Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

forum użytkowników modelu Optima
granite
Posty: 128
Rejestracja: 15 lut 2019, 19:24
model samochodu: optima św 2019, 1.6 GDI gt-line, "full"

Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: granite »

Cześć,

Własnie zrobiłem trasę około 3 tys i wykryłem brzęczenie z okolic deski rozdzielczej w momencie ostrego przyspieszania lub jazdy ponad 140km/h.
Jak gra audio to prawie tego nie słychać, ale gdy wyłączymy dzwięki to ewidentnie coś "lata", "brzęczy".

Sprawdzalem schowek górny na okulary, konsolę górną (lampki, przyciski od dachu), schowek głowny, kratki wentylacyjne i to nie tam brzęczy....

Czy ktoś może zlokalizował co wpada w te wibracje?

Nie jest to wielki problem, ale wiedząc co tak wibruje mógłbym w ASO im palcem wskazać i wymagać naprawy.

Pozdrawiam
Optima SW (MY19) 1.6 GDI GT- Line, tzw. FULL
DejvSiep
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2019, 21:07
model samochodu: KIA OPTIMA

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: DejvSiep »

Mam podobne odczucia i również słyszę brzęczenie (trzeszczenie) w okolicy deski lub drzwi pasażera. Pisałem o tym w innym wątku, ale nikt nie podjął tematu.
coy
Posty: 68
Rejestracja: 29 wrz 2019, 12:48
model samochodu: Optima Kombi 1.6 T-GDI 7DCT GT Line +TEC+SRF+MET+PANO

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: coy »

Ciekawe. Niedawno przejechałem kilkaset kilometrów sam bez muzyki więc nie było "zakłóceń". Nie zauważyłem czegoś takiego a jestem bardzo wyczulony na takie cuda.
HubertCa
Posty: 24
Rejestracja: 11 lis 2019, 13:13
model samochodu: Optima

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: HubertCa »

To może brzęczeć coś z fotela pasażera lub coś leżącego z tylu. Dźwięk po samochodzie się tak dziwnie rozchodzi, że może to być słychać z przodu. Też to miałem. Okazało się, że to podstawka do siedzenia dla dziecka leżąca na fotelu pasażera czasami z tylu na kanapie mi brzęczy.
Joguslol
Posty: 9
Rejestracja: 21 wrz 2019, 20:48
model samochodu: Kia Optima SW 2.0 PB

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: Joguslol »

U mnie jedyne co słyszę to telepiąca się roleta bagażnika.
Kia Optima SW 2.0 DOHC
Awatar użytkownika
Cris G.
Posty: 25
Rejestracja: 18 lut 2020, 21:20
model samochodu: KIA Optima JF MY19 1.6 T-GDI Sedan GT-Line

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: Cris G. »

Witam,
Proponuję sprawdzić w serwisie kostkę instalacji elektrycznej zainstalowaną na środkowej części grodzi między komorą silnika a kabiną. W tym celu należy zdemontować ramiona wycieraczek a następnie plastikową osłonę podszybia (od strony komory silnika, do demontażu tylko 4 kołki).
Mniej więcej w środkowej części z przewagą na stronę pasażera zainstalowany jest przewód z nieosłoniętą, nieizolowaną akustycznie kostką. Przy odpowiednim poziomie wibracji ma ona tendencję do wpadania w nieprzyjemny dla ucha rezonans np.: na frezowanym asfalcie lub poprzecznych nierównościach. Niby drobiazg ale w tak przyzwoicie wygłuszonym aucie efekt "brzęczenia deski" ulega spotęgowaniu.
Miałem to w swoim modelu. Mały detal ale strasznie trudny w identyfikacji. Pomogło rosyjskie forum KIA.
Oczywiście ASO powinno tak jak u mnie owinąć ten fragment instalacji czymś absorbującym drgania.
Po 6 miesiącach, które upłynęły od naprawy w ASO mogę potwierdzić, że irytujący dźwięk został skutecznie wyeliminowany.
Może w opisywanym przypadku występuje to samo źródło niepożądanego dźwięku.
Robeq
Posty: 42
Rejestracja: 20 gru 2017, 19:59
model samochodu: Kia Optima SW XL + Tech

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: Robeq »

Nieczesto bywaja tu takie posty konkretne. Jestem pod wrazeniem Cris. I to pierwszy post. Robisz robote na forum.

Pzdr, R.
Kia Optima XL SW 1.7 CRDi 7DCT + TECH (aurora black)
KarolRzadczyk
Posty: 50
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:05
model samochodu: Optima GT 2017

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: KarolRzadczyk »

Noo konkret :) kupuje sciagaczkę do piór i sprawdzam.
Kia Optima GT 2.0 T-GDI (gravity blue)
Awatar użytkownika
Cris G.
Posty: 25
Rejestracja: 18 lut 2020, 21:20
model samochodu: KIA Optima JF MY19 1.6 T-GDI Sedan GT-Line

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: Cris G. »

W moim przypadku ASO wykonało naprawę całkowicie na swój koszt. Ale rzeczywiście dostęp do opisywanego miejsca nie jest trudny, trzeba tylko uważać żeby kołki od podszybia nie wpadły gdzieś na silnik lub dolne osłony bo znalezienie czegoś co tam spadnie nie jest łatwym zajęciem.
bartreks
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2019, 12:37
model samochodu: Kia Optima 1.6 T-GDI GT-Line + TEC + SRF

Re: Brzęczenie deski - przyspieszanie/duże prędkości

Post autor: bartreks »

Cris G. pisze: 20 lut 2020, 22:35 W moim przypadku ASO wykonało naprawę całkowicie na swój koszt. Ale rzeczywiście dostęp do opisywanego miejsca nie jest trudny, trzeba tylko uważać żeby kołki od podszybia nie wpadły gdzieś na silnik lub dolne osłony bo znalezienie czegoś co tam spadnie nie jest łatwym zajęciem.
czy to rowniez robili Ci w INTERBIS? U mnie wystepuje brzeczenie, ktore nasila sie wraz ze wzrostem obrotow silnka. Sluchac je najbardziej jak samochod zimny, mniej gdy sie juz nagrzeje. Zastaanawiam sie czy nie udezyc do nich z tym, moze akurat to ta kostka brzeczy od drgan silnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”