Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

forum użytkowników modelu Optima
tomtat0
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2021, 16:35
model samochodu: KIA OPTIMA 1,7 CRDI sedan 2017r.

Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

Post autor: tomtat0 »

Witam forumowiczów,
mam dziwny metaliczny dźwięk stukania na zimnym silniku przy wolnych obrotach. Dobiega od z lewej strony (od kierowcy) i najbardziej słyszalny jest przy kole. Podejrzewam że to koło dwumasowe. Po wciśnięciu sprzęgła dźwięk znika.
Dziwi mnie to bardzo, bo podobny objaw już miałem i przy 75 tyś km wymienili mi na gwarancji koło dwumasowe. Od tego czasu minęło nieco ponad 2 lata i zrobiłem tylko 25 tyś km. Czy to możliwe, że po tak małym przebiegu koło znowu stuka?
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

Post autor: hip81 »

2 lata to super, mi jak wymienili zaczęło znowu stukać po 3 miesiącach, ponoć to problem ze dwumasem firmy sasch, na forach pisali ze po gwarancji wymieniali na LUK cały zestaw i jest spokój, ja z tymi dźwiękami jeżdżę już kilka lat, i ani się nie nasila czy zmienia, jest jak piszesz na zimnym, jak się rozgrzeje to chodzi spoko, ale tylko mi powiedz to znaczy sprawdź czy jak np się szybko rozpędzasz i masz wciśnięty pedały przyspieszania do podłogi i dochodzisz do 3000 obr na 3 biegu i wciskasz sprzęgło żeby zmienić bieg to czy Ci nie podskakują obroty o 200 czy 300 obr?! Ja tak mam i nie wiem czy to czasem nie jest powiązane, nie myl że mam np jeszcze wciśnięty pedały gazu czy coś po prostu szybko zmieniam bieg, ale jak nie daje gazu do podłogi to ten efekt nie występuje, pozdro
tomtat0
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2021, 16:35
model samochodu: KIA OPTIMA 1,7 CRDI sedan 2017r.

Re: Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

Post autor: tomtat0 »

hip81 pisze: 18 wrz 2021, 17:28 jak np się szybko rozpędzasz i masz wciśnięty pedały przyspieszania do podłogi i dochodzisz do 3000 obr na 3 biegu i wciskasz sprzęgło żeby zmienić bieg to czy Ci nie podskakują obroty o 200 czy 300 obr?! Ja tak mam i nie wiem czy to czasem nie jest powiązane, nie myl że mam np jeszcze wciśnięty pedały gazu czy coś po prostu szybko zmieniam bieg, ale jak nie daje gazu do podłogi to ten efekt nie występuje, pozdro
Sprawdziłem i też tak mam. Zapewne jest to opóźniona reakcja silnika na odjecie gazu. Wciskasz sprzęgło a w silniku po wciśniętym do dechy gazie są otwarte jeszcze klapy w dolocie, turbo jeszcze pompuje itp. więc silnik minimalnie podbija obroty bez obciążenia. Wg mnie naturalna sytuacja.

https://youtu.be/yT5Jwaa5_4w

Tutaj słychać to stukanie. Telefon położyłem na kole.
Wciśnięte sprzęgło mam w poniższych momentach i wtedy stukanie znika. Na zewnątrz było ok 11 stopni (jak jest cieplej stukanie nie zawsze się pojawia).
08s-16s
30s-36s
44s-47s
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

Post autor: hip81 »

Mi też tak stuka właśnie już że dwa lata ale nic po za tym i się nie zmienia na np głośniejszy czy coś, samochód jeździ jak burza :D, co do tego podbijania to mi się wydaje że nie powinno tak być, kiedyś w zimie na pierwszym biegu ruszelm i zerwałem przyczepność i obroty poszły do góry mocno bo to normalne i chciałem szybko zmienić na 2ke i wcisnelem sprzęgło żeby właśnie zmienić bieg a obroty jeszcze bardziej podskoczyły i się przestraszyłem bo przecież mogłem uszkodzić silnik, szef servis jeździł i nie zauważył problemu no i jak tu się klucic czy wymagać.

https://youtube.com/shorts/vo2i5wKPMFo?feature=share
tomtat0
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2021, 16:35
model samochodu: KIA OPTIMA 1,7 CRDI sedan 2017r.

Re: Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

Post autor: tomtat0 »

Wygląda na to że te dwumasy są wadliwe. Zapewne dostają minimalnego luzu i stąd te dźwięki. Skoro problem się u Ciebie nie pogłębia, to będę jeździł i obserwował. Nie lubię jak mi cos stuka i mam na to "uczulenie", ale nie widzę sensu wywalać kilku tysięcy, a potem się okaże że po roku będzie znowu to samo. Swoją droga ciekawe czy na gwarancji z dwumasą zmienili też sprzęgło, czy samo koło zamachowe hmmm.

Co do obrotów to ja się tym nie przejmuje. Gdybyś o tym nie napisał nawet bym tego objawu nie wywołał. Podczas normalnej jazdy to nie występuje. Musiałem na 3 biegu wbić gaz do dechy i bardzo szybko, niemalże równo z odpuszczeniem gazu, wbić sprzęgło żeby zauważyć minimalny ruch na obrotomierzu. Wyszło mi chyba dopiero za 3 razem. Wystarczyła sekunda zwłoki między odpuszczeniem gazu a wciśnięciem sprzęgła, żeby tego nie było.
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

Post autor: hip81 »

Kur.., od wczoraj mam co kilka sekund stuki metaliczne takie krótki i to na 100 procent koło dwumasowe, maskara, jak kocham ten samochód to tak samo mocno go nienawidzę, jak sobie mówię że jest ok i nie chce go sprzedać na razie(a fajny jest) to coś się sypie, pojadę do servisu w poniedziałek i zapytam ale słabo to widzę, gwarancja się kończy w marcu 2022,tylko jak to ogarnę lub coś to sprzedaje, mam go dość i tej niepewności, masakra jaki jestem zly :evil:
tomtat0
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2021, 16:35
model samochodu: KIA OPTIMA 1,7 CRDI sedan 2017r.

Re: Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

Post autor: tomtat0 »

Musze Cię zmartwić. Gwarancja na koło dwumasowe to tylko 3 lata.
Szymon105
Posty: 60
Rejestracja: 18 mar 2021, 21:13
model samochodu: Kia Optima

Re: Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

Post autor: Szymon105 »

tomtat0 pisze: 11 paź 2021, 13:31 Musze Cię zmartwić. Gwarancja na koło dwumasowe to tylko 3 lata.
Kurcze, a ja jeszcze nie mam 150tys przejechane, auto ma 2 lata i powiedzieli mi po zgłoszeniu problemu ze stutaniem szczegolnie rano czyli chyba dwumasa, że gwarancja jest do pierwszego przeglądu (30tys) na sprzęgło i dwumase. I to w dwóch serwisach taka dostałem informację :|
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

Post autor: hip81 »

A to widzę że w UK gdzie mieszkam jest inaczej, rozmawiałem z menagerem i powidzial że rozbiorą i zrobią pomiary jak wyjdzie że popsute to naprawia na gwarancji, 21 wstawiam i zobaczymy co wyjdzie,ale widzicie u was w pl aktualizacje map macie za darmo w czasie gwarancję a ja 60 funtow muszę płacić, co kraj to obyczaj.
tomtat0
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2021, 16:35
model samochodu: KIA OPTIMA 1,7 CRDI sedan 2017r.

Re: Kia Optima stukanie na zimnym KOŁO DWUMASOWE?

Post autor: tomtat0 »

Kurcze, a ja jeszcze nie mam 150tys przejechane, auto ma 2 lata i powiedzieli mi po zgłoszeniu problemu ze stutaniem szczegolnie rano czyli chyba dwumasa, że gwarancja jest do pierwszego przeglądu (30tys) na sprzęgło i dwumase. I to w dwóch serwisach taka dostałem informację :|
Sprawdź w książce gwarancyjnej dokładnie. Masz tam wpisane wyjątki od 7 letniej gwarancji i w jednym z punktów jest właśnie wpisane koło zamachowe/dwumasowe. Na pewno jest 3 lata, ale nie pamiętam czy jest limit kilometrów. Jak się mieścisz to uderzaj do serwisu, pokaż im zapis gwarancji i niech nie lecą w kulki, tylko weryfikują. U mnie nagrywali kamerką i kompem sprawdzali czy mam oryginalne oprogramowanie (oczywiście zmiana softu wyklucza roszczenia gwarancyjne).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”