włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

forum użytkowników modelu Optima
schnapsik
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2019, 20:43
model samochodu: Kia Optima SW 1.7 CRDi

włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

Post autor: schnapsik »

Mam takie pytanie, otóż dziś zastała mnie sytuacja, że potrzebowałem zrobić taki manewr jaki kiedyś był dostępny w VAG-ach.
Jak włączyć przednie i tylne lewe lub prawe pozycje przy wyjętym kluczyku (cztytaj zamkniętym aucie) ? W VW i Audi swego czasu było po prostu włączenie lewego lub prawego kierunku. Da się to tutaj zrobić ? Próbowałem włączony kierunek, włączony kierunek + zapalone światła/zapalone pozycje i nic, wszystko gaśnie po trzaśnięciu drzwiami.

W ostateczności jak zostawić zamknięte auto na włączonych pozycjach prawych i lewych (przednich i tylnych naraz) ?
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

Post autor: zetek »

Dziwne pytanie. Możliwości samej strony lewej lub prawej nie ma. A jeżeli chcesz włączyć tylko światła postojowe to przełącznik robisz na same postoje ( nie auto, ani mijania) wtedy świecą i zamykasz samochód.
schnapsik
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2019, 20:43
model samochodu: Kia Optima SW 1.7 CRDi

Re: włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

Post autor: schnapsik »

zetek pisze: 07 paź 2019, 21:31 A jeżeli chcesz włączyć tylko światła postojowe to przełącznik robisz na same postoje ( nie auto, ani mijania) wtedy świecą i zamykasz samochód.
Nie działa. Sprawdzałem to dlatego założyłem temat.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

Post autor: kon »

A co mówi instrukcja?
schnapsik
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2019, 20:43
model samochodu: Kia Optima SW 1.7 CRDi

Re: włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

Post autor: schnapsik »

Nie mam dziś dostępu do niej. Sprawdzę jutro ale nie wydaje mi się by był tam opisywany ten przypadek
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

Post autor: kon »

U mnie normalnie postojówki świecą się przy wyłączonym zapłonie i zamkniętym samochodzie.
schnapsik
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2019, 20:43
model samochodu: Kia Optima SW 1.7 CRDi

Re: włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

Post autor: schnapsik »

Wrócę do domu to to sprawdzę bo aż nie wierzę.
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

Post autor: FISH »

Trochę racji kolega schnapsik ma. Postojowe działają trochę dziwnie. Owszem - zatrzymujemy się, gasimy silnik, włączamy postojowe i świecą. Ale zgasną jak otworzymy drzwi kierowcy :mrgreen: Po to aby świeciły przy zamkniętym samochodzie, trzeba je włączyć przy otwartych drzwiach. Tak jest u mnie bynajmniej. Podobnie zresztą było w Ceed. ;)
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

Post autor: kon »

U mnie (MY19) normalnie się włączają bez żadnych dziwnych zależności.
schnapsik
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2019, 20:43
model samochodu: Kia Optima SW 1.7 CRDi

Re: włączone pozycje przy wyłączonym zapłonie - jak ??

Post autor: schnapsik »

@kon i @FISH obydwaj mieliście po trochę racji. Sprawdziłem i działa to w następujący sposób :

Jeżeli zapłon jest włączony, tak aby radio grało. Włączamy pozycje, otwieramy drzwi kierowcy, wówczas pozycje gasną (pewnie ochrona akumulatora dla zapominalskich), ale jeśli teraz przy otwartych drzwiach kierowcy przekręcę z pozycji na cokolwiek np. 0, czy AUTO i potem ponownie na pozycje, to wówczas pozycje świecą przy zamkniętych drzwiach. Mało tego, działa to również od strony pasażera (drzwi kierowcy zamknięte, otwieram drzwi pasażera, włączam pozycje, trzaskam drzwiami, świecą dalej).

Jest to zawsze coś, ale nie udało mi się zapalić tylko lewych pozycji (gdy np. obrys auta wystaje z lewej, a prawa część jest na poboczu).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”