Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

forum użytkowników modelu Optima
wajpah
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2019, 20:16

Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

Post autor: wajpah »

Witam,
Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jakie dokładnie opony są w homologacji wpisane dla Optima SW 1.6 2019 wersja L
rozmiar znam - 215/55 R17. Chodzi mi o indeks prędkości oraz nośność
I przy okazji jakie dokładnie opony zakładają do L SW. Według specyfikacji "Felgi aluminiowe 17" z oponami Continental 215/55/R17". Ktoś może podpowiedzieć jaki model dokładnie (a także indeks prędkości oraz nośność :) )
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

Post autor: kon »

Wyjeżdżają z salonów na Conti Premium Contact 5 94 W
wajpah
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2019, 20:16

Re: Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

Post autor: wajpah »

Z ciekawości - jeździ może ktoś OPTIMĄ na oponach całorocznych?
Tak się zastanawiam - co prawda moja Optima jeszcze "w produkcji" gdzieś w KOREI :D ale czy warto iść w tę stronę i od razu może założyć dobre oponki całoroczne? Ktoś jeździ, poleca? Albo może odwrotnie - zdecydowanie odradza?
Z góry mówię że zimą na południe Polski się nie wybieram. Mieszkam w kuj-pom a tu zimy nie są takie zdradliwe jak w górach.
devil1234
Posty: 176
Rejestracja: 26 kwie 2017, 11:42
model samochodu: Optima GT
Venga

Re: Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

Post autor: devil1234 »

Ja po zakupie domówiłem zimówki i zmieniam, ale za parę sezonów oba komplety pójdą na sprzedaż i założę całoroczne. Obecnie używam w drugim samochodzie takie i bardzo sobie chwalę.
Kia Optima SW GT + TECH - 2017
Kia Venga 1.6 M+Smart - 2018
GrzesB
Posty: 149
Rejestracja: 13 paź 2017, 15:05

Re: Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

Post autor: GrzesB »

Jeżdżę - Michelin CrossClimate+ z zaznaczeniem, że górach nie bywam. ;). Nie planuję wracać do zestawu letnie + zimowe.
Optima GT (2018)
DizL
Posty: 8
Rejestracja: 22 mar 2017, 21:49
model samochodu: Kia Optima SW 1,7 CRDi M Black
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

Post autor: DizL »

Jeździłem na Michelin CrossClimate, teraz mam letnie 18", a na zime zakładam właśnie 'stare' 17 całoroczne. W tym roku były w alpach, gdzie momentami niektórzy śmigali na łańcuchach, a Michelinki dawały radę. :D
Eryk93
Posty: 392
Rejestracja: 26 mar 2019, 11:57

Re: Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

Post autor: Eryk93 »

Ja uważam, że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Prawda jest taka, że zmieniając opony co sezon nie zaoszczędzisz kasy bo jeden komplet zetrze się proporcjonalnie tak samo jak dwa po pół w tym samym czasie.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

Post autor: kon »

wajpah pisze:Z ciekawości - jeździ może ktoś OPTIMĄ na oponach całorocznych?
Tak się zastanawiam - co prawda moja Optima jeszcze "w produkcji" gdzieś w KOREI :D ale czy warto iść w tę stronę i od razu może założyć dobre oponki całoroczne? Ktoś jeździ, poleca? Albo może odwrotnie - zdecydowanie odradza?
Z góry mówię że zimą na południe Polski się nie wybieram. Mieszkam w kuj-pom a tu zimy nie są takie zdradliwe jak w górach.
Samochód dostaniesz na oponach letnich. Możesz dokupić komplet zimowych i mieć pewną jazdę w każdych warunkach przez dłuższy czas.
Możesz też kupić i założyć całoroczne. Zapłacisz więcej i starczy ci na krócej.

Nie kombinuj. Dokup komplet zimówek i zetrzyj spokojnie oba komplety. Potem zastanawiaj się nad całorocznymi.
Całoroczne mają wg mnie sens tylko jak robisz znikome przebiegi, głównie po mieście i możesz w razie trudnych warunków pozwolić sobie na to, żeby auto zostało w garażu.
devil1234
Posty: 176
Rejestracja: 26 kwie 2017, 11:42
model samochodu: Optima GT
Venga

Re: Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

Post autor: devil1234 »

To czy warto mieć dwa komplety czy całoroczne zależy od wielu czynników i ludzie mają często skrajne opinie tak jak w przypadku "wojny" diesel czy benzyna...
Dla mnie lepsze są całoroczne, jeżdżę w większości po mieście (zwłaszcza w zimie), w góry przy niskich temperaturach się nie wybieram, nie robię wielkich przebiegów.
W poprzednim aucie wyrzucałem dwa stare komplety opon z uwagi na wiek, a bieżnika było jeszcze sporo. Przy całorocznych w tym samym czasie zużyję tylko jeden komplet opon.
Eryk93 pisze:Ja uważam, że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
Idąc tym tokiem myślenia trzeba by mieć osobne opony na deszcz, zimę, słońce, jesień, śnieg, lato.....
Od kilku lat jeżdżę za całorocznych i dodam, że (podczas moich testów) nie odczułem żadnej różnicy na zaśnieżonych podjazdach i parkingach pomiędzy zimówkami a całorocznymi. To nie są te same opony co 10 lat temu. Trzeba być otwartym na nowe technologie. ;)
Kia Optima SW GT + TECH - 2017
Kia Venga 1.6 M+Smart - 2018
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Opony Optima SW 1.6 2019 wersja L

Post autor: FISH »

Zgadzam się z devil1234.
Dużo zależy od sposobu eksploatacji samochodu. Ja osobiście pewnie jeszcze dosyć długo będę jednak wymieniał letnie - zimowe, ale jeżeli ktoś jeździ 90% przebiegu na krótkich dystansach w mieście, to możliwe że całoroczne opony mają sens. Całkiem inna sprawa to pytanie jak z żywotnością opon całorocznych. Czy mieszanka z której są wykonane jest faktycznie taka uniwersalna i "przeżyje" upalne lato w mieście więcej niż jeden sezon? Bo możliwe że to kolejny "cudowny" sposób koncernów na zarabianie pieniędzy? Nie wymieniasz zima-lato, ale zużywają się 2 razy szybciej?
Pozdrawiam.
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”