Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

forum użytkowników modelu Optima
Awatar użytkownika
Cris G.
Posty: 25
Rejestracja: 18 lut 2020, 21:20
model samochodu: KIA Optima JF MY19 1.6 T-GDI Sedan GT-Line

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: Cris G. »

Do tej pory odwiedzałem tylko KIA Interbis. W moim przypadku brzęczenie nie odzywało się zawsze i niestety podczas jazdy próbnej z pracownikiem serwisu po okolicznych wertepach jak na ironię nie występowało. Ale wskazałem jako potencjalną przyczynę opisywaną kostkę, co uwzględniono przy weryfikacji. Dodatkowo dowiedziałem się, że serwis Interbis dysponuje nagraniami dźwięków o różnej częstotliwości, dzięki czemu podłączając pendrive do systemu audio są w stanie bez zbędnego narażania auta podczas jazd testowych zasymulować drgania elementów samochodu wykrywając ich przyczynę.
KarolRzadczyk
Posty: 50
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:05
model samochodu: Optima GT 2017

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: KarolRzadczyk »

Przydałby mi sie taki pendrive :) aż poszukam w sieci pewnie Ruskie na swoich forach mają wszystko.
Kia Optima GT 2.0 T-GDI (gravity blue)
granite
Posty: 128
Rejestracja: 15 lut 2019, 19:24
model samochodu: optima św 2019, 1.6 GDI gt-line, "full"

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: granite »

A jak to działa? Puszczają muzyczkę (te odgłosy) i pytają klienta co u niego występuje?
A każdy z "utworów" wskazuje na potencjalne miejsce usterki/usterek? Jeśli tak to faktycznie super patent.
Optima SW (MY19) 1.6 GDI GT- Line, tzw. FULL
Awatar użytkownika
Cris G.
Posty: 25
Rejestracja: 18 lut 2020, 21:20
model samochodu: KIA Optima JF MY19 1.6 T-GDI Sedan GT-Line

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: Cris G. »

W prawidłowo, solidnie zmontowanym aucie żadne elementy wnętrza nie powinny wpadać w rezonans, bo tym jest właśnie owe brzęczenie. Patent z nagraniami audio polega na tym, że za pomocą aplikacji przygotowuje się jednostajnie brzmiące dźwięki o różnych częstotliwościach np.: jeden plik to "burczenie" 400 Hz, drugi to 800 Hz i tak dalej. Następnie można odpowiednio głośno odtworzyć nagrany dźwięk o wybranej częstotliwości i patrzeć jak zachowują się elementy auta. Dla przykładu przyjmijmy że podejrzana kostka elektryczna zaczyna wpadać w rezonans i hałasuje przy 300 Hz. Jeżeli odtworzymy dźwięki 100, 200 Hz w aucie będzie cicho, ale jeżeli z głośników popłynie nagranie o częstotliwości 300 Hz ujawni się "brzęcznie" deski. Wtedy w trakcie brzęczenie pracownik serwisu będzie mógł na spokojnie osłuchać auto oraz dotykając elementy analizować skąd niepożądany dźwięk pochodzi i podjąć odpowiednie środki zaradcze. Klient nie jest do tego potrzebny, nieprzyjemne, nietypowe dźwięki bardzo łatwo rozpoznać.
KarolRzadczyk
Posty: 50
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:05
model samochodu: Optima GT 2017

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: KarolRzadczyk »

Cris G. pisze: 18 lut 2020, 21:36 Witam,
Proponuję sprawdzić w serwisie kostkę instalacji elektrycznej zainstalowaną na środkowej części grodzi między komorą silnika a kabiną. W tym celu należy zdemontować ramiona wycieraczek a następnie plastikową osłonę podszybia (od strony komory silnika, do demontażu tylko 4 kołki).
Mniej więcej w środkowej części z przewagą na stronę pasażera zainstalowany jest przewód z nieosłoniętą, nieizolowaną akustycznie kostką. Przy odpowiednim poziomie wibracji ma ona tendencję do wpadania w nieprzyjemny dla ucha rezonans np.: na frezowanym asfalcie lub poprzecznych nierównościach. Niby drobiazg ale w tak przyzwoicie wygłuszonym aucie efekt "brzęczenia deski" ulega spotęgowaniu.
Miałem to w swoim modelu. Mały detal ale strasznie trudny w identyfikacji. Pomogło rosyjskie forum KIA.
Oczywiście ASO powinno tak jak u mnie owinąć ten fragment instalacji czymś absorbującym drgania.
Po 6 miesiącach, które upłynęły od naprawy w ASO mogę potwierdzić, że irytujący dźwięk został skutecznie wyeliminowany.
Może w opisywanym przypadku występuje to samo źródło niepożądanego dźwięku.
Wydaje mi się, że to i u mnie było problemem. Za chwile jadę na jazdę testową, element faktycznie mocno stuka/lata:

https://youtu.be/MLFElzrpXK4

No i oczywiście jedną spinkę połamałem a druga wpadła do komory silnika :D, będę szukał dziada.
Kia Optima GT 2.0 T-GDI (gravity blue)
granite
Posty: 128
Rejestracja: 15 lut 2019, 19:24
model samochodu: optima św 2019, 1.6 GDI gt-line, "full"

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: granite »

Czy ktoś z Was wie czy jest ASO z Warszawy, które stosuje taką metodę do odtworzenia wibracji w aucie?

Pobrałem apkę do puszczania zadanej fali dzwieku i jutro potestuję. Obawiam się, że dzwięk z pasma słyszalnego dla ludzkiego ucha calkowicie zamaskuje wibrację/brzęczenie elementu deski/nadwozia.
Tak, jak pisałem, jak gra muzyka to brzęczenie jest prawie niesłyszalne...
Optima SW (MY19) 1.6 GDI GT- Line, tzw. FULL
PabloPL
Posty: 92
Rejestracja: 10 lis 2019, 11:34
model samochodu: Kia Optima MY19, 1.6 T-GDI, 7DCT

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: PabloPL »

Ja mam takie brzęczenie jak wciskam pedał gazu. Nie musi być duża prędkość, jak odpuszczam gaz to ustępuje. To takie ciche brzęczenie z okolic środka deski rozdzielczej i jak chodzi dmuchawa czy gra radio to prawie tego nie słychać, aczkolwiek czasem jest też słyszalne mimo, że gra muzyka. Cicho brzęczy ale wnerwia okropnie 😬

To też może być ta kostka?
Ankieta: viewtopic.php?f=21&t=3492
Optima Sedan MY19, 1.6 T-GDI, L+NAV, biała perła
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: MarcinIKS »

Raczej chyba tak pracuje sam silnik w tym aucie :)
Ale ostatnio zauważyłem, że osłona turbosprężarki jest przykręcona w ten sposób, że ona może brzęczeć w pewnych sytuacjach. Jest niby dokręcona dwiema śrubami, ale są one tak skonstruowane, że nie trzymają tej osłony na sztywno. Zobaczcie czy u Was też tak jest.
bartreks
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2019, 12:37
model samochodu: Kia Optima 1.6 T-GDI GT-Line + TEC + SRF

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: bartreks »

PabloPL pisze: 25 lut 2020, 23:58 Ja mam takie brzęczenie jak wciskam pedał gazu. Nie musi być duża prędkość, jak odpuszczam gaz to ustępuje. To takie ciche brzęczenie z okolic środka deski rozdzielczej i jak chodzi dmuchawa czy gra radio to prawie tego nie słychać, aczkolwiek czasem jest też słyszalne mimo, że gra muzyka. Cicho brzęczy ale wnerwia okropnie 😬

To też może być ta kostka?
mam to samo. czasem bardzo irytuje
KarolRzadczyk
Posty: 50
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:05
model samochodu: Optima GT 2017

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: KarolRzadczyk »

PabloPL pisze: 25 lut 2020, 23:58 Ja mam takie brzęczenie jak wciskam pedał gazu. Nie musi być duża prędkość, jak odpuszczam gaz to ustępuje. To takie ciche brzęczenie z okolic środka deski rozdzielczej i jak chodzi dmuchawa czy gra radio to prawie tego nie słychać, aczkolwiek czasem jest też słyszalne mimo, że gra muzyka. Cicho brzęczy ale wnerwia okropnie 😬

To też może być ta kostka?
Miałem podobnie za każdym razem jak dodawałem gazu trzeszczał a jak puszczałem to przestawał. U mnie to trzeszczenie generował plastik skrzyni po stronie pasażera, łatwo się ściąga i podkleja, najprościej zdemontuj go i dzień dwa pojeździj, w niczym nie przeszkadza jego brak poza aspektem wizualnym :) A będziesz miał pewność czy to to.
Załączniki
IMG_3002.jpg
Kia Optima GT 2.0 T-GDI (gravity blue)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”