Optima Disel czy Benzyna

forum użytkowników modelu Optima
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Optima Disel czy Benzyna

Post autor: umbro »

To nie jest pseudonews tylko fakt, cały transport morski od 2020 przechodzi na ON , ten zwiększony popyt odbije się na cenach. Diesel będzie droższy od benzyny - o ile ? Pożyjemy zobaczymy, ale już teraz opłacalność zakupu diesla w stosunku do benzyny moim zdaniem jest wątpliwa.

Różnica w spalaniu pomiędzy najsłabsza benzyną(która i tak jest mocniejsza od diesla) to zaledwie 1l na korzyść diesla.
https://www.autocentrum.pl/spalanie/kia/optima/ii/
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
Jaroslaw5
Posty: 9
Rejestracja: 02 lip 2019, 19:27
model samochodu: Kia Optima 1.6 T-GDI GTLine 2018

Re: Optima Disel czy Benzyna

Post autor: Jaroslaw5 »

Na codzień mam do dyspozycji Forda Mondeo mk4 w dieslu 2.0 163 KM. Jadąc tymi samymi odcinkami wychodzi 6,7 vs 8,4 l (Optima) na 100 km.
Miałem już takie trasy, że i Optima wychodziło 5,5
😎, jednak trzeba przyznać że Kia jest bardziej czuła na gaz. Znaczy się ciężko mi przekroczyć w Mondeo spalanie powyżej 10 litrów, niestety w Optima takie rzeczy bez problemu.

Nie mniej jednak patrząc na cenniki mamy do dyspozycji 1.6 tgdi w automacie vs 1.6 crdi 136 KM w manualu. W sumie decyzja prosta. A i jeździłem tym dieslem 1.6 crdi i niestety muszę przyznać że brakowało trochę koni (szczególnie jak samochód się mocniej rozpedzilo).

Pozdrawiam
marcus1212
Posty: 67
Rejestracja: 05 lip 2018, 14:23

Re: Optima Disel czy Benzyna

Post autor: marcus1212 »

Tak, to jest pseudonews. W tytule jak byk stoi że cena wzrośnie o 400%, a potem że jednak o 5-10 groszy. No proszę...
Dodam że w dobie ekologii logicznym jest że diesel będzie powoli wycofywany w ten czy inny sposób, zresztą benzyna również.
KIA OPTIMA 2.0 Pb CVVL MT L 2018 SW
Awatar użytkownika
Wujek
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2019, 11:02
model samochodu: KIA OPTIMA HYBRID

Re: Optima Disel czy Benzyna

Post autor: Wujek »

W czwartek kupiłem Optime Hybrid jestem mega zadowolony ;-)
Spalanie jak w 308 GT HDI w sumie nawet lepiej 308 Miasto średnio 8.4 ;-)
Pitaphev
Posty: 158
Rejestracja: 13 cze 2019, 11:15
model samochodu: Kia Optima PHEV 2019 XL+KOMF+TECH+PANO
Lokalizacja: Kraków

Re: Optima Disel czy Benzyna

Post autor: Pitaphev »

Rozumiem, że masz hybrydę klasyczną? Ja na początku miesiąca odebrałem PHEV i spalanie w mieście (zasięg ok 50km - więcej dziennie raczej nie robię) oscyluje w okolicy... 0,1 l/100km. Na autostradzie załadowanym samochodem 350km wyszła mi średnia 5,4 l/100km ;)
Podsumowując, pierwszy tysiąc już przeleciał, a z baku ubyło 1/4 zawartości :D
Awatar użytkownika
Wujek
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2019, 11:02
model samochodu: KIA OPTIMA HYBRID

Re: Optima Disel czy Benzyna

Post autor: Wujek »

Tak narazie przekonuje się do mniejszych aut i mniejszych silników :) zobaczymy jak to będzie :)
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Optima Disel czy Benzyna

Post autor: kon »

Pitaphev pisze: 21 lip 2019, 09:16...Rozumiem,Ja na początku miesiąca odebrałem PHEV i spalanie w mieście (zasięg ok 50km - więcej dziennie raczej nie robię) oscyluje w okolicy... 0,1 l/100km....
Pytanie z czystej ciekawosci: ile w praktyce kosztuje naładowanie? (albo jak długo trwa i jaka jest moc ładowarki) Z katalogu kojarzę, że zasięg na prądzie to właśnie koło 60km.
Pazdzioch
Posty: 334
Rejestracja: 17 lip 2019, 20:54
model samochodu: Kia ceed kombi 1,6 benzyna 2012/13

Re: Optima Disel czy Benzyna

Post autor: Pazdzioch »

Ja bralbym benzynę
Nie ma jakiejś kolosalne różnicy w spalaniu , cenowo ropa A benzyna też jakaś różnica nie jest
Pitaphev
Posty: 158
Rejestracja: 13 cze 2019, 11:15
model samochodu: Kia Optima PHEV 2019 XL+KOMF+TECH+PANO
Lokalizacja: Kraków

Re: Optima Disel czy Benzyna

Post autor: Pitaphev »

kon pisze: 21 lip 2019, 23:23
Pitaphev pisze: 21 lip 2019, 09:16...Rozumiem,Ja na początku miesiąca odebrałem PHEV i spalanie w mieście (zasięg ok 50km - więcej dziennie raczej nie robię) oscyluje w okolicy... 0,1 l/100km....
Pytanie z czystej ciekawosci: ile w praktyce kosztuje naładowanie? (albo jak długo trwa i jaka jest moc ładowarki) Z katalogu kojarzę, że zasięg na prądzie to właśnie koło 60km.
Koszt ładowania zależy oczywiście od cen prądu. W mojej taryfie (G11) 1kW kosztuje 0,5347zł. Oznacza to, że ładowanie do pełna kosztuje ok. 5zł. Koszty porównywalne są do 2l/100km benzyny. Przy przejściu na taryfę nocną (jest opcja ustawienia w komputerze godzin w których samochód ma się ładować) koszty te spadają o ok. połowę - 0,29zł jeżeli dobrze pamiętam. W moim przypadku się to nie opłaca z racji dużego zużycia prądu w dzień, w domu.

Co do ładowarki, to wbudowana w samochód jest 3,7kw, pozwalająca na naładowanie w ok. 2,5h. Jednak trzeba mieć do tego specjalną stację za ok 4 tys. zł. Ja ładuję kablem, który dostałem w zestawie z samochodem na 230V, więc do pełna ładowanie trwa ok 4,5h.

Zasięgi podane w katalogach są wynikiem specyficznego testu laboratoryjnego (uniwersalny sposób przedstawiania zasięgu EV), który niewiele ma wspólnego z rzeczywistością i zależy od wielu czynników. W moim przypadku częste przyspieszania w mieście, hamowanie na krótkich odcinkach, które nie pozwala na porządne odzyskanie energii, dają zasięg 45-50km.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”