Czujniki ciśnienia opony

forum użytkowników modelu Optima
drythm
Posty: 10
Rejestracja: 08 cze 2021, 15:43
model samochodu: Optima 1.7 crdi 2012 xl

Czujniki ciśnienia opony

Post autor: drythm »

Drodzy Koledzy i Koleżanki,
mam pytanie odnośnie czujników ciśnienia opony... posiadam dwa komplety kół i na 99% obydwa posiadają w kołach czujniki /wnioskuje po metalowych wentylach/ auto zakupiłem na zestawie zimowym i miałem cały czas informacje na desce o błędzie czujników, po założeniu drugiego kompletu komunikat znikną i tu moje pytanie.
Czy ma ktoś dwa komplety opon z czujnikami? czy można zainstalować to tak żeby samochód pamiętał obydwa komplety cały czas, czy po każdej wymianie kół muszę podpinać komputer i przyuczać nowe czujniki? czy każdy czujnik jest przypisany do danego koła czy mogę zamienić koła na aucie (tył na przód) i nie będzie miało to wpływu na działanie?


może moje pytania są dziwne ale styczność z czujnikami miałem tylko w Renault /tam czujnik pokazywał dokładne ciśnienie każdej opony, zamienienie kół miejscami robiło straszne zamieszanie... a jedyną opcją posiadania dwóch kompletów kół z czujnikami było przyuczanie za każdym razem czujników za pomocą komputera/
grzesiu_j
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Czujniki ciśnienia opony

Post autor: grzesiu_j »

Ja mam dwa komplety kół i nie muszę nic dogrywać przy zmianie. Nie wiem jakie są zasady przy zamienieniu kół (przód-tył), Zmieniając koła nie miałem ich oznaczonych wiec założyłem jak chciałem i działa.
drythm
Posty: 10
Rejestracja: 08 cze 2021, 15:43
model samochodu: Optima 1.7 crdi 2012 xl

Re: Czujniki ciśnienia opony

Post autor: drythm »

może dodam że to optima 2012 rok i nie pokazuje ciśnienia w oponach tylko jak coś jest nie tak to żółta dioda opona z wykrzyknikiem
grzesiu_j
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Czujniki ciśnienia opony

Post autor: grzesiu_j »

mhm, no to ja mam 2017
corsair28
Posty: 59
Rejestracja: 09 gru 2019, 15:00
model samochodu: Kia Venga 1.6B 6M / 2018

Re: Czujniki ciśnienia opony

Post autor: corsair28 »

Mam co prawda venge '18 ale tez bez pokazywania ciśnienia. Mam 2 komplety kół z czujnikami i z tego co mi powiedzieli w serwisie KIA to system ma możliwość przypisania 2 czujników w miejscu każdego koła. Warunek, kół nie można zamienić miejscami. W przypadku zamiany trzeba przeprogramować. Po wymianie lato / zima zawsze bez problemu rozpoznaje koła i kontrolka nie świeci. Jeszcze ważne żeby ciśnienie w kołach było takie samo.
Jeszcze jedna sprawa, jeżeli masz auto z 2012 i czujniki są od nowości to możliwe, że "kończą" się w nich baterie. Podobno mają żywotność 7-10 lat. Wtedy wymiana czujnika.
romanhoks
Posty: 312
Rejestracja: 04 cze 2021, 20:01
model samochodu: Sportage 2.0 CRDI 4x4

Re: Czujniki ciśnienia opony

Post autor: romanhoks »

Kto ci takie bajki nawciskal ze nie mozna kol pozamieniac? Raz zaprogramujesz i zakladasz gdzie ci pasuje.
Przepraszam za pisownie.Posiadam klawiature norweska.
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Czujniki ciśnienia opony

Post autor: MarcinIKS »

W Optimie JF (na pewno od facelift w roku modelowym 2018) system pamięta dwa komplety czujników i koła można dowolnie zamieniać miejscami.
Nawet nie trzeba programować drugiego kompletu, sam się wczyta. Dopiero przy kolejnym kolejny trzeba wyprogramować jeden z już zapamiętanych.
Ale to dopiero od (chyba, był gdzieś tutaj o tym wątek) 2017 roku produkcji, wcześniej była inna wersja czujników i nie dało się rotować kół.
Masz dwa komplety czujników, ale pytanie czy sprawnych? Wystarczy, że w którymś padnie bateria i już będzie błąd. Dobry oponiarz będzie miał interface do sprawdzania czujników i programowania ich w aucie.
gruber000
Posty: 16
Rejestracja: 10 sie 2020, 21:55

Re: Czujniki ciśnienia opony

Post autor: gruber000 »

MarcinIKS pisze: 01 wrz 2021, 18:51 Ale to dopiero od (chyba, był gdzieś tutaj o tym wątek) 2017 roku produkcji, wcześniej była inna wersja czujników i nie dało się rotować kół.
W JF 2016 też tak jest ;)
drythm pisze: 01 wrz 2021, 14:11 Drodzy Koledzy i Koleżanki,
mam pytanie odnośnie czujników ciśnienia opony... posiadam dwa komplety kół i na 99% obydwa posiadają w kołach czujniki /wnioskuje po metalowych wentylach/ auto zakupiłem na zestawie zimowym i miałem cały czas informacje na desce o błędzie czujników, po założeniu drugiego kompletu komunikat znikną i tu moje pytanie.
Możliwe, że w jednym komplecie po prostu masz czujniki niepasujące do Twojego auta i zwyczajnie ich nie wykrywa. Trzeba by zobaczyć jakie są tam czujniki i czy są odpowiadające Twojemu modelowi auta.
Kia Optima GT 2016
zuk30
Posty: 34
Rejestracja: 20 lip 2021, 19:13
model samochodu: Optima Kombi 1.6 CRDI 7DCT 100kW 2018

Re: Czujniki ciśnienia opony

Post autor: zuk30 »

Ma ktoś może nr katalogowy czujników pasujących do Optimy 2018 poliftowej.
Chciałbym zakupić do kompletu zimówek ale nie wiem co będzie pasowało
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Czujniki ciśnienia opony

Post autor: MarcinIKS »

Według mojego VIN to będzie 52933D4100
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”