[C3] Asystent pasa ruchu

forum użytkowników modelu Ceed
Miszka
Posty: 55
Rejestracja: 30 sty 2020, 10:31
model samochodu: CEED III HB 1.4 100KM "M"
Lokalizacja: Białystok

Re: [C3] Asystent pasa ruchu

Post autor: Miszka »

camelleon pisze: 21 cze 2021, 08:54
bielaPL pisze: 21 cze 2021, 08:19 Takie info dostałem z ASO
Jeżeli chodzi o asystenta pasa ruchu to faktycznie jest on dość agresywny. Można spowolnić jego działanie w menu komputera pokładowego. Trzeba wejść w systemy bezpieczeństwa i wybrać opcje działania „ poniżej”.

ale nadal jestem głupi.. gdzie ta opcja?
menu z kierownicy, pozycja ostatnia (4 zdaje się od wskazan paliwa itd).. i tam masz udogodnienia kierowcy, i to sie nazywa KIA LANE ASIST albo KLA w skrocie albo jakos tak.. i masz dzwiek ostrzezenie asystent.. wybierasz jak ma dzialac..

a przycisk na desce po lewej stronie kierownicy to cholerstwo deaktywuje poprostu.
Aż dzisiaj potestowałem (bo zawsze wyłączam po zapłonie... ). No i rzeczywiście. Ikonka na zielono podświetla się dopiero powyżej 60 km/h. Zmyliło mnie, że poniżej tej prędkości parę razy wyskakiwał komunikat "Trzymaj ręce na kierownicy" (choć i to również jest dziwne). W każdym razie, zwracam honor.
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: [C3] Asystent pasa ruchu

Post autor: camelleon »

Miszka pisze: 24 cze 2021, 20:10
camelleon pisze: 21 cze 2021, 08:54
bielaPL pisze: 21 cze 2021, 08:19 Takie info dostałem z ASO
Jeżeli chodzi o asystenta pasa ruchu to faktycznie jest on dość agresywny. Można spowolnić jego działanie w menu komputera pokładowego. Trzeba wejść w systemy bezpieczeństwa i wybrać opcje działania „ poniżej”.

ale nadal jestem głupi.. gdzie ta opcja?
menu z kierownicy, pozycja ostatnia (4 zdaje się od wskazan paliwa itd).. i tam masz udogodnienia kierowcy, i to sie nazywa KIA LANE ASIST albo KLA w skrocie albo jakos tak.. i masz dzwiek ostrzezenie asystent.. wybierasz jak ma dzialac..

a przycisk na desce po lewej stronie kierownicy to cholerstwo deaktywuje poprostu.
Aż dzisiaj potestowałem (bo zawsze wyłączam po zapłonie... ). No i rzeczywiście. Ikonka na zielono podświetla się dopiero powyżej 60 km/h. Zmyliło mnie, że poniżej tej prędkości parę razy wyskakiwał komunikat "Trzymaj ręce na kierownicy" (choć i to również jest dziwne). W każdym razie, zwracam honor.
;)
trzymanie rąk - sprawdzę czy jest zwiazane z tym asystentem. wystarczy go wylaczyc i na pare chwil puscic ;) przy wyzszej predkosci.. acz czesto jadac idealnie prosto bez najezdzania na pasy zadne gdzies siegam ręką i mam zaraz komunikat. jakby kontrolowal opory na kierownicy i gdy pojawia się bezwladnosc wtedy od razu ostrzega. bo wystarczy trzymac palec.. na kole keirownicy czy nawet na tym lakieroplastiku i juz komunikatu nie ma (co wyklucza jakiekolwiek czujniki nacisku).
Mess with the best
Die like the rest
Awatar użytkownika
KaReS
Posty: 160
Rejestracja: 07 lip 2020, 09:51
model samochodu: Proceed GT '20
Lokalizacja: Warszawa

Re: [C3] Asystent pasa ruchu

Post autor: KaReS »

camelleon pisze: 29 cze 2021, 07:40
;)
trzymanie rąk - sprawdzę czy jest zwiazane z tym asystentem. wystarczy go wylaczyc i na pare chwil puscic ;) przy wyzszej predkosci.. acz czesto jadac idealnie prosto bez najezdzania na pasy zadne gdzies siegam ręką i mam zaraz komunikat. jakby kontrolowal opory na kierownicy i gdy pojawia się bezwladnosc wtedy od razu ostrzega. bo wystarczy trzymac palec.. na kole keirownicy czy nawet na tym lakieroplastiku i juz komunikatu nie ma (co wyklucza jakiekolwiek czujniki nacisku).
Jest to rozwiązane za pomocą tzw. kierownicy pojemnościowej.
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: [C3] Asystent pasa ruchu

Post autor: camelleon »

KaReS pisze: 29 cze 2021, 09:16
Jest to rozwiązane za pomocą tzw. kierownicy pojemnościowej.
rozwin i wyjasnij, bo jesli odniose to np do ekranów pojemnosciowych w tabletahc itd..

rozumeim ze wykrywa dlon, ale cos tu nie halo bo moge trzymac dlonie na klaksonie i tez dziala.. wiec musialoby byc pokryte siatką wszystko a to chyba nie to.. pozatym takie stwierdzenie nigdy w przypaku KIA sie w materialach nie pojawilo wiec obstawialbym ze nie o to chodzi.
Mess with the best
Die like the rest
marcinek82
Posty: 203
Rejestracja: 06 paź 2020, 22:13
model samochodu: CEED 1,4 T-GDI SW 2020
Lokalizacja: SR

Re: [C3] Asystent pasa ruchu

Post autor: marcinek82 »

Kolega ma racje, wykrywa dlon na kierownicy (po zewnetrznej stronie pirscienia), nawet ostatnio trzymalem kierownice bardziej po wewnetrznej i wyskoczyl komunikat. Jednak reaguje tez na ruch, bo po ruszeniu kiera komunikat zniknal.
Awatar użytkownika
KaReS
Posty: 160
Rejestracja: 07 lip 2020, 09:51
model samochodu: Proceed GT '20
Lokalizacja: Warszawa

Re: [C3] Asystent pasa ruchu

Post autor: KaReS »

camelleon pisze: 30 cze 2021, 12:14
rozwin i wyjasnij,
Taką informację otrzymałem w ASO. Jako przykład podano mi sytuację, w której na koło kierownicy nie muszę wywierać żadnego nacisku, bądź wymuszać żadnej siły by nią ruszyć, a system wykryje dłonie.
Natomiast cenną wiedzą jest to co kolega marcinek82 napisał, że dotyczy zewnętrznej strony wieńca kierownicy, bo znam takich, którzy próbowali "oszukać system" za pomocą plastikowej butelki z wodą i ten patent nie działał.
BoB
Posty: 49
Rejestracja: 03 sty 2020, 19:05
model samochodu: XCEED 1.6 7DCT XL + AEB

Re: [C3] Asystent pasa ruchu

Post autor: BoB »

Jesteście pewni że kierownica ma czujniki nacisku?
Nigdy nie udało mi się znaleźć miejsca gdzie i jak mam trzymać kierownice.
Działa jedynie "machanie" kierownica, co kilka sekund muszę delikatnie skręcić - wnerwia mnie to bardzo, kierownicę mogę trzymać, ale jadąc prosto autostradą machanie jest bezsensowne.
Awatar użytkownika
bielaPL
Posty: 331
Rejestracja: 06 maja 2021, 14:20
model samochodu: Kia Ceed 3 SW 1.0 T-GDi (M) 120KM

Re: [C3] Asystent pasa ruchu

Post autor: bielaPL »

BoB pisze: 30 cze 2021, 21:10 Jesteście pewni że kierownica ma czujniki nacisku?
Nigdy nie udało mi się znaleźć miejsca gdzie i jak mam trzymać kierownice.
Działa jedynie "machanie" kierownica, co kilka sekund muszę delikatnie skręcić - wnerwia mnie to bardzo, kierownicę mogę trzymać, ale jadąc prosto autostradą machanie jest bezsensowne.
:shock: to nie miałem u siebie takiej akcji, system z trzymaniem rąk na kierownicy działa jak powinien
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: [C3] Asystent pasa ruchu

Post autor: camelleon »

BoB pisze: 30 cze 2021, 21:10 Działa jedynie "machanie" kierownica, co kilka sekund muszę delikatnie skręcić - wnerwia mnie to bardzo, kierownicę mogę trzymać, ale jadąc prosto autostradą machanie jest bezsensowne.
jadac prosto nie krece, auto raczej moze wykonywac lekkie ruchy testując opór na kierownicy, ale jak pisalem zaden tam czunik nacisku czy cos.. bo moge trzymac za wieniec za plastik czy nawet oprzec dłon na klaksonie.. i zystem wie ze ją trzymam?! jak skąd.. :?
Mess with the best
Die like the rest
marcinek82
Posty: 203
Rejestracja: 06 paź 2020, 22:13
model samochodu: CEED 1,4 T-GDI SW 2020
Lokalizacja: SR

Re: [C3] Asystent pasa ruchu

Post autor: marcinek82 »

Jak pisalem, ruszenie kierownica system wykrywa, ale jadac prosto i trzymiac kierownice po zewnetrznej stronie (czyli jak bozia przykazala), system tez "czuje" ze trzymie kolo, i nie szarpie kierownica probujac wykryc opory. Tak wiec wnioskuje ze kierownica ma uklad pojemnosciowy (wykrywajacy dlon na kierownicy). Natomiast jak zlapalem za wewnetrzna strone za plastyk, to po chwili juz komunikat zeby trzymac rece na kierownicy.
Moze zalezy to tez od wyposazenia, ja mam pakiet LFA (czy jak to sie nazywalo), ten z aktywnym tempomatem i utrzymaniem pasa ruchu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”