Olej do 1.5 T-GDI

forum użytkowników modelu Ceed
Tojaartek
Posty: 122
Rejestracja: 02 lip 2020, 21:29
model samochodu: Ceed lll sw 1,4T 7dct + full
Lokalizacja: Wawa

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: Tojaartek »

Z tym chudym to taki skrót myślowy. Oczywiscie ze macie racje ze to odpowiedni olej. Ja nikogo nie namawiam żeby lał 5w30. Sam walczę z serwisem o właściwy olej a oni i tak leja co akurat maja na stanie. Każdy wuj na swój strój. I nawet nie okazują jakiegoś zainteresowania ze nowy model to sprawdźmy co się zmieniło. W następnej wymianie przechodzę na 0w30. Teraz mam 5w30 bo nie udało mi się kupić oliwy takiej jak chciałem od autoryzowanego przedstawiciela. Zabrakło czasu. Mam 1,4 wiec pierwszym wyborem jest w/g książki 0w30 c2.
Aedifico
Posty: 42
Rejestracja: 16 cze 2021, 14:43
model samochodu: Kia Ceed SW 1.5 tgdi 7dct BL

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: Aedifico »

ASO leje Total Quartz Ineo Xtra ec5 0w20
QRST
Posty: 103
Rejestracja: 04 wrz 2021, 10:53
model samochodu: XCEED 1.5 T-GDI 7DCT +AEB

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: QRST »

Zaglądnąłem do instrukcji Hyundai I30. Do silnika 1.5 T-GDI (ten sam silnik). Zalecają tam olej o lepkości 0W-20 ale... tylko w Europie. Na przykład dla krajów bliskiego wschodu, i tu uwaga... dla temperatur otoczenia -10 do +40 :arrow: 20W-50 lub 15W-40, dla temp. -12 do +40 :arrow: 10W-30, dla temp. -30 do +40 (czyli tych samych co Europa-cały czas mowa o 1.5 T-GDI) :arrow: 0W-30, 5W-30 oraz 5W40.
Tuż nad tabelką znajduje się informacja cyt. "Lepkość (gęstość) oleju silnikowego wpływa na zużycie paliwa i pracę silnika w niskich temperaturach otoczenia (zdolność rozruchową i właściwości przepływowe oleju). Oleje silnikowe o niższej lepkości umożliwiają mniejsze zużycie paliwa i większą sprawność w niskich temperaturach. W wysokich temperaturach otoczenia silniki wymagają olejów o wyższej lepkości. Stosowanie oleju o lepkości innej niż podana może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Podczas dobierania oleju należy rozważyć zakres temperatur otoczenia, w jakich będzie użytkowany pojazd do momentu następnej wymiany oleju. Następnie należy dobrać olej o lepkości podanej w poniższej tabeli."
Zapomnieli - celowo- dodać, że mniejsza lepkość, to szybsze zużycie silnika. Nie bez powodu w moto-sporcie stosuje się 10W-50 i 10W-60. oczywiście po wcześniejszym rozgrzaniu silnika. Gdyby olej o niższej lepkości miał tylko zalety tak jak wyżej wymienione przez Hyundai, to z pewnością byłby stosowany w moto-sporcie, ale celowo pominięto wady.
Panowie, olej 0W-20 to G. które ma pomóc w spełnieniu wyśrubowanych norm EU tj. zużycie paliwa poprzez "lekką bieżność" a przez to emisję spalin. To wszystko kosztem wcześniejszego zużycia silnika. Jeśli masz dotarty silnik to lepszym wyborem będzie 0W-30 lub 5W-30, a jeśli preferujesz dynamiczną jazdę, to wtedy 5W-40.
Ja przeprowadziłem małe dochodzenie i zauważyłem, że do silników (np. Mazda 2.0 skyactiv) na rynkach EU i USA zalecają oleje o niższej lepkości niż dokładnie do tych samych silników (oznaczenia kodowe) w krajach, gdzie normy emisji są znacznie niższe lub ich nie ma. Oczywiście poza lepkością trzeba też mieć na uwadze takie parametry jak TBN (zdolność oleju do neutralizacji kwaśnych produktów spalania, czyli czystość i antykorozja- nie niższa niż w zalecanym) oraz Sulfated ash (popioły-nie wyższa niż w zalecanym, chodzi o GPF/DPF). Zaś HTHS będzie zawsze wyższy (lepiej, bo świadczy o trwałości filmu olejowego między pracującymi elementami) w ...W-30 niż ...W-20.
Wolę spalanie większe o 0,3-0,5l niż zarzynanie silnika.
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2021, 14:49 przez QRST, łącznie zmieniany 1 raz.
QRST
Posty: 103
Rejestracja: 04 wrz 2021, 10:53
model samochodu: XCEED 1.5 T-GDI 7DCT +AEB

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: QRST »

Rzeczona tabelka.
Załączniki
olio.jpg
carlos1932
Posty: 19
Rejestracja: 28 sie 2021, 17:13
model samochodu: XCEED

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: carlos1932 »

Ciekawe co na to ASO?
Fred.X
Posty: 365
Rejestracja: 27 cze 2021, 09:38

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: Fred.X »

carlos1932 pisze: 04 wrz 2021, 19:39 Ciekawe co na to ASO?
Ale , że o co chodzi? Olej jest dobrany odpowiednio do klimatu , więc u Nas 0W30 lub 5W30 wydaje się najbardziej optymalny
pekaes
Posty: 40
Rejestracja: 07 maja 2021, 08:47
model samochodu: C3 SW

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: pekaes »

Fred.X pisze: 04 wrz 2021, 20:17 Ale , że o co chodzi? Olej jest dobrany odpowiednio do klimatu , więc u Nas 0W30 lub 5W30 wydaje się najbardziej optymalny
Mi ASO wlało 0W20.
Fred.X
Posty: 365
Rejestracja: 27 cze 2021, 09:38

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: Fred.X »

Jesli tak przewiduje specyfikacja producenta , czyli Kia Motors więc , niczym sie nie martw
tadzionowy
Posty: 42
Rejestracja: 23 cze 2021, 19:08
model samochodu: Kia ceed sw

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: tadzionowy »

Witam ,odebrałem Ceeda z tym silnikiem dwa tygodnie temu i wiadomo po roku albo 15 tyś kilometrów wymiana oleju ,jednak przy odbiorze auta dowiedziałem się że zalecają pierwszą wymianę czyszczącą po ok 3 tyś kilometrów dla żywotności silnika ,spotkał się ktoś z takim zaleceniem ,raczej wpadnę do serwisu na tą wymianę i przy okazji zauktualizują nawigację
ryj3k
Posty: 69
Rejestracja: 12 kwie 2021, 11:25
model samochodu: CEED 1.5 TGDI DCT

Re: Olej do 1.5 T-GDI

Post autor: ryj3k »

Widzę że nawet w temacie oleju są teorie spiskowe :lol: Na pewno zmiana oleju z 0w20 pozwoli na milion przebiegu i 30 lat użytkowania auta :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”