Optima 2018 1.7 141KM 7DCT - "podbijanie" obrotów przy zmianie biegów

forum użytkowników modelu Optima
Endurion
Posty: 48
Rejestracja: 15 lis 2019, 00:33
model samochodu: Kia Optima L 2018 1.7 CRDi

Optima 2018 1.7 141KM 7DCT - "podbijanie" obrotów przy zmianie biegów

Post autor: Endurion »

Pierwszy post na forum, zatem witam wszystkich!
Od dwóch tygodni jestem posiadaczem Optimy 2018 z przebiegiem 39 tys km z polskiego salonu. To mój pierwszy tak "nowy" samochód i zarazem pierwszy automat, który... zaczął mnie już martwić :|
Wiem, że postów na temat 7DCT się już trochę przewinęło, ale chciałbym usłyszeć, czy może czasem nie świruję - jestem troche wyczulony, bo w naprawy mojego poprzedniego Ceeda włożyłem ponad 6 tys bez żadnych efektów i auto sprzedałem za bezcen...
Generalnie - mam wrażenie, jakby przy zmianie biegów (cały czas, nie nieparzyście, jak u niektórych) auto miało przez moment "puste" obroty i dopiero wrzucało bieg. Póki co żadnego szarpania, czy innych dziwnych zachowań, jedynie "podbijanie" obrotów przy zmianie (lub tuż przed?). Może jestem przewrażliwiony, ale mam wrażenie że wcześniej tego nie było. Problem przyuważyłem gdzieś po 100km jazdy dziś, auto w międzyczasie było dwa razy gaszone (po 60 i po 40KM). Wcześniej w czasie jazdy mam wrażenie że tego nie było. Objaw występuje na wszystkich trybach jazdy: Eco, Comfort i Sport. Wystąpił również przy przerzucaniu biegów w trybie ręcznym (zapomniałem sprawdzić manetek). Chciałbym się poradzić, czy może po prostu świruję, czy jest to temat, który będzie musiało obejrzeć wkrótce (jak najszybciej?) ASO?

Z góry dzięki za zrozumienie

Pozdrawiam serdecznie
Eryk93
Posty: 392
Rejestracja: 26 mar 2019, 11:57

Re: Optima 2018 1.7 141KM 7DCT - "podbijanie" obrotów przy zmianie biegów

Post autor: Eryk93 »

Podbijanie obrotów to jedyne co mi się od razu kojarzy to ślizganie tarczy sprzęgła, co przy takim przebiegu wydawałoby się niemożliwe, ale z tego co czytałem na forum to w wielu dieslach już jakieś akcje były z tym.
W każdym razie u mnie w 7DCT w benzynie nie ma żadnych pustych obrotów, zmiana biegów jest w trybie natychmiastowym bez żadnych podbijania obrotów
Endurion
Posty: 48
Rejestracja: 15 lis 2019, 00:33
model samochodu: Kia Optima L 2018 1.7 CRDi

Re: Optima 2018 1.7 141KM 7DCT - "podbijanie" obrotów przy zmianie biegów

Post autor: Endurion »

Za mną trasa do Warszawy i z powrotem (~400km), dużo też jeżdżenia po mieście i problemy nie wróciły. Może jestem przewrażliwiony, ale będę umawiał się niedługo na wymianę oleju, więc zapytam o to przy okazji.
bs84
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2019, 08:26
model samochodu: Optima

Re: Optima 2018 1.7 141KM 7DCT - "podbijanie" obrotów przy zmianie biegów

Post autor: bs84 »

Ja mam podobnie. Przebieg 41000. Też mam zamiar podjechać do serwisu. Czy Ty już byłeś może? Coś powiedzieli rzeczowego?
Endurion
Posty: 48
Rejestracja: 15 lis 2019, 00:33
model samochodu: Kia Optima L 2018 1.7 CRDi

Re: Optima 2018 1.7 141KM 7DCT - "podbijanie" obrotów przy zmianie biegów

Post autor: Endurion »

Byłem, ale stwierdzili, że nic złego się nie dzieje póki co :roll:
Miałem kiedyś sytuację że sobie obroty zaczęły podbijać podczas normalnej, szybkiej jazdy na autostradzie. Póki co przy ruszaniu się nie ślizga, więc sobie daję z tym spokój, jak będę widział więcej objawów to pojadę jeszcze raz, wtedy już mi się nie wywiną. Póki co muszę jeszcze wymienić wkład kierunku w lusterku, bo ktoś mi puknął, zrobila sie drobna szczelina i padł. Panowie w serwisie po VIN nie wiedzą czy to będzie do wymiany tylko wkład czy całe lusterko (ponoć dwie wersje tego były) i będą musieli lusterko rozbierać. Szkoda słów.
fajny_nick
Posty: 51
Rejestracja: 30 wrz 2019, 09:50
model samochodu: KIA Optima GT SW

Re: Optima 2018 1.7 141KM 7DCT - "podbijanie" obrotów przy zmianie biegów

Post autor: fajny_nick »

Kon, może ja trochę nie w temacie ale jak wyświetliłeś na pierwszym filmiku temperaturę skrzyni?
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Optima 2018 1.7 141KM 7DCT - "podbijanie" obrotów przy zmianie biegów

Post autor: kon »

W MY19 z kolorowym wyświetlaczem w zegarach (czyli od L w górę) to jeden ze standardowych ekranów - tak jak spalanie chwilowe, dane z trasy, prędkość i poziom roztworu mocznika ;)
Endurion
Posty: 48
Rejestracja: 15 lis 2019, 00:33
model samochodu: Kia Optima L 2018 1.7 CRDi

Re: Optima 2018 1.7 141KM 7DCT - "podbijanie" obrotów przy zmianie biegów

Post autor: Endurion »

Kon, dokładnie, takie objawy :)
Btw, temperatura skrzyni jest od 2019? Moja 2018 w L i kolorowym wyswietlaczem nie ma tego.
fajny_nick
Posty: 51
Rejestracja: 30 wrz 2019, 09:50
model samochodu: KIA Optima GT SW

Re: Optima 2018 1.7 141KM 7DCT - "podbijanie" obrotów przy zmianie biegów

Post autor: fajny_nick »

Moje 2019 GT nic takiego nie pokazuje :cry: za to kompas ma chociaż nie wiem po co mi :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”