Silnik 1.6 TGDI opinie

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
emdee
Posty: 13
Rejestracja: 08 lip 2019, 12:10
model samochodu: Kia Optima GT 2.0 T-GDI

Silnik 1.6 TGDI opinie

Post autor: emdee »

Cześć,

Czy są tutaj użytkownicy silnika 1.6 w benzynie? Chciałbym się zorientować jak wyglada eksploatacja tego silnika po dłuższym przebiegu, 50tys, 75 tys a nawet wiecej. Czy ktoś może się wypowiedzieć? Typowe usterki?
Kia Optima GT 2.0 T-GDI Platinum Graphite
pioter
Posty: 2
Rejestracja: 03 kwie 2019, 07:20

Re: Silnik 1.6 TGDI opinie

Post autor: pioter »

56tys tankowanie i wymiana oleju co 15 tys.Bez jakichkolwiek problemow :)
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Silnik 1.6 TGDI opinie

Post autor: Krzemyczek »

Cześć; 70 tysięcy 1,6 T-GDI, olej Valvoline, tankowane tylko 98 (bo taką mam fanaberię), wymiana co 10 tysięcy, zero problemów. Mam wrażenie, że nie bierze ani grama oleju. Silnik jest mocny, mam nadzieję , że sprzęgło i dwumas za nim nadążą. Spalanie - cóż, ile wciśniesz tyle spali. Konstrukcja kiosku ruchu + autostrada pod wiatr i masz 10 litrów. Ale bez wiatru jest bardzo dobrze - nie napiszę ile pali dobrze dotarty silnik przy 150, bo mnie tu zjedzą za herezję ale jest lepiej niż myślałem. Pamiętaj, jak dbasz tak masz, olej, paliwo, filtry i nie masz się czym martwić. Moim zdaniem silnik 1,6 bez turbo jest nie do zdarcia... ale wszystko można popsuć, nawet kulkę od łożyska. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Silnik 1.6 TGDI opinie

Post autor: Gifter »

Krzemyczek pisze: 31 lip 2019, 21:00 Cześć; 70 tysięcy 1,6 T-GDI, olej Valvoline, tankowane tylko 98 (bo taką mam fanaberię), wymiana co 10 tysięcy, zero problemów. Mam wrażenie, że nie bierze ani grama oleju. Silnik jest mocny, mam nadzieję , że sprzęgło i dwumas za nim nadążą. Spalanie - cóż, ile wciśniesz tyle spali. Konstrukcja kiosku ruchu + autostrada pod wiatr i masz 10 litrów. Ale bez wiatru jest bardzo dobrze - nie napiszę ile pali dobrze dotarty silnik przy 150, bo mnie tu zjedzą za herezję ale jest lepiej niż myślałem. Pamiętaj, jak dbasz tak masz, olej, paliwo, filtry i nie masz się czym martwić. Moim zdaniem silnik 1,6 bez turbo jest nie do zdarcia... ale wszystko można popsuć, nawet kulkę od łożyska. Pozdrawiam.
To w końcu o którym silniku piszesz bo widzę tutaj T-GDi a na koniec mówisz 1.6 bez turbo :D
soon Kia XXX :D :mrgreen:
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Silnik 1.6 TGDI opinie

Post autor: Krzemyczek »

Cześć! Dawno tu nie zaglądałem...:) Trochę odgrzeję kotleta :geek: . Nooo... - chodziło mi o to , że jeżeli 1,6 z turbo lata i nie sprawia problemów , to te słabsze bez turbo muszą być nie do zarąbania. Chyba faktycznie tak jest, bo kuzyn ubija kijankę z 2011 roku (ceed) i przy 200k przebiegu nic przy silniku nie robił (kompletnie nic - tylko świece) i nie dolewa oleju. Ja obecnie mam 85 tysięcy na 1,6 turbo i chyba zaczęło ubywać oleju :cry: . Ale to i tak minimalne wartości - nie wymagające dolewki na 10k przebiegu. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Silnik 1.6 TGDI opinie

Post autor: Gifter »

Uuuuu niefajnie :(
soon Kia XXX :D :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Silnik 1.6 TGDI opinie

Post autor: Gifter »

Z drugiej strony silnik troszkę oleju musi brac między wymianami, ale troszkę.

Pytanie ile Tobie ubylo? Pół bagnetu? 1/4?
soon Kia XXX :D :mrgreen:
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Silnik 1.6 TGDI opinie

Post autor: Krzemyczek »

Obecnie już wiem, że bierze troszkę oleju jak cisnę po autostradzie - lecz to nie jest reguła. Zimą tak około 6 tysięcy od wymiany zauważyłem na bagnecie stan tak 0.5 cm poniżej kropeczki. To było przed trasą. Jak popędziłem autostradą (ostro 180 +) 500 km to na miejscu było pół stanu :shock: . I ten stan utrzymuje się do dziś, za chwilę znów wymiana :geek: i wpis do książki.
:?: Nie wiem o co chodzi, być może te krótkie odcinki, które wykonuję codziennie jeżdżąc do pracy powodują zbieranie się paliwa w oleju. Zbliżam się pomału do 100k km więc sam jestem ciekawy jak znosi to turbo.
Oleju ubywa do 0,5l na 10 tys km ale jak był nowy nie ubywało prawie nic.
Ogólnie ten silnik oceniam b. dobrze. Mam wrażenie, że ma coraz lepszą dynamikę (może trochę luzów złapał :mrgreen: ) i da się nim pojechać ekonomicznie, choć ten termin jest mi obcy.
Aha - zapocił się minimalnie po lewej stronie od kolektora ssącego na pokrywie zaworów.

Poza silnikiem: Skrzynia lekko haczyła (po serwisie na 60 tysięcy w ASO - grzebali przy hamulcach) i był dziwny hałas przy zmianie biegów. Serwis twierdził, że to normalne, ale mi to nie dawało spokoju. Jak się okazało chyba nie odpowietrzyli dokładnie układu po wymianie płynu. System został odpowietrzony, wyregulowano cięgna lewarka zmiany biegów (poprawka po ASO) teraz jest git - zabieg kosztował mnie 350 PLN wraz z wyminą oleju w skrzyni biegów - był naprawdę słaby. Zniknął problem synchronizacji, klejenia się tarczy i jest ciszej przy zmianie biegów.

Pozdrawiam.
Pazdzioch
Posty: 334
Rejestracja: 17 lip 2019, 20:54
model samochodu: Kia ceed kombi 1,6 benzyna 2012/13

Re: Silnik 1.6 TGDI opinie

Post autor: Pazdzioch »

Ja mam przejwcgane 150 km narazie jestem zadowolony hehe zobaczymy jak będzie te 10 tyś km
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Silnik 1.6 TGDI opinie

Post autor: Gifter »

Też Kia Sportage czy inna?
soon Kia XXX :D :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”