Drugi komplet kół - czujniki TPMS

forum użytkowników modelu Optima
Szymon105
Posty: 60
Rejestracja: 18 mar 2021, 21:13
model samochodu: Kia Optima

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: Szymon105 »

Jeszcze zapytam Was bo pewnie ktoś ma większą wiedzę w temacie. Wciąż szukam wzoru felg, które by mi pasowały na lato w rozmiarze 18. W oryginale jest 7.5jx18 ET52.5, czy ktoś może mi powiedzieć czy np wrzucenie 8jx18 ET50 z opona 235/45/18 obstawiam że wejdzie bez problemu. Ale gdyby się coś stało wypadek czy coś z mojej czy nie mojej winy to wtedy inna szerokość felgi może być brana jako argument że strony TU?
Pytam z ciekawości bo rozmawiałem z kumplem i twierdzi że to szerokość niezgodna z homologacją :roll:
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: MarcinIKS »

Nie wydaje mi się, by świadectwo homologacji zawierało informacje o szerokości felgi. Co innego szerokości opon. Te są podane i teoretycznie ubezpieczyciel mógłby się czepiać. Zresztą 8 cali to optymalny wymiar felgi do opon 235/45R18. I w żaden sposób nie zmieniasz rozstawu kół (a zmieniając ET już minimalnie tak). Homologacja z tego co pamiętam podaje opony 235/45ZR18 98Y a spróbuj kupić zimówki dokładnie z takim indeksem ;)
Szymon105
Posty: 60
Rejestracja: 18 mar 2021, 21:13
model samochodu: Kia Optima

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: Szymon105 »

Fakt, rozmiar opon do modelu jest nawet na naklejce przy drzwiach. Pytam bo znaczna większość fajnych modeli jest w 8j.
Co do zimówek to mam je na feldze oryginalnej 16 i tak zostanie. Jak znajdę fajny model w ośmiu calach to takie zarzucę do optimy :D
arrrogant
Posty: 12
Rejestracja: 22 sie 2021, 08:18
model samochodu: Optima

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: arrrogant »

Moi drodzy. Również mam pytanie odnośnie TPMS. Szukam aktualnie kompletu felg ma lato. Moja wersja komputera pokładowego nie wskazuje wartości ciśnienia tylko ewentualnie, w którym kole jest nieprawidłowe. Jeżeli założę felgi bez czujników to komunikat będzie widoczny cały czas lub jeżeli założę nowe felgi z nowymi czujnikami to auto je rozpozna i zaadaptuje automatycznie?
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: MarcinIKS »

Komunikat bez czujników będzie.
Natomiast to, czy rozpozna to zależy.
Np. w Optimie JF jest tak, że automatycznie rozpoznaje i zapamiętuje dwa komplety czujników. Kolejny trzeba już dodać poprzez usunięcie mu z pamięci jednego kompletu. Także jak już w aucie były dwa komplety zaadoptowane, to interface diagnostyczny potrzebny, a jeśli nie to sam się ich nauczy.
arrrogant
Posty: 12
Rejestracja: 22 sie 2021, 08:18
model samochodu: Optima

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: arrrogant »

Dzięki. Czujniki między modelami kia różnią się czymś szczególnym? Rozważam felgi z chęcią z czujnikami. Pytanie czy podejdą?
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: MarcinIKS »

Są przynajmniej dwa modele, niekompatybilne. Optimy JF mają inny model czujników, a wcześniejsze inny.
arrrogant
Posty: 12
Rejestracja: 22 sie 2021, 08:18
model samochodu: Optima

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: arrrogant »

Ok czyli tym samym z innych modeli kia/hyundai również nie idzie dobrać?
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: MarcinIKS »

No może się i da, ale to by trzeba było sprawdzić po numerze części. Nie znając rocznika ani wersji ciężko coś ocenić :)
Najlepiej samemu sobie po VIN sprawdzić numer czujnika i poszukać do czego pasuje, np tutaj można: https://partsouq.com/
granite
Posty: 128
Rejestracja: 15 lut 2019, 19:24
model samochodu: optima św 2019, 1.6 GDI gt-line, "full"

Re: Drugi komplet kół - czujniki TPMS

Post autor: granite »

Cześć,
Kola zimowe (KIA z ASO)od nowości miały czujniki. Bylo wszystko ok, az do ostatniego tygodnia. Kola wymienione z letnich na te zimowe i jest błąd TMPS.
Ciśnienie sprawdzone we wszystkich kolach i jest ok.
Czy da się odczytać który czujnik (ktore kolo) padł?
Czy wtedy czeka mnie wymiana jednego czujnika?
Czy robić w ASO czy polecacie kogoś tańszego od ASO w Warszawie?

Pozdrawiam
Optima SW (MY19) 1.6 GDI GT- Line, tzw. FULL
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”