Aktualizacja Nawigacji

W tym dziale poruszamy wszelkie sprawy związane z CB-radiem, sprzętem audio, telefonami, nawigacją.
grzesiu_j
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: grzesiu_j »

Po aktualizacji mam wrażenie, że system ma gorsze właściwości jeśli chodzi o rozpoznawanie znaków z ograniczeniem prędkości. Wcześniejsza wersja gdy na na trasie było ograniczenie do 70km/h i pojawiał się np znak 40 km/h, po chwili znak odwołujący te 40 km/h to system wyświetlał dalej 70 km/h. Aktualizacja spowodowała, że system traktuje odwołanie ograniczenia dlawszystkich wczesniejszyvh znaków, i w efekcie wyśiwetla "--"
PiterW
Posty: 160
Rejestracja: 19 kwie 2018, 13:26
model samochodu: Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach (2022)
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: PiterW »

grzesiu_j pisze: 17 lis 2021, 14:02 Po aktualizacji mam wrażenie, że system ma gorsze właściwości jeśli chodzi o rozpoznawanie znaków z ograniczeniem prędkości. Wcześniejsza wersja gdy na na trasie było ograniczenie do 70km/h i pojawiał się np znak 40 km/h, po chwili znak odwołujący te 40 km/h to system wyświetlał dalej 70 km/h. Aktualizacja spowodowała, że system traktuje odwołanie ograniczenia dlawszystkich wczesniejszyvh znaków, i w efekcie wyśiwetla "--"
Dziś też zauważyłem to zmienione zachowanie systemu rozpoznawania znaków po aktualizacji... Zmiana spowodowała że on stał się prawie bezużyteczny...

Tak bym sprecyzował zmianę która zaszła pisząc to w pseudokodzie po aktualizacji:

Kod: Zaznacz cały

if (system_rozpoznawania_znaków_włączony)
{
    if (rozpoznano_znak_od_ostatniego_skrzyzowania) //ale często też źle rozpoznaje skrzyżowanie
       wyswietlacz_nawigacji->wyswietl(rozpoznane_ograniczenie)
    else
       wyswietlacz_nawigacji->wyswietl("---")
}      
else
     wyswietlacz_nawigacji->wyswietl(ograniczenie_z_mapy)
Przed aktualizacją było tak:

Kod: Zaznacz cały

if (system_rozpoznawania_znaków_włączony)
{
    if (rozpoznano_znak_od_ostatniego_skrzyzowania)
        wyswietlacz_nawigacji->wyswietl(rozpoznane_ograniczenie)
    else
        wyswietlacz_nawigacji->wyswietl(ograniczenie_z_mapy)
}        
else
     wyswietlacz_nawigacji->wyswietl(ograniczenie_z_mapy)
Tak to wygląda:
optima_nav.JPG
Przywróciłem nawet wszystkie ustawienia systemu infotainment do ustawień fabrycznych, nic to nie zmieniło jednak.

Co więcej po aktualizacji mam kilka obserwacji i to też na minus:
- wolno zmienia się skala powiększenia, a każda zmiana ma jakby kilka etapów: wyświetlenie obrazu z drogami jakby w niskiej rozdzielczości + jakaś interpolacja krawędzi ale i tak są nieostre / pół sekundy później pojawia się obraz w pełnej rozdzielczości / kolejne pół sekundy później albo i sekundę narysowanie kolorowych linii wokół dróg obrazujących aktualne natężenie ruchu
- mało POI pokazanych pomimo włączonych wszystkich, nie ma np. stacji benzynowych, McDonaldy są ;-)
- dwa przyciski MENU obok siebie, słabo to wygląda
- popsuli działanie pogody z menu i (INFO) - brakuje wyświetlonych wartości prawdobodobieństwa słońca, deszczu, są tylko paski - w ogóle wygląda to jakby nie wszystko się wyświetlało
- popsuli dodawanie ulubionych lokalizacji do pogody, nie ma teraz przycisku do tego, ale usuwać istniejące można
- zmienili kolory mapy - dawna mokka już nie wygląda tak samo, stała się jakoś żółta...

Cała ta aktualizacja wyglada jak jakiś eksperyment programistyczny robiony na kolanie przez studentów drugiego roku... I zamiast na beta testy ficzera który dodawali to poszła na produkcję. Nie polecam jej instalować, jedyny zauważalny plus to działanie radia - loga stacji radiowych + może ciut szybciej zmienia stacje.

Co do ficzerów które doszły to jest np. to:
optima_nav4.JPG
optima_nav4.JPG (15.77 KiB) Przejrzano 1299 razy
Przydatne? No nie wiem, może gdy kierownica jest z drugiej strony, albo gdy żona ciągle próbuje podgłosić prawą gałką i się potem wkurza że zamiast ulubionej piosenki jakieś disco polo zaczęło grać ;-)
Ostatnio zmieniony 17 lis 2021, 21:29 przez PiterW, łącznie zmieniany 2 razy.
Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach, 2022
była: Kia Optima 2.0 DOHC + automat, L + NAV, snow white pearl, 2018
schnapsik
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2019, 20:43
model samochodu: Kia Optima SW 1.7 CRDi

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: schnapsik »

@PiterW , dzięki za tą recenzję ! Kłaniam się nisko !

No to ja narazie podziękuję za te fajerwerki od studentów. Jeżdżę na systemie z końca 2019 i jestem póki co zadowolony.
PanBambaryla
Posty: 74
Rejestracja: 11 wrz 2020, 18:32
model samochodu: Kia Optima SW GT Line 1.6 T-GDI 7DCT (2019 JF)

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: PanBambaryla »

Dodam od siebie, że przy działaniu nawigacji Google pod Android Auto (nie używam wbudowanej), zamulone jest wyświetlanie regulacji temperatury. Ten obszar też się zmienił, wcześniej było większe, półprzeźroczyste i szybkie. W mojej ocenie zmiany w ustawieniach radia poszły w dobrym kierunku, wyświetlanie znaków z prędkością rzeczywiście do d...
Pzdr, Bam
Awatar użytkownika
Bandi
Posty: 276
Rejestracja: 23 paź 2016, 10:06
model samochodu: Kia Optima GT-Line SW 2017 FULL

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: Bandi »

No niestety też mam mieszane uczucia co do tego oprogramowania :oops: , ale człowiek się ucieszył że może sam, zobaczy się kiedy wrzucą jakieś poprawki do tego i poprawią cały ten niedorobiony program, proszę nie mieć do mnie żalu, pisałem że każdy instaluje sam na własne ryzyko. Ja też zaryzykowałem :x , teraz możemy mieć tylko nadzieję że poprawią te niedoróbki w miarę szybko. Android auto u mnie działa bez zarzutu.
Kia Optima GT-Line SW
PanBambaryla
Posty: 74
Rejestracja: 11 wrz 2020, 18:32
model samochodu: Kia Optima SW GT Line 1.6 T-GDI 7DCT (2019 JF)

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: PanBambaryla »

Bandi,

toć nie mamy do Ciebie pretensji! :) To Ty nam przyniosłeś "krużganek oświaty" ;) i każdy miał wybór! Dziękujemy! Dzielimy się tylko doświadczeniami, aby ew. wątpiący mogli się powstrzymać z aktualizacją. Za chwilę będzie kolejna i kolejna, nie będziemy już tracić czasu na dojazdy do serwisu i każdy będzie panem swojej sytuacji. Co do AA - to też u mnie chodzi dobrze. Opisałem problem z opóźnionym wyświetlaniem zmiany temperatury w trakcie nawigacji Google oraz nie mogę znaleźć sposobu na to, aby w trakcie komunikatu nawigacji nie wyciszało mi radia. Tak, jak pisałem, w którejś kombinacji softu (auto, smartfon, GMaps, GAssistant) dźwięk był zmiksowany, z możliwością regulacji głośności kanału komunikatów - co bardzo mi odpowiadało, ponieważ nie zakłócało mnie oraz pasażerom śpiewania razem z ulubioną piosenką. W którymś momencie zauważyłem, że komunikat nawigacyjny zaczął mnie dźwiękowo obejmować, bierze kierowcę w "kokon dźwiękowy", aby on słyszał a nie pasażer - ale jednocześnie zaczął wyciszać pozostałe dźwięki radia/Spotify. Tak samo robi mi też Yanosik, ale odpalony na smartfonie. Tego mi brakuje najbardziej a cała reszta jest dla mnie nieistotna...
Pzdr, Bam
Awatar użytkownika
Bandi
Posty: 276
Rejestracja: 23 paź 2016, 10:06
model samochodu: Kia Optima GT-Line SW 2017 FULL

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: Bandi »

Ja wiem, ale tak już napisałem na wypadek jak by ktoś ;) ;)
na stronie Sportage też mają problemy z wyświetlaniem szybkości u nich jak się auto porusza to im wyświetla się ''0'' ale wspominają że inżynierowie już nad tym pracują. Ja jestem pewien że wkrótce to poprawią. A z drugiej strony fajnie jest jak się dzielimy spostrzeżeniami i wyciągamy wnioski. Teraz tylko czekać na poprawki.
Kia Optima GT-Line SW
RADA256
Posty: 9
Rejestracja: 18 sie 2017, 19:21

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: RADA256 »

A czy ktoś ma tak, że po tej aktualizacji nie ma adresów w Polsce. Można wybrać tylko miejscowość, a ulica się nie uaktywnia.
grzesiu_j
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: grzesiu_j »

grzesiu_j pisze: 17 lis 2021, 14:02 Po aktualizacji mam wrażenie, że system ma gorsze właściwości jeśli chodzi o rozpoznawanie znaków z ograniczeniem prędkości. Wcześniejsza wersja gdy na na trasie było ograniczenie do 70km/h i pojawiał się np znak 40 km/h, po chwili znak odwołujący te 40 km/h to system wyświetlał dalej 70 km/h. Aktualizacja spowodowała, że system traktuje odwołanie ograniczenia dlawszystkich wczesniejszyvh znaków, i w efekcie wyśiwetla "--"
No to teraz moje kolejne spostrzeżenia:
Tak jak napisałem wcześniej są problemy z wyświetlaniem ograniczeń prędkości.
Moja przezorność spowodowała że przed wrzuceniem na kartę aktualizacji skopiowałem na kompa dotychczasowe pliki. Po aktualizacji jest tak jak opisałem powyżej. Wyjąłem więc kartę i ponownie wrzuciłem stare pliki (wierząc, być może naiwnie, że wszystko wróci do działania sprzed aktualizacji). System niestety nie wykrył starych plików jako aktualizacji i nie mogłem ich zainstalować. Nawigacja w systemie nie miała mapy (nie wyświetlała jej na połowie ekranu ani po uruchomieniu pełnoekranowego navi) (mapa Googla z AA wystartowała).
Moje spostrzeżenia: informacje dotyczące stacji radiowych wyświetlały się tak jak po aktualizacji, co więcej: WYŚWIETLANIE OGRNICZEŃ PREDKOŚCI RÓWNIEŻ DZIAŁA TAK JAK PO AKTUALIZACJI (czyli kulawo) NAWET BEZ PLIKÓW MAPY NA KARCIE, UWAŻAM WIĘC ŻE INFO OGRANICZEŃ PREDKOŚCI ZACIĄGA TYLKO ZE ZNAKÓW NIE UWZGLĘDNIAJĄC TYCH Z MAPY, A KTÓRE TAM PEWNIE BYŁY W STAREJ WERSJI MAPY (której na karcie system nie wykrywa - działam na starych plikach).
Robię więc teraz tak:
-wrzucam spowrotem na kartę aktualizację
-pogrzebę w starych plikach z karty w poszukiwaniu jakiegoś pliku, który może być odpowiedzialny za wyświetlanie ograniczeń prędkości "z pamięci" i dorzucę do nowych plików na karcie (znów naiwnie wierząc, że zadziała jak wcześniej).
- o ustaleniach i spostrzeżeniach niezwłocznie poimformuję
grzesiu_j
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Aktualizacja Nawigacji

Post autor: grzesiu_j »

Zanim zacząłem grzebać w plikach skontaktowałem się z działem pomocy software (aplikacja updated ma chat). Odezwał się niejaki Ahmed Moustafa (oczywiście po angielsku). Po krótkiej wymianie zdań stanęło na tym że Kia wie że jest problem z wyświetlaniem limitów prędkości, chcą żebym nagrał filmik pokazujący niewłaściwe działanie tej funkcji navi i im przesłał bo problem wygląda różnie w zależności od modelu i że postarają się problem naprawić. Napisał też że kopiowanie plików ze starej wersji nie pomoze, więc odpuszczę to. Oczywiście jest im przykro z tego powodu... Skontaktowałem się również z kia polska gdzie jakiś Janusz Kowalski powiedział że on to nic nie może i muszę do ASO jechać żeby stwierdzili czy i w czym jest problem. Tak więc ahmed powiedział i zaproponował więcej niż Janusz :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Audio, CB-radio, GPS, GSM”