Pytania dotyczące Sportage IV

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Arghorn
Posty: 38
Rejestracja: 31 sty 2021, 16:58
model samochodu: Kia Sportage IV BE+ 177 KM 7DCT 2WD 2021. Kia Cee'd SW FL 1.6 CRDi 115 KM 2011

Pytania dotyczące Sportage IV

Post autor: Arghorn »

Witam,

Rozważam wzięcie w leasing nowej Kia Sportage IV z silnikiem T-GDI 177 KM 7DCT 4WD w wersji Black Edition Plus.
Dużo czytałem o tym samochodzie, oglądałem testy, ale chciałbym dowiedzieć się jeszcze kilku rzeczy zanim zdecyduję się na wycieczkę do salonu i odbycie jazdy próbnej :-)

- na jakie spalanie muszę się nastawić w trasie przy prędkości 110 - 120 km/h?
- na jakie spalanie muszę się nastawić w trasie przy prędkości 140 km/h?
- jak oceniacie wyciszenie przy takich prędkościach? W Cee'd 1 przy 140 ciężko się rozmawia. Tu chyba jest znacznie lepiej?
- mierzyliście samodzielnie przyspieszenie do setki Waszych sportków? Zarzuci ktoś wynikiem?
- w tej wersji system Start-Stop jest w standardzie i jedyna rada na wyłączenie go to zakup modułu za ~ 300 zł?
- czy bagażnik z tyłu da się otwierać machając nogą pod autem czy tylko przyciskiem?
- orientujecie się ile mniej więcej trzeba będzie czekać na auto od momentu zamówienia? 3 miesiące czy dużo więcej?
- jakie rabaty / gratisy udało Wam się wynegocjować?
- ile może kosztować pełne ubezpieczenie w przypadku leasingu? Jeden z kalkulatorów wypluł mi przedział 3000 - 3500 / rok.
- ile może kosztować GAP?
- ma ktoś LPG w tej wersji?

Chciałbym też poznać wrażenia osób, które przesiadły się do Sportage IV mając wcześniej inne auto nie-SUV.
Fajnie jakby trafił się ktoś, kto jeździł pierwszym Cee'd-em jak ja :-)
Kia Cee'd SW 2011 FL CRDi 115 KM
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Pytania dotyczące Sportage IV

Post autor: FISH »

Nie jeżdżę Sportage jako samochodem podstawowym, ale jest takowe auto na stanie i trochę nim jeżdżę ;) . Na część pytań postaram się odpowiedzieć.

- spalanie przy 100 - 120 powinno się zmieścić w około 7,0 - 7,5
- spalanie przy 140 to około 8, aczkolwiek jak wiadomo spalanie - temat rzeka i każdy będzie je miał inne
- spalanie przy 200+ - hmmmmmm, spore :lol:
- wyciszenie lepsze niż w Sportage III, ale Bentley to to nie jest
- przyspieszenia nie mierzyłem, ale w mojej ocenie z tym silnikiem ten kloc daje radę być żwawym
- S&S trzeba wyłączać ręcznie po każdym uruchomieniu silnika
- bagażnik otwiera się nie machając nogą, ale z kluczykiem w kieszeni stojąc około 5 sekund za autem
- czas realizacji zamówienia - nie wiem
- rabaty - bardzo indywidualna kwestia
- ubezpieczenie - jak piszesz, aczkolwiek moja indywidualna ocena, to w salonie najtaniej
- LPG w nowym samochodzie to utrata gwarancji, poza tym to wtrysk bezpośredni, a więc cena DOBREJ instalacji wysoka, czy się opłaca, nie wiem (dużo zależy od przebiegów rocznych)

Miałem Ceeda, jeżdżę Optimą i ja osobiście nigdy nie zmienię rodzaju samochodu podstawowego dla mnie na SUVa. Jeżdżę sporo i same właściwości jezdne, zachowanie na drodze, komfort zawieszenia (aczkolwiek w porównaniu do Sportage III jest duża poprawa) ten rodzaj samochodów wyklucza ;) Jest to oczywiście kolejna bardzo indywidualna ocena i preferencje. Niczego nie sugerująca. ;)
Gdybym coś pominął, możesz pytać.
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
Arghorn
Posty: 38
Rejestracja: 31 sty 2021, 16:58
model samochodu: Kia Sportage IV BE+ 177 KM 7DCT 2WD 2021. Kia Cee'd SW FL 1.6 CRDi 115 KM 2011

Re: Pytania dotyczące Sportage IV

Post autor: Arghorn »

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź!
spalanie przy 100 - 120 powinno się zmieścić w około 7,0 - 7,5
Na pewno to się tyczy dokładnie tego silnika o którym napisałem? W necie ludzie podają średnią na poziomie 10 litrów dla T-GDI.
Dla porównania mój Ceed spala 4.5 - 5.0. W przypadku Sportage byłbym zadowolony ze spalania 7 - 8.
spalanie przy 200+ - hmmmmmm, spore :lol:
Więcej jak 140 nie jeżdzę :-)
wyciszenie lepsze niż w Sportage III, ale Bentley to to nie jest
Obstawiam, że wynikowo i tak będzie znacznie ciszej (pomimo, że to SUV) niż w Ceed 1 kombi.
S&S trzeba wyłączać ręcznie po każdym uruchomieniu silnika
To jeszcze pół biedy. Jeśli będzie mi to ciągłe wyłączanie bardzo przeszkadzało to wtedy pomyślę nad zainstalowaniem modułu.
LPG w nowym samochodzie to utrata gwarancji, poza tym to wtrysk bezpośredni, a więc cena DOBREJ instalacji wysoka, czy się opłaca, nie wiem (dużo zależy od przebiegów rocznych)
Wiem, że traci się gwarancję na te elementy silnika, na które ma wpływ taka instalacja. Producenci instalacji oferują gwarancję na to, czego nie obejmie gwarancja producenta samochodu. Bardziej mi chodziło o to, czy ktoś się w to bawił. Szczególnie, że jeśli miałbym się na to zdecydować, to na pewno nie w momencie zakupu auta. Pytałem raczej z czystej ciekawości.

A jak przestrzeń w środku w porównaniu do Ceed? W Ceed nie brakuje nam miejsca z przodu, ale z tyłu przydałoby się ciut więcej.
Kia Cee'd SW 2011 FL CRDi 115 KM
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Pytania dotyczące Sportage IV

Post autor: Piotrek »

Wiem, że traci się gwarancję na te elementy silnika, na które ma wpływ taka instalacja.
Błąd - jeżeli zainstalujesz LPG tracisz instalację na wszystko z wyjątkiem blacharki. Taki zapis jest w książce serwisowej każdej kianki.
A to że serwisy różnie do tego podchodzą to inna sprawa.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Pytania dotyczące Sportage IV

Post autor: FISH »

Tak jak pisałem, spalanie to temat rzeka. Ja przedstawiam wyłącznie wyniki własnych doświadczeń. I tak - potwierdzam że przy prędkości 100 - 120 (o takie pytałeś) spalanie w moim przypadku BEZ PROBLEMU schodzi poniżej 8 litrów. Jeśli mogę coś poradzić, to nie sugeruj się tym co piszą w sieci (w tym również ja ;) ), tylko weź pod uwagę swoje dotychczasowe wyniki i dodaj do nich 2 litry. Jaki wynik uzyskujesz ? :) Weź pod uwagę, że większość opisywanych Sportage jest eksploatowane głównie w mieście, oraz to że ten konkretny silnik trochę prowokuje do tego aby go "pocisnąć". I tak, to żaden problem aby w mieście, wykorzystując to co oferuje nam uturbione 1,6 można bez problemu zużyć 12 litrów i więcej, ale z podanych przez Ciebie osiągnięć Ceeda nie wynika abyś mocno cisnął auto :D. Wiem co piszę.
Jeśli chodzi o ilość miejsca, to tutaj NA PEWNO będziesz zadowolony. Miejsca z tyłu jest naprawdę sporo na nogi, trochę gorzej jeżeli wozisz ludzi 2 metrowych, bo nad głową jest tak sobie. Do tego jest regulacja kąta pochylenia oparcia, czym nieco można zwiększyć ładowność bagażnika.
Jeżeli masz Ceed kombi, to ilość miejsca w bagażniku Sportage nie powali Ciebie na kolana. Ale da się przeżyć.
Głośność wewnątrz tak jak pisałem, jest na przyzwoitym poziomie, chociaż na zimówkach jest nieco gorzej.
Jeżeli będziesz testował auto, to zwróć uwagę, czy przy wsiadaniu do środka, Twoja głowa nie zahacza o górną część słupka A, który jest wygięty w dosyć specyficzny sposób. Może to kwestia wzrostu i innych indywidualnych cech, ale mi to przeszkadza i muszę o tym pamiętać kiedy jeżdżę tym samochodem ;)
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
Arghorn
Posty: 38
Rejestracja: 31 sty 2021, 16:58
model samochodu: Kia Sportage IV BE+ 177 KM 7DCT 2WD 2021. Kia Cee'd SW FL 1.6 CRDi 115 KM 2011

Re: Pytania dotyczące Sportage IV

Post autor: Arghorn »

Piotrek pisze: 03 lut 2021, 06:53
Wiem, że traci się gwarancję na te elementy silnika, na które ma wpływ taka instalacja.
Błąd - jeżeli zainstalujesz LPG tracisz instalację na wszystko z wyjątkiem blacharki. Taki zapis jest w książce serwisowej każdej kianki.
A to że serwisy różnie do tego podchodzą to inna sprawa.
Dzięki za info!
ale z podanych przez Ciebie osiągnięć Ceeda nie wynika abyś mocno cisnął auto :D
Ostatnio był czyszczony DPF (w piecu), regenerowana turbina i czyszczony układ dolotowy, więc bez problemu udaje mi się robić 4.5 - 5.0 litrów przy 100 - 120 km/h. W mieście ostatnio lubię się zebrać szybko spod świateł więc i średnia przekracza 8 litrów, choć to nadal jest mało na tle innych aut (i innych kierowców). Ogólnie spalanie Ceed-a na autostradzie to chyba jego największy atut. Teraz wolałbym jednak coś może mniej ekonomicznego, ale bezpieczniejszego i wygodniejszego.
Jeśli chodzi o ilość miejsca, to tutaj NA PEWNO będziesz zadowolony. Miejsca z tyłu jest naprawdę sporo na nogi, trochę gorzej jeżeli wozisz ludzi 2 metrowych, bo nad głową jest tak sobie.
Sportage ma niemalże identyczną długość jak Ceed, a skoro ma krótszy przód i tył no to siłą rzeczy musi mieć więcej przestrzeni w kabinie. Rozstawu osi jeszcze nie porównywałem, ale pewnie się różnią.
Jeżeli masz Ceed kombi, to ilość miejsca w bagażniku Sportage nie powali Ciebie na kolana. Ale da się przeżyć.
Sęk w tym, że dla nas ten bagażnik stał się ZA DUŻY odkąd dzieci nam wyrosły i nie wozimy już gondoli ani nawet spacerówki. Nawet jak zrobimy większe zakupy to zostaje jeszcze przynajmniej połowa bagażnika.

Teraz zależy nam głównie na tym by siedzieć wyżej, mieć bezpieczniejsze auto, mieć ciszej przy większych prędkościach (w porównaniu do obecnego auta) i więcej miejsca w kabinie. Bagażnik jest najmniej istotny - i to jeden z kilku powodów dlaczego kombi jest dla nas bez sensu.
Jeżeli będziesz testował auto, to zwróć uwagę, czy przy wsiadaniu do środka, Twoja głowa nie zahacza o górną część słupka A, który jest wygięty w dosyć specyficzny sposób. Może to kwestia wzrostu i innych indywidualnych cech, ale mi to przeszkadza i muszę o tym pamiętać kiedy jeżdżę tym samochodem ;)
Słuszna uwaga. W Ceed tego problemu nie mam, choć jeden raz w ciągu 4 lat przywaliłem głową w ten słupek i do dzisiaj nie wiem jak to zrobiłem :lol:
Kia Cee'd SW 2011 FL CRDi 115 KM
Pazdzioch
Posty: 334
Rejestracja: 17 lip 2019, 20:54
model samochodu: Kia ceed kombi 1,6 benzyna 2012/13

Re: Pytania dotyczące Sportage IV

Post autor: Pazdzioch »

Arghorn pisze: 31 sty 2021, 17:15 Witam,

Rozważam wzięcie w leasing nowej Kia Sportage IV z silnikiem T-GDI 177 KM 7DCT 4WD w wersji Black Edition Plus.
Dużo czytałem o tym samochodzie, oglądałem testy, ale chciałbym dowiedzieć się jeszcze kilku rzeczy zanim zdecyduję się na wycieczkę do salonu i odbycie jazdy próbnej :-)

- na jakie spalanie muszę się nastawić w trasie przy prędkości 110 - 120 km/h?
- na jakie spalanie muszę się nastawić w trasie przy prędkości 140 km/h?
- jak oceniacie wyciszenie przy takich prędkościach? W Cee'd 1 przy 140 ciężko się rozmawia. Tu chyba jest znacznie lepiej?
- mierzyliście samodzielnie przyspieszenie do setki Waszych sportków? Zarzuci ktoś wynikiem?
- w tej wersji system Start-Stop jest w standardzie i jedyna rada na wyłączenie go to zakup modułu za ~ 300 zł?
- czy bagażnik z tyłu da się otwierać machając nogą pod autem czy tylko przyciskiem?
- orientujecie się ile mniej więcej trzeba będzie czekać na auto od momentu zamówienia? 3 miesiące czy dużo więcej?
- jakie rabaty / gratisy udało Wam się wynegocjować?
- ile może kosztować pełne ubezpieczenie w przypadku leasingu? Jeden z kalkulatorów wypluł mi przedział 3000 - 3500 / rok.
- ile może kosztować GAP?
- ma ktoś LPG w tej wersji?

Chciałbym też poznać wrażenia osób, które przesiadły się do Sportage IV mając wcześniej inne auto nie-SUV.
Fajnie jakby trafił się ktoś, kto jeździł pierwszym Cee'd-em jak ja :-)
Spalanie 8-9
Bagażnik z guzika
Ja miałem od razu auto
Gratisy mata do bagażnika i dywaniki rabat z tego co pamiętam 2,5% chyba od ceny w salonie
OC z AC z tego co pamiętam 3400 zł tyle że to wszystko na osobę prywatna auto kupione
Pazdzioch
Posty: 334
Rejestracja: 17 lip 2019, 20:54
model samochodu: Kia ceed kombi 1,6 benzyna 2012/13

Re: Pytania dotyczące Sportage IV

Post autor: Pazdzioch »

A nie chcesz poczekać do kwietnia??? Ma być premiera nowego sportage
Arghorn
Posty: 38
Rejestracja: 31 sty 2021, 16:58
model samochodu: Kia Sportage IV BE+ 177 KM 7DCT 2WD 2021. Kia Cee'd SW FL 1.6 CRDi 115 KM 2011

Re: Pytania dotyczące Sportage IV

Post autor: Arghorn »

Dzięki.
Pazdzioch pisze: 05 lut 2021, 14:17 A nie chcesz poczekać do kwietnia??? Ma być premiera nowego sportage
Tak, wiem. Nie mam ciśnienia. Obecnie trochę innych spraw mnie wstrzymuje od tego, żeby się w końcu wybrać do salonu obejrzeć auto. Z tego co szperałem w necie tydzień temu to kolejna generacja będzie miała więcej przełączników w formie panelu dotykowego, czego nie lubię. Raczej będzie dużo lepiej wyglądać z zewnątrz, za to będzie mniej wygodna w środku.
Kia Cee'd SW 2011 FL CRDi 115 KM
Pazdzioch
Posty: 334
Rejestracja: 17 lip 2019, 20:54
model samochodu: Kia ceed kombi 1,6 benzyna 2012/13

Re: Pytania dotyczące Sportage IV

Post autor: Pazdzioch »

A Hyundai Tucson ten nowej generacji ?? Ładny , w środku też ładnie . A to samo co sportage
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”