check engine oil

forum użytkowników modelu Optima
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

check engine oil

Post autor: hip81 »

Witam was,zapalilami sie taka kontrolka,ktora z nazwy i z ksiazki serwisowej mowi zebym sprawdzil poziom oleju w silniku,olej sprawdzalem jakis tydzien temu(zawsze co jakis czas sprawdzam )i bylo 3/4 na bagniecie jak zawsze,wczoraj rano jechalem do pracy i sie zapalilo,w robocie na parkingu sprawdzilem i jest tyle i byc powinno czyli 3/4,dzis rano tez sprawdzalem i jest ok,niewiem o co chodzi i mam nadzieje ze to nie jest czujnik od cisnienia oleju???,samochod jezdzi normalnie i spalanie w normie,temperatura tez,wszystko jest ok i mysle czy poprostu czujnik nie padl,dzis jade do serwisu zapytac kiedy moga to sprawdzic,tylko myle czy moge tak z tym jezdzic?,pozdro
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: check engine oil

Post autor: Piotrek »

Jeśli poziom oleju jest w normie I nie zauważasz żadnych nieprawidłowości, to ja widze trzy opcje:
1. błąd czujika spowodowany np przegrzaniem lub błednym przypadkowym sygnałem (czyt. powinien ustąpić po jakimś czasie),
2. czujnik padł
3. kontrolka jest połączona nie tylko z poziomem oleju, ale również czymś innym np cisinieniem (to tylko domysł).
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Marabut
Posty: 121
Rejestracja: 28 sty 2019, 00:42

Re: check engine oil

Post autor: Marabut »

W innych samochodach taka lampka często oznaczała błędy w odczycie sondy lambda... czyli tej od badania spalin. Ogólnie check engine może znaczyć wszystko i bez podłączenia do komputera nic się nie dowiesz. Znam takiego co w renówce jeździł z tym 2 lata i potem mu zgasła :)
Prawie Kia Optima 1.6 T-GDI 7DTC GT Line...
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: check engine oil

Post autor: kon »

@Marabut - "check engine" , a "check engine oil" to jednak co innego.

@hip81 - jak ta kontrolka wygląda? To klasyczna lampka alladyna?
Załączniki
z14365646Q,Kontrolka-oleju-silnikowego.jpg
z14365646Q,Kontrolka-oleju-silnikowego.jpg (5.11 KiB) Przejrzano 4449 razy
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: check engine oil

Post autor: hip81 »

Marabut dales czadu z tym reno az sie poplakalem :D dobre,co do kontrolek to zolta oznacza poziom oleju i mozna na niej jezdzic a gdyby zapalila sie czerwona to juz zle i trzeba sie zatrzymac i nie jezdzic dalej bo jest problem z cisnieniem oleju,ogolnie to czujnik od poziomu oleju jest w misce a od cisnienia przy filtrze oleju i gdzies nawet czytalem ze zlej jaksci filtr powodowal problem i wyskakiwal komunikat z cisnieniem,po zmianie filtra kontrolka zniknela.
Co do mojej sprawy to wlasnie wrocilem z servisu i tak jak myslelismy,poprostu do czujnika wchodza trzy przewody i dwa z nich zardzewialy i sie przerwaly,zostalo to naprawione i po 50 milach lub mniej powinna zgasnac a jak nie to mam podjechac i wymienia na nowy,spokojnie chlopaki gwarancje mam jeszcze 3 lata tak ze jesli naprawili i zgasnie to luz a jak nie to wymienia,tyle nie bede go trzymal bo juz mysle nad nowszym modelem :D ,jak cos to jeszcze napisze,wazne jest to ze olej jest i wszystko jest spoko,pozdro
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: check engine oil

Post autor: hip81 »

Po przejechaniu okolo 60 kilometrow kontrolka zgasla a wiec ok :D
Marabut
Posty: 121
Rejestracja: 28 sty 2019, 00:42

Re: check engine oil

Post autor: Marabut »

hip81 pisze: 05 lip 2019, 00:34 Po przejechaniu okolo 60 kilometrow kontrolka zgasla a wiec ok :D
Prawie jak w tej renówce :) Przyznaje, nie doczytałem że ikonka oil i założyłem że standardowy check engine... moja wina
Prawie Kia Optima 1.6 T-GDI 7DTC GT Line...
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: check engine oil

Post autor: hip81 »

No nie no renowka 2 lata a kia 3 dni :D ,po naprawie bylo tak jak po dolaniu oleju,nawet szef serwisu mi mowil jak pisalem wczesnie ze musi czujnik sie zresetowac i to jakies 50 mil,wazne ze jest ok i znowu nic nie zaplacilem :) :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”