Jak często auto wypala Dpf??

forum użytkowników modelu Optima
winiar1984
Posty: 20
Rejestracja: 11 lip 2017, 12:44
model samochodu: Optima 1.7 CRDI 2012r

Jak często auto wypala Dpf??

Post autor: winiar1984 »

Witam, mam pytanie odnoście częstotliwości wypalania Dpf. Zaobserwowałem, że moje auto ( 1.7 crdi, 2012r) w najlepszym wypadku wypala dpf co 200-250 km, czasami potrafi to robić co 40 km. Np kiedy jestem w trasie na odcinku ciągłej jazdy przez 400 km auto potrafi 3-4 razy wypalać dpf. Wydaje mi się że takie wypalanie powinno być dużo rzadziej, jak to wygląda w waszych optimach? Pozdrawiam
karolgalaxy
Posty: 36
Rejestracja: 04 lut 2018, 15:33
model samochodu: OPTIMA 1.7 CRDI 3 2012

Re: Jak często auto wypala Dpf??

Post autor: karolgalaxy »

Witam, posiadam Optime 1.7CRDI z manualna skrzynia biegow z 2012r. Obecnie najechane 100 tysiecy km. Mialem problem z czestym wypalaniem (auto wypalalo sie co 100km niezaleznie od jazdy po miescie lub na trasie), nikt nie wiedzial co bylo problemem poniewaz samochod nie zamulal oraz pod komputerem nie wykazywal zadnego cisnienia zwrotnego itp. W kii powiedziano mi ze to normalne ze auto sie wypala tak czesto. W koncu moj zaprzyjazniony mechanik ktory siedzi glownie w hyundai/kia powiedzial ze na sto procent filtr jest do mycia. Co sie okazalo filtr byl zawalony popiolem z oleju ( pomaranczowo/czerwony kolor ). Wymyl filtr, zalozyl, od tego momentu auto wypala sie co 400-500km. Polecil mi zmiane oleju na inny wiec tak tez zrobilem. Wiec jesli Ci wtryski nie leja ani turbina nie puszcza oleju to umycie powinno rozwiazac Twoj problem. Pozdrawiam
winiar1984
Posty: 20
Rejestracja: 11 lip 2017, 12:44
model samochodu: Optima 1.7 CRDI 2012r

Re: Jak często auto wypala Dpf??

Post autor: winiar1984 »

Jakieś 3 tygodnie temu wymieniłem wkład w dpf na nowy, różnica jest duża bo auto zyskało na mocy, przed wymiana czułem że jest trochę przytkany i olej zaczął przybywać. Po wymianie złe objawy minęły tylko wypalanie zostało bez zmian...
winiar1984
Posty: 20
Rejestracja: 11 lip 2017, 12:44
model samochodu: Optima 1.7 CRDI 2012r

Re: Jak często auto wypala Dpf??

Post autor: winiar1984 »

A w jaki sposób zaobserwowałeś że dpf właśnie się wypala? Też sugerujesz się wskaźnikiem chwilowego zużycia paliwa?
karolgalaxy
Posty: 36
Rejestracja: 04 lut 2018, 15:33
model samochodu: OPTIMA 1.7 CRDI 3 2012

Re: Jak często auto wypala Dpf??

Post autor: karolgalaxy »

Oczywiście, że nie. Korzystam z aplikacji na android Torque Pro oraz najprostszy OBD ELM 327. Mam tam ustawione na pulpicie by pokazywało czujnik Catalyst Temperature Bank 1 Sensor 2 oraz pracę EGR. Gdy samochód jest w trakcie wypalania EGR pokazuje wówczas wartość 0%, a czujnika oscyluje między 550 a 650 stopni celsjusza. Gdy wypalanie się skończy, EGR pokazuje różne wartości a temperatura spada do około 300-350 stopni. Poza tym poznaje po pracy silnika na postoju,że jest cichy jak benzyna, a gdy wypalanie jest przerwane to wraca do normalnej pracy silnika diesla. Wkład który wymieniłeś może być kiepskiej jakości. Mechanik mówił że np w którymś bmw zamiennik filtra dpf nie trzyma normy spalin pomimo że jest nowy. Co możesz sprawdzić to czujnik różnicy ciśnień DPF, i jego wężyki czy są szczelne. To jest jedyny inicjator wypalania w naszych samochodach.
winiar1984
Posty: 20
Rejestracja: 11 lip 2017, 12:44
model samochodu: Optima 1.7 CRDI 2012r

Re: Jak często auto wypala Dpf??

Post autor: winiar1984 »

Sprawdziłem za pomocą tego programu i rzeczywiście, wartości w czasie wypalania Dpf są takie jak piszesz. Mam tutaj pewność że czujnik temperatury spalin działa prawidłowo. Dziś wymieniłem czujnik różnicy ciśnień, akurat będę robił większą trasę to okaże się czy problem zniknął ( mam ogromną nadzieję że tak będzie bo nie wiem już gdzie szukać przyczyny). Dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam
karolgalaxy
Posty: 36
Rejestracja: 04 lut 2018, 15:33
model samochodu: OPTIMA 1.7 CRDI 3 2012

Re: Jak często auto wypala Dpf??

Post autor: karolgalaxy »

Jeśli wymiana czujnika ciśnień nie pomoże, a reszta osprzętu silnika jak i on sam są w pełni sprawne to stawiał bym że wkład który wymieniłeś nie ma takiej pojemności jak oryginalny i stad to częste wypalanie. Pozdrawiam
winiar1984
Posty: 20
Rejestracja: 11 lip 2017, 12:44
model samochodu: Optima 1.7 CRDI 2012r

Re: Jak często auto wypala Dpf??

Post autor: winiar1984 »

Po wymianie czujnika problem nie zniknął, wypalanie na trasie szybkiej jak autostrada robił mi po przejechaniu 250 km, a tak to różnie, raz wypala po 80, drugi raz po 150... Za każdym razem wypala po innej odległości. U Ciebie za każdym razem jest to 500-600 km?
karolgalaxy
Posty: 36
Rejestracja: 04 lut 2018, 15:33
model samochodu: OPTIMA 1.7 CRDI 3 2012

Re: Jak często auto wypala Dpf??

Post autor: karolgalaxy »

Od kiedy DPF został wymyty to wypala się średnio co 450-550km. Nie miałem okazji przejechać się jeszcze w trasie ponad 500km + żeby zobaczyć czy jakbym sama autostrada leciał czy by nie wyszło nawet więcej km zanim się wypali ponownie.
mati2642
Posty: 19
Rejestracja: 10 lis 2019, 05:29
model samochodu: 0ptima

Re: Jak często auto wypala Dpf??

Post autor: mati2642 »

Miałem to samo, oddałem dpf do mycia i po problemie , nawet przestałem obserwować co ile się teraz wypala :) zdecydowanie polecam , wyjecie dpf to tez nie jest skomplikowana sprawa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”