Non-stop załączający się wentylator

forum użytkowników modelu Optima
Arrow
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2021, 18:16
model samochodu: Optima

Non-stop załączający się wentylator

Post autor: Arrow »

Witam,
Od około dwóch dni non-stop załącza mi się wentylator na chłodnicy.
Nawet jeżeli silnik jest zimny, zaraz po odpaleniu na 2-3 sekundy załącza się wentylator. Potem 15 sekund spokoju i ponowne załączenie na 2-3 sekundy. I tak cały czas. Błędów brak.
Ktoś miał podobny problem? Czyżby to termostat świrował?

Optima JF 2018 2.0
Awatar użytkownika
Bandi
Posty: 276
Rejestracja: 23 paź 2016, 10:06
model samochodu: Kia Optima GT-Line SW 2017 FULL

Re: Non-stop załączający się wentylator

Post autor: Bandi »

Ciekawe czy nie jest to rezystor w chłodnicy, na rosyjskim forum dużo o tym pisali i mieli mienione na gwarancji a to z powodu ciągłej pracy wentylatora, ale lepiej poszukać lub serwis
Można tu poczytać chociaż jeden wątek: https://www.drive2.ru/l/502516397385974307/
Kia Optima GT-Line SW
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Non-stop załączający się wentylator

Post autor: kon »

A czy przypadkiem wentylator nie uruchamia się, żeby obsłużyć chłodnice klimatyzacji?
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Non-stop załączający się wentylator

Post autor: FISH »

Oczywiście że to na okoliczność włączonej klimatyzacji i wysokich temperatur, które nie pozwalają na schłodzenie czynnika w sposób naturalny. Jeżeli to w jakikolwiek sposób pomoże, w moim pojeździe sytuacja jest taka sama :D
Szerokiej drogi !
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
emes
Posty: 16
Rejestracja: 12 kwie 2018, 10:52

Re: Non-stop załączający się wentylator

Post autor: emes »

Już dwa razy w serwisie wymieniali wspomniany wcześniej rezystor. Włączanie się na kilka sekund wiatraka nie jest normalną rzeczą nawet przy obecnych temperaturach.
Po wymianie rezystora wiatrak pracuje normalnie na I biegu, a jak potrzeba dopiero startuje II bieg.
Kijanka 2.0 Pb manual '16
Arrow
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2021, 18:16
model samochodu: Optima

Re: Non-stop załączający się wentylator

Post autor: Arrow »

Dzięki wszystkim za odpowiedź.

Rzeczywiście, to może być ten rezystor.
Co ciekawe, ASO w rozmowie telefonicznej przekazało mi informację, że ten rezystor nie podlega gwarancji?!? Akurat w przyszłym tygodniu jadę na przegląd i jak się okaże, że faktycznie będą chcieć zapłaty za rezystor i wymianę, to im ładnie podziękuję i sam sobie kupię i wymienię 😉

Btw. wentylator załącza się też, gdy klima jest wyłączona 😊
PiterW
Posty: 159
Rejestracja: 19 kwie 2018, 13:26
model samochodu: Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach (2022)
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Non-stop załączający się wentylator

Post autor: PiterW »

Mam wrażenie że algorytm załączania wentylatora został zmieniony w którejś aktualizacji oprogramowania tak z 1.5 roku temu. Też mam Optimę 2.0 (wolnossak z 2018), na początku było jakby kilka prędkości wentylatora (albo i płynna regulacja prędkości wentylatora), niestety był u mnie taki efekt uboczny że było na nadwoziu czuć co kilka sekund nieprzyjemne trzęsienie nadwozia (myślę że to fizyczne zjawisko dudnienia gdy jest kilka źródeł wibracji o podobnych częstotliwościach - tu silnika spalinowego na wolnych obrotach lekko obciążonego przekładnią na biegu D + silnika wentylatora). Po którejś okresowej wizycie w serwisie (i zmianie oprogramowania) efekt ustąpił i teraz jest tak jak opisujesz - co ileś sekund na kilka sekund wentylator chłodnicy włącza się na maxa (taka implementacja PWM-a ;) ). Żadne z tych rozwiązań nie jest idealne ale wolę tak jak jest teraz, wcześniej to cykliczne trzęsienie nadwozia to jak w starym rzęchu z np.padniętym silniczkiem krokowym, aż wstyd było kogoś wieźć. ;)
Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach, 2022
była: Kia Optima 2.0 DOHC + automat, L + NAV, snow white pearl, 2018
Arrow
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2021, 18:16
model samochodu: Optima

Re: Non-stop załączający się wentylator

Post autor: Arrow »

Mały update z mojej strony:
1. W serwisie jeszcze nie byłem, bo albo mnie terminy nie pasowały, albo elektryk był na urlopie. Dopiero za 2 tygodnie mam wizytę.
2. Co ciekawe, od dwóch dni problem z załączającym się wentylatorem ustąpił, gdy klima jest wyłączona. Poprzednio załączał się również przy wyłączonej.
3. Problem ewoluuje i obecnie w momencie załączenia wentylatora dodatkowo słychać taki ssyk, jakby coś się rozszczelniało na ok. 5 sekund i po tych kilku sekundach ten dźwięk zanika. Oczywiście ten ssyk dochodzi z okolicy sprężarki klimy. Mam wrażenie, że ktoś już o tym pisał tutaj na forum, ale nie mogę odnaleźć właściwego wątku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”