Niedomagania, dziwne zachowania itp

forum użytkowników modelu Optima
maestro9
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2019, 00:29
model samochodu: KIA OPTIMA 1.7 CDTi 2012r. XL

Re: Niedomagania, dziwne zachowania itp

Post autor: maestro9 »

Co może oznaczać taki dzwięk jak na filmiku poniżej?

Pojwia się podczas ruszania, cofania, przyspieszania. Skręcanie nie ma na to wpływu.

https://vimeo.com/339440387
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niedomagania, dziwne zachowania itp

Post autor: chudy »

Czy na luzie podczas dodawania gazu też to słychać? Skąd dochodzi dźwięk (spod maski, czy któreś koło) Brzmi jak turbina..., lub dolot, albo łożysko w kole, jeśli na luzie w pewnych zakresach obrotów też wyje to lepiej szybko do serwisu. Jak na luzie nie wyje to pewnie coś z układem jezdnym lub skrzynią.
SW GTLine Black & SW GT Black
maestro9
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2019, 00:29
model samochodu: KIA OPTIMA 1.7 CDTi 2012r. XL

Re: Niedomagania, dziwne zachowania itp

Post autor: maestro9 »

Na luzie nie słychać tego dźwięku.

Po Twoim komentarzu zwróciłem szczególną uwagę na poszczególne elementy i dźwięk pojawia się tylko przy obsługiwaniu sprzęgła, mniej więcej w 3/4 zakresu puszczania pedału, wtedy trzymając go w takiej pozycji i jadąc przód/tył odgłos jest przez cały czas do odpuszczenia sprzęgła lub jego całkowitego wciśnięcia.

Dodanie gazu nie ma wpływu.

Nie potrafię ustalić skąd dobiega dźwięk, najpewniej z okolic maski jednak nie zlokalizowałem go.
krzysiek_90
Posty: 1
Rejestracja: 04 cze 2019, 00:03
model samochodu: KIA OPTIMA SW 1.7 CRDI

Re: Niedomagania, dziwne zachowania itp

Post autor: krzysiek_90 »

U mnie od pewnego czasu również pojawił się ten niepokojący dźwięk (jak na filmie u kolegi powyżej) podczas puszczania sprzęgła (3/4 położenia) przy ruszaniu przód- tył. Czasami też podczas jazdy, bardzo krótko lecz jest słyszalny przy redukcji biegu w momencie puszczenia sprzęgła tez w okolicach jego 3/4 położenia. Ostatnio zrobiłem trasę 200km (głównie autostrada) i ten problem ustał na chwile. A teraz znów to samo.
Dodam że słychać to w środku jaki i na zewnątrz samochodu w okolicach maski lecz nie jest to koło.

Był ktoś z was już z tym w serwisie?
Pozdrawiam
maestro9
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2019, 00:29
model samochodu: KIA OPTIMA 1.7 CDTi 2012r. XL

Re: Niedomagania, dziwne zachowania itp

Post autor: maestro9 »

Byłem najpierw u prostego mechanika - zdecydowanie dźwięk ze sprzęgła jednak nie potrafią zdiagnozować bez rozbierania, mówił żeby jeździć ale pewnie będzie się pogarszać i trzeba by to zrobić.

Byłem również w serwisie KIA Krzewscy w Warszawie i tu pierwsza niespodzianka - po szybkiej trasie 30 km nie potrafiłem pokazać tego dźwięku, po prostu przestało być go słychać. Było już tak wcześniej więc jestem pewien, że gdy postoi to sprawa wróci. Miałem jednak filmik, który pokazałem plus serwisant wsiadł obadać auto. Po nagraniu stwierdził, że takie problemy były w Ceed oraz Rio ale rzadko w Optimie.

Pojeździł przód/tył, pod górkę, pogazował i stwierdził że: sprzęgło nie jest do końca ok, robi taki skok przy ruszaniu co jest objawem jego nieprawidłowej pracy. Wg. niego również dwumas daje o sobie znać ponieważ pod obciążeniem czuć jego drgania lub coś w tym stylu jednak jest to na wczesnym etapie.

Nie przyjął samochodu do naprawy twierdząc że nie ma co na razie pakować się w b. duże koszta naprawy i żeby jeździć tak jak jest i odkładać na sprzęgło i dwumasę (wycenił, że oryginał będzie około 6000zł). Zapytałem kiedy mam się za to wziąć - gdy sprzęgło będzie się ślizgało oraz gdy dwumas zacznie mocno przenosić drgania na auto.

Kia Optima 2012r. 1.7 z przebiegiem 85 000 km, nie ma już gwarancji.

Dodał, że raczej rzadko padają dwumasy w Optimie.

Mój plan jest taki, że zweryfikuję jeszcze tą diagnozę w 1-2 serwisach dla pewności czy może bardziej rozjaśnią temat lub jeszcze czegoś się dopatrzą na podstawie swoich doświadczeń. W międzyczasie zacząłem rozglądać się za zamiennikami i na razie widzę, że zestaw sprzęgło plus dwumas Valeo kosztuje 1800zł, nie wiem ile robocizna i nie wiem jakiej jakości, będę badał temat dalej.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Niedomagania, dziwne zachowania itp

Post autor: kon »

Ja na twoim miejscu już dawno miałbym samochód na podnośniku i zrzuconą skrzynię biegów, żeby zobaczyć co się tam stało.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Niedomagania, dziwne zachowania itp

Post autor: kon »

Nie chcę zakładać nowego wątku, więc zapytam tutaj
Posiadaczy MY19.
Sprawa dotyczy górnej uszczelki szyby czołowej.
Czy u was uszczelka górna (przy krawędzi dachu) jest pod szybą (krawędź szyby jest na wierzchu)? Czy jest tak samo jak na bokach czyli uszczelka przykrywa szybe?

Niech ktoś zerknie i da znać jak to wygląda.
Zdjęcie mile widziane
BasMar
Posty: 74
Rejestracja: 30 kwie 2019, 22:53
model samochodu: Optima SW 2019 1.6 T-GDI 7DCT GT Line <TECH, NAVI>

Re: Niedomagania, dziwne zachowania itp

Post autor: BasMar »

U mnie panorama na dachu i szyba jest "na wierzchu".
Załączniki
uszcz szyby.jpg
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Niedomagania, dziwne zachowania itp

Post autor: kon »

Dzięki za odpowiedź.
mjrPit
Posty: 61
Rejestracja: 26 maja 2019, 21:45
model samochodu: Optima SW 1,6 T-GDI

Re: Niedomagania, dziwne zachowania itp

Post autor: mjrPit »

Ja przeżyłem dzisiaj mega zdziwienie. Po przyjeździe do domu zamknąłem Optimę przyciskiem na klamce i sobie poszedłem, po jakimś czasie patrzę przez okno a auto ma uchylone wszystkie 4 szyby boczne tak na ok 13 cm :o ktoś wie co takiego się stało że się okna same się uchyliły? po odpaleniu silnika zamknąłem je normalnie i postawiłem auto w garażu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”