Dzwiek silnika 1.6 tgdi

forum użytkowników modelu Optima
bartreks
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2019, 12:37
model samochodu: Kia Optima 1.6 T-GDI GT-Line + TEC + SRF

Dzwiek silnika 1.6 tgdi

Post autor: bartreks »

Witam,

czy uzytkownicy silnika 1.6 TGDI moga sie podzielic informacja na temat dzwieku tego silnika?
U mnie przy normalnym przyspieszaniu i dodawaniu gazu slychac dziwne terkotanie, jakby pod maska jakis metalowy element wpadal w drgania. Bardzo to irytujace. Dodatkowo silne terkotanie slychac przy odpaleniu silnika gdy jest zimny.

Czy ktos moze potwierdzic czy to normalne czy raczej u mnie jest cos nie tak?
BasMar
Posty: 74
Rejestracja: 30 kwie 2019, 22:53
model samochodu: Optima SW 2019 1.6 T-GDI 7DCT GT Line <TECH, NAVI>

Re: Dzwiek silnika 1.6 tgdi

Post autor: BasMar »

Na zimnym silniku, gdy ma podwyższone obroty, też coś takiego słyszę. Jednak gdy obroty spadną, jest cisza. Tak jest od nowości, więc chyba TTTM. Na razie obserwuję ;)
bartreks
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2019, 12:37
model samochodu: Kia Optima 1.6 T-GDI GT-Line + TEC + SRF

Re: Dzwiek silnika 1.6 tgdi

Post autor: bartreks »

BasMar pisze: 05 sie 2019, 09:43 Na zimnym silniku, gdy ma podwyższone obroty, też coś takiego słyszę. Jednak gdy obroty spadną, jest cisza. Tak jest od nowości, więc chyba TTTM. Na razie obserwuję ;)
a podczas jazdy, słyszysz tez to terkotanie czy tylko po odpaleniu?
U mnie nawet jak juz sie nagrzeje silnik i jade spokojnie to caly czas to slychac. Na zewnatrz gdy silnik jest nagrzany terkotanie jest slabsze, ale wziaz slyszalne.
marcus1212
Posty: 67
Rejestracja: 05 lip 2018, 14:23

Re: Dzwiek silnika 1.6 tgdi

Post autor: marcus1212 »

Sprawdź czy to przypadkiem plastikowa osłona silnika nie wibruje. Może się wypieła albo nie jest dociśnięta.
KIA OPTIMA 2.0 Pb CVVL MT L 2018 SW
perlak88
Posty: 112
Rejestracja: 08 sty 2019, 23:52
model samochodu: KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180km, wer. L

Re: Dzwiek silnika 1.6 tgdi

Post autor: perlak88 »

Też mam metaliczny dźwięk po uruchomieniu na zimnym silniku. Po rozgrzaniu mija i pracuje "czysto"
KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180KM, L sedan
Eryk93
Posty: 392
Rejestracja: 26 mar 2019, 11:57

Re: Dzwiek silnika 1.6 tgdi

Post autor: Eryk93 »

Z dźwiękiem silnika to przerabiałem temat już na forach innych marek :D ten sam silnik dla jednej osoby może pracować głośno, na drugiej cicho, dla jednego rzęzi, dla drugiego jest OK.
Optima z tym silnikiem ma bardzo upierdliwy rozruch po dłuższym postoju - wchodzenie na wyższe obroty i te dziwne dźwięki z pod maski, dopóki obroty nie zejdą na normalne. To potwierdzam. Moje ucho też jest w stanie usłyszeć czasem metaliczne odgłosy po rozgrzaniu natomiast nie jest to w żaden sposób mocno słyszalne i odczuwalne tak jak autor tego postu pisze. Albo masz wyczulone ucho i TTM albo coś ci się obluzowało pod maską :D
mjrPit
Posty: 61
Rejestracja: 26 maja 2019, 21:45
model samochodu: Optima SW 1,6 T-GDI

Re: Dzwiek silnika 1.6 tgdi

Post autor: mjrPit »

A ja po uruchomieniu simnego silnika słyszę jakby drganie jakiegoś plastikowego elementu, też myślałem że to osłona silnika ale siedzi dobrze nie lata więc coś drga a po nagrzaniu przestaje - TTM ;) przy okazji - mój 1.6 benzyna w 11-ltnim Ceed też terkocze lub jak kto woli klekocze gdy jest zimny, podejrzewam że od łańcucha rozrządu, i tak od 10 lat.
bartreks
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2019, 12:37
model samochodu: Kia Optima 1.6 T-GDI GT-Line + TEC + SRF

Re: Dzwiek silnika 1.6 tgdi

Post autor: bartreks »

Bylem w serwisie, powiedziano mi ze to wypiete przewody hamulcowe - metalowe, ktore obijaja sie o siebie powodujac te dzwieki. Cos tam niby pogrzebali, nie bylem przy tym... Mozliwe ze jest troszke lepiej...
plubart
Posty: 7
Rejestracja: 13 kwie 2019, 17:57

Re: Dzwiek silnika 1.6 tgdi

Post autor: plubart »

Też mam ten problem. Kilka kilkanaście sekund po rozruchu po ustabilizowaniu obrotow dzwiek znika. Na razie obserwuje ale w wolnej chwili pewnie odwiedzę ASO.

Jest to dokladnie coś takiego. https://youtu.be/ZATZqii9TqI

Komentarze pod tym filmem raczej uspokajają.
Eryk93
Posty: 392
Rejestracja: 26 mar 2019, 11:57

Re: Dzwiek silnika 1.6 tgdi

Post autor: Eryk93 »

Moja optima przy 33stopniach i dłuższym postoju też tak startuje, spod maski słychać jakby miało się coś rozlecieć. Aż ostatnio kolega na parkingu zapytał co jest z tym autem, że tak rzęzi i słychać aż na zewnątrz.
Typ tak ma po prostu :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”