Sprawdź układ wydechowy

forum użytkowników modelu Optima
Przemek2012
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2021, 17:59
model samochodu: Kia Optima 1.7 CRDI

Sprawdź układ wydechowy

Post autor: Przemek2012 »

Witam!

Posiadam Optimę 2017r. 1.7CRDI przebieg 179tyś Od jakiegoś czasu mam problem z błędem "Sprawdź układ wydechowy".
Błąd wyskoczył pierwszy raz kiedy jechałem autostradą, dłuższa trasa ok 900km, prędkość 170-190km/h. Najpierw napis " Sprawdź układ wydechowy ", potem po lewej stronie migająca ikona DPF, następnie pomarańczowa ikona silnika, spadek mocy. Po tygodniu zawiozłem auto do mechanika, który powiedział, że zrobił:
- czyszczenie/wypalanie DPF,
- wymiana czujnika ciśnienia
Po tych operacjach, trochę pojeździli i DPF znowu zabrudzony, ponownie
- czyszczenie/wypalanie DPF, pojeździli i ponownie zabrudzony
Sprawdzili wtryskiwacze, podobno jeden z nich był źle zaprogramowany i podawał zbyt duże ciśnienie, został ponownie zaprogramowany. Oddali auto jako naprawione, pojeździłem tydzień lokalnie, potem dłuższa trasa ok 250km na autostradzie i znowu historia od początku. Znowu go oddałem, sprawdzono DPF, znowu zabrudzony, oddali mi auto i powiedzieli, że polecają "wyciąć DPF".

Oddałem do innego mechanika, który usłyszał, że auto dziwnie "chodzi" słyszał nie raz ten silnik i tutaj coś jest nie tak, zwrócił również uwagę, że temp nie dochodzi do równo 90stopni. Podłączył komputer, wymusił czyszczenie DPF, kazał pojeździć kilka dni (gdzie drugiego dnia wyskoczyło" sprawdź układ...) i po świętach umówiliśmy się "na sprawdzenie".
Sprawdził ciśnienie w garach i wychodzi, że dwa z czterech mają zbyt małe ciśnienie. Co powoduje, że auto się "dusi" nie osiąga temp, inaczej chodzi i nie następuje tryb automatycznego wypalania DPF. Musi wyciągnąć silnik, zrobić regenerację itd.

Trochę dużo treści... będę wdzięczny, jeśli poczytacie i doradzicie, bo ręce opadają. Przepraszam, jeśli coś zostało "śmiesznie" napisane, kompletnie nie znam się na samochodach, ogólnie męczę się z tym ponad 8 tygodni. Z pierwszego warsztatu dostałem fakturę na 3200zł, a drugi fachowiec, powiedział, że to będzie min 5000zł. Wcześniej, przy przebiegu 160tyś miałem wymianę koła zamachowego + tarcza + docisk + adaptacja siłowników co kosztowało 6200zł - jak widać po przebiegu wszystko świeżo po przekroczeniu 150tyś przebiegu i zakończeniu gwarancji.

Liczę na wskazówki, być może ktoś miał również takie problemy i problem tkwi gdzieś indziej?

pozdrawiam serdecznie!
grzesiu_j
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Sprawdź układ wydechowy

Post autor: grzesiu_j »

co do temperatury to i u mnie nie dochodzi do równych 90 stopni, ale gdzies tu czytałem że "ten typ tak ma", co do reszty Twojego postu to nie mam niestety wiedzy...
Przemek2012
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2021, 17:59
model samochodu: Kia Optima 1.7 CRDI

Re: Sprawdź układ wydechowy

Post autor: Przemek2012 »

Ok, dzięki za info.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”