarancją pojemności baterii będzie również objęta wersja PHEV.
Skąd ta wiedza?

Ja rozumiem zapis gwarancji, że wszystkie akumulatory są objęte gwarancją 7-mio letnią ale tylko w wersji EV na spadek pojemności.
marian
Posty: 173
Rejestracja: 06 paź 2018, 15:32
model samochodu: Kia Sorento IV HEV XL + CP1 + MET + SRF + HAK
Kia Picanto III 1.2 AT X-Line + AEB + NAV + SMK + MET,
Toyota Corolla TS XII 1.2 Turbo Comfort + Tech + MET

Re: KIA Sorento IV - pierwsze opinie

Post autor: marian »

pawelck pisze: 14 kwie 2021, 09:56 Nie wiem jak Wy ale ja obejrzałem już chyba wszystkie polskie testy Sorento :) nie wyczerpywały one jednak mojej ciekawości. Dlatego chciałem polecić Wam kilka filmów słowackich, mi osobiście przypadły do gustu.
https://www.youtube.com/watch?v=sUdELB5FnT4
https://www.youtube.com/watch?v=sUdELB5 ... adio=1&t=3
https://www.youtube.com/watch?v=cFYXQJs8Hxg - Sorento vs Highlander
Ja też polskie obejrzałem i te słowackie również. Na jednym z nich jest pokazana cena (w Słowacji) i wychodzi, że tam HEV jest w cenie CRDi, tylko u nas przez akcyzę jest "nieco" inaczej.
Natomiast nie zgodzę się z tym porównaniem spalania. Jako wieloletni użytkownik diesli i od niedawna hybrydy HEV muszę stwierdzić, że aby móc w pełni wykorzystać potencjał HEV (i zapewne też PHEV) trzeba radykalnie zmienić przyzwyczajenia, czego redaktor niestety nie zrobił. W mieście HEV spali dużo mniej niż CRDi, ale warunek jest taki, że trzeba umieć z hybrydy odpowiednio korzystać. I nie mówię tutaj o jeździe "emeryckiej" (nie ujmując nic nikomu), ale chodzi o wykorzystanie żeglowania i o nauczenie się wymuszania jazdy w trybie EV. Mi to zajęło jakiś miesiąc zanim się połapałem co i jak.
Poprzednim autem (Renault Koleos 2.0 dCi 4x4, automat) przy normalnej jeździe (90% miasto i podmiejskie drogi) miałem spalanie wyższe o ok. 1 - 1,5l niż mam teraz Sorento, które jest nieco większe, wyraźnie cięższe, ma znacznie mocniejszy silnik i nie ma możliwości wyłączenia napędu na tył (w Koleosie jak nie musiałem, to jeździłem w trybie 2WD). To jednoznacznie pokazuje, że HEV jest stworzony właśnie do takich warunków. Na autostradzie HEV spali więcej i tu nie ma o czym mówić. Z moich testów i obserwacji wynika, że na autostradzie mniej więcej przy prędkości 100 - 110 Sorento pali podobnie do Koleosa, czyli to jest prędkość, przy której spalanie się "przecina". Poniżej mniej spali HEV, powyżej diesel (ale zaznaczam, że to porównanie Sorento vs Koleos i Sorento CRDi może palić inaczej - nadal jest większe, cięższe, mocniejsze i ma większy silnik niż Koleos, ma też napęd 4WD auto).
Awatar użytkownika
gisio
Posty: 526
Rejestracja: 21 wrz 2018, 18:01
model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: KIA Sorento IV - pierwsze opinie

Post autor: gisio »

galloper pisze: 14 kwie 2021, 10:42 Skąd ta wiedza?Ja rozumiem zapis gwarancji, że wszystkie akumulatory są objęte gwarancją 7-mio letnią ale tylko w wersji EV na spadek pojemności.
Wiedza z bardzo wiarygodnego źródła. Gwarancją pojemności baterii zostaną objęte wersje EV i PHEV oraz zwiększy się % z 65 do 70 ciu.
Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
pawelck
Posty: 11
Rejestracja: 16 mar 2021, 12:24

Re: KIA Sorento IV - pierwsze opinie

Post autor: pawelck »

gisio pisze: 14 kwie 2021, 13:44
galloper pisze: 14 kwie 2021, 10:42 Skąd ta wiedza?Ja rozumiem zapis gwarancji, że wszystkie akumulatory są objęte gwarancją 7-mio letnią ale tylko w wersji EV na spadek pojemności.
Wiedza z bardzo wiarygodnego źródła. Gwarancją pojemności baterii zostaną objęte wersje EV i PHEV oraz zwiększy się % z 65 do 70 ciu.
Ja mam zamówioną akurat wersję HEV... to co w sytuacji gdy wydajność baterii spadnie powiedzmy do 60% ? Gwarancji wtedy nie ma ? Wiem że w tej wersji bateria jest symboliczna ale jednak Kia zbija na tym kapitał i osiąga korzyści to dlaczego nie miałaby być objęta gwarancją ?
Ghotti
Posty: 76
Rejestracja: 14 mar 2021, 10:20
model samochodu: Grand Scenic

Re: KIA Sorento IV - pierwsze opinie

Post autor: Ghotti »

Z ciekawości rozmawiałem ze znajomym sprzedawca Citroena i na c5 aircross rabat całe 4% na wyprzedaży różniczka 8% także bez szału również.
pawelck
Posty: 11
Rejestracja: 16 mar 2021, 12:24

Re: KIA Sorento IV - pierwsze opinie

Post autor: pawelck »

Napisałem maila w sprawie gwarancji na baterie i w odpowiedzi dostałem skopiowane zdanie z książki gwarancyjnej...

Szanowny Panie,
Chcemy na wstępie podziękować za zainteresowanie marką KIA.
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zapisami Książki Gwarancyjnej – „Gwarancja nie obejmuje zmniejszenia pojemności baterii w modelach HEV, PHEV i MHEV"
Z wyrazami szacunku,
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: KIA Sorento IV - pierwsze opinie

Post autor: nagdob »

Oj, to pojechali po bandzie. A już miałem zamawiać wersję PHEV. Porażka z tą gwarancją na baterie. Możesz wrzucić fotkę tego zdania z książki serwisowej?
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”