Sportage IV 1.6 Odpalanie przy dużych mrozach.

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Miszka
Posty: 55
Rejestracja: 30 sty 2020, 10:31
model samochodu: CEED III HB 1.4 100KM "M"
Lokalizacja: Białystok

Sportage IV 1.6 Odpalanie przy dużych mrozach.

Post autor: Miszka »

Hej wszystkim.
Miałem zadać to pytanie już wcześniej, ale jakoś nie znalazłem czasu.
Mój rodzic posiada Kia Sportage IV diesla 1.6 136 KM z końcówki 2019 roku.
Ostatnio przy tych większych mrozach (rzędu -14) samochód nie odpalił.
Samochód, który jest codziennie garażowany i który jeździ na lepszym paliwie. Zalany był też arktyczny diesel.
Po dwugodzinnym postoju już nie odpalił. Telefon po lawetę i do serwisu. Panowie powiedzieli, że oczywiście się nim zajmą, ale do odbioru będzie dopiero następnego dnia. Po odbiór specjalnie pojechałem z tatą, przy okazji go podwożąc. Pan w serwisie oznajmił, że przyczyną było zamarznięcie samochodu i trzeba było go odmrozić, za co należy się sto złotych. Bardzo spokojnie wytłumaczyłem Panu, że to raczej nie jest możliwe, żeby zamarzł z wyżej wymienionych przyczyn. Próbował nawijać makaron na uszy, że słabe paliwo, że coś tam. A czytałem wcześniej, że ponoć na początku lutego tego roku wyszła aktualizacja softu do odpalania przy mrozach. Facet zmiękł i powiedział, że to oczywiście też zrobili itd. Czyli jednak coś jest na rzeczy, zwłaszcza że przyznał, że to nie pierwszy przypadek, a wręcz jest dużo takich przypadków. Nie dałem za wygraną i powiedziałem, że to nienormalne, że niespełna półtoraroczny samochód ma takie problemy. I wiecie co odpowiedział? Że zimą samochodu nie powinno się tankować do pełna(!!!). No to chyba kpina jakaś. Ostatecznie facet tak zmiękł, że wziął koszty na serwis. Ale mi nie chodzi o tę stówę. Chodzi mi o to, żeby takie sytuacje się w ogóle nie pojawiały.
Czy ktoś z Was miał podobnie?
P.S. Przepraszam, za zbyt długie wypociny...
Endurion
Posty: 48
Rejestracja: 15 lis 2019, 00:33
model samochodu: Kia Optima L 2018 1.7 CRDi

Re: Sportage IV 1.6 Odpalanie przy dużych mrozach.

Post autor: Endurion »

Ja mam Optimę 1.7CRDi 141KM i Sportage 2.0 CRDi 184KM. Silniki nie takie same, ale sytuacja porównywalna. W Optimie przy 60 tys przebiegu mialem spalone dwie świece żarowe, wymieniono na mój koszt, jak się okazało, auto nie chciało odpalać na mrozach. Poszło drugi raz, okazało się że końcówka wiązki świec zaśniedziała. Serwis wziął winę i koszt na siebie. Ponoć przy -12 paliła bezproblemowo, ja pewnie sprawdzę dopiero kolejnej zimy, bo mam auto w serwisie z innych przyczyn.

Sportek - palił na mrozach od strzała, ale gasł. W tym wypadku akurat podobno to jakies zabezpieczenie przed odmą, czy czymś takim. Ale nie slyszałem tego z ust doradcy serwisowego, wiec przekonany nie jestem.
bombaj
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2021, 03:30
model samochodu: Kia Sportage QLE 1.7

Re: Sportage IV 1.6 Odpalanie przy dużych mrozach.

Post autor: bombaj »

Odgrzewam temat. Z racji pojawienia się temperatur w okolicy O i w przeważającej mierze lekko na minusie z moim Sportkiem CRDI 17' 2WD zaczęły się problemy z odpalaniem. Serwis ASO sprawdził świece, wyczyścił sitko w baku i problem mimo tych zabiegów z mniejszym nasileniem utrzymuje się. Błędów po podpięciu do komputera zero. Auto zalane lepszym jakościowo paliwem. Choć spotkałem się z opinią że "lepsze" paliwa nie są koniecznie lepsze dla motoru z uwagi na dodatki - dziwne stwierdzenie. Poddaje to dyskusji, bo specem w tym zakresie nie jestem.

Poniżej zamieszczam film opisanego problemu. Może ktoś z mechaników lub osób, które spotkały się z problemem i go zażegnały z powodzeniem wypowie się w tym temacie.

https://photos.app.goo.gl/Ann3fmQzxA3gQXiH6
bombaj
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2021, 03:30
model samochodu: Kia Sportage QLE 1.7

Re: Sportage IV 1.6 Odpalanie przy dużych mrozach.

Post autor: bombaj »

bombaj pisze: 11 sty 2022, 10:23 Odgrzewam temat. Z racji pojawienia się temperatur w okolicy O i w przeważającej mierze lekko na minusie z moim Sportkiem CRDI 17' 2WD zaczęły się problemy z odpalaniem. Serwis ASO sprawdził świece, wyczyścił sitko w baku i problem mimo tych zabiegów z mniejszym nasileniem utrzymuje się. Błędów po podpięciu do komputera zero. Auto zalane lepszym jakościowo paliwem. Choć spotkałem się z opinią że "lepsze" paliwa nie są koniecznie lepsze dla motoru z uwagi na dodatki - dziwne stwierdzenie. Poddaje to dyskusji, bo specem w tym zakresie nie jestem.

Poniżej zamieszczam film opisanego problemu. Może ktoś z mechaników lub osób, które spotkały się z problemem i go zażegnały z powodzeniem wypowie się w tym temacie.

https://photos.app.goo.gl/Ann3fmQzxA3gQXiH6
Mały update.

Jestem po wymianie świec żarowych i filtra paliwa w komorze silnika. Teraz czekam na silniejszy mróz i zobaczymy jak że sportek będzie się sprawował. Wymiana części była na OEMy.

Poniżej zdjęcie starych świec. Dla Kia świece żarowe produkuje Jura by Korea.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”