Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

forum użytkowników modelu Ceed
waspenterprise
Posty: 10
Rejestracja: 15 lip 2020, 00:26

Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

Post autor: waspenterprise »

Cześć,

zawsze parkowalem tyłem idealnie prosto wzdłuż wyrysowanych linii / symetrycznie, gdy miałem stary samochód (parkowanie w hali garażowej).

Teraz próbując to samo zrobić Ceedem no nie da rady za żadne skarby świata.. - załączam zdjęcie jak wygląda zapakowany "prosto" samochód. Krawędź przedniego koła "sklejona" do krawędzi wyrysowanej linii. Krawędź tylnego koła 3cm od wyrysowanej linii.

Zmierzyłem 2 razy całe miejsce postojowe wzdłuż i wszerz i wszystko jest prosto. Odchyly rzedu 1-2 milimetrów.

Jest to objaw niepoprawnej zbieżności kół czy jakaś wada fabryczna ? Zaobserwowal ktoś u siebie coś takiego?

Rozstaw kół wg instrukcji:
przód 1565 mm,
tył 1573.
Załączniki
received_750463089085444.jpeg
received_750463089085444.jpeg (9.56 KiB) Przejrzano 3689 razy
Ostatnio zmieniony 18 sie 2020, 15:54 przez waspenterprise, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

Post autor: Gifter »

Nie baw się w takie testy ;) to się sprawdza w firmie która ma do tego profesjonalny sprzęt a nie linię na asfalcie.
PS. Nie obrażaj się ale tylko dobrze skalibrowane narzędzia powiedzą Ci prawdę. Chyba że Dealer sprzedał Ci rozbitka... ale wątpię bo to jest raczej niemożliwe...
soon Kia XXX :D :mrgreen:
waspenterprise
Posty: 10
Rejestracja: 15 lip 2020, 00:26

Re: Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

Post autor: waspenterprise »

Gifter pisze: 18 sie 2020, 14:29 Nie baw się w takie testy ;) to się sprawdza w firmie która ma do tego profesjonalny sprzęt a nie linię na asfalcie.
PS. Nie obrażaj się ale tylko dobrze skalibrowane narzędzia powiedzą Ci prawdę. Chyba że Dealer sprzedał Ci rozbitka... ale wątpię bo to jest raczej niemożliwe...
spokooo, nie napinam sie :) do ASO jestem umowiony, wiec dla potomnych postaram sie dac znac co stwierdzili.
Myslalem, ze po prostu nie umiem jeszcze dobrze zaparkowac, bo wiadomo troche kwestia przyzwyczajenia, no ale chocbym z linijka probowal sie ustawic, nie da rady. Tak samo mialem w innych miejscach, ktore maja wyrysowane linie, gdzie "po staremu" parkowalem i zawsze bylo rowno, wiec zrobilem taki "test" i troche sie zdzwilem.
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

Post autor: Gifter »

Jakbym miał się czepiać to powinieneś to sprawdzić jakiś laserem :mrgreen: :D
soon Kia XXX :D :mrgreen:
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

Post autor: kon »

Podstawowym problemem takiego "pomiaru" jest to, że w żaden sposób nie jesteś w stanie wykluczyć krzywego zaparkowania oraz skręcenia przednich kół.
Taka metoda sprawdzania czegokolwiek jest bezsensu. Tym bardziej dla różnego rozstawu kół.
tomanek
Posty: 197
Rejestracja: 17 maja 2020, 12:36
model samochodu: Ceed SW 1.4 T-GDI

Re: Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

Post autor: tomanek »

Pomijam dokładność takich testów, ale biorąc pod uwagę że tył ma rozstaw większy o 8mm, co daje po 4mm na stronę, to wydaje mi się że to chyba normalne że tylne koło zachodzi delikatnie na linie.
Gielu
Posty: 171
Rejestracja: 04 gru 2019, 13:44
model samochodu: Ceed III SW 1.4 T-GDi

Re: Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

Post autor: Gielu »

Metoda pomiaru jest daleka od doskonalej ale...
Mialem Ceeda SW 2019 i tam wszystko bylo ok, kierownica prosto, auto prowadzilo sie jak po sznurku.
Zmienilem go na Ceeda SW 2020 i tu juz nie bylo tak kolorowo...po wyjechaniu z salonu przy ustawionej kierownicy na wprost auto ewidentnie jedzie na prawo, aby trzymac jazde na wprost kierownica musi byc skierowna 1-2 stopnie w lewo. Zgloszone do ASO ze jest zle geometria ustawiona. Po jezdzie probnej wykonanej przez mechanika diagonoza jest taka ze wszystko jest ok a problem wynika z funkcji "Asystent pasa ruchu" sugerujac ze nie umiem z niej korzystac :D. Sprawa oparla sie o kierownika serwisu. Po jezdzie probnej z kierownikiem zostala przyznana mi racja ze auto przy ustawionej kierownicy a wprost skreca w prawo ale dalej ASO stalo na stanowisku ze to nie wina zle ustawionej geometrii. Koniec koncow zostalem umowiony na wizyte w celu usuniecia problemu. Problem zostal usuniety, auto jedzie prosto przy ustawieniu kierownicy na wprost i wrazenia z samej jazdy i prowadzenie tez sa duzo lepsze.
Nie twierdze ze w Twoim przypadku jest jak u mnie ale jak pokazje moj przyklad (ale tez i inne przyklady ktore mozna znalezc tu na forum) nie zawsze fabryka ustawia wszystko idealnie :)
waspenterprise
Posty: 10
Rejestracja: 15 lip 2020, 00:26

Re: Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

Post autor: waspenterprise »

Wiem, że metoda pomiaru z d.. ale jednak coś na rzeczy jest :geek:

Dzięki Gielu - to jest dobry trop z położeniem kierownicy, teraz nie mam jak sprawdzić ale faktycznie może to być potencjalna przyczyna. Spróbuję na lekkiej kontrze wjechać na miejsce i jeśli zaparkuje prosto to znaczy, że to może być ten kierunek. Co do ściągania w prawo, nie wyczulem takiej rzeczy, ale moze po prostu nie zwróciłem uwagi.

Ja generalnie nie używam asystenta pasa ruchu, zawsze deaktywuje (asystenta parkowania nie ma) i jak parkuję to parkuję na lusterka i klamki - tak bym to nazwał (i w poprzednim aucie to wystarczało). Ale pewnie nawet jak wyłączony to może coś pod niego musi być ustawione mimo wszystko.

Jeszcze zapytam:
1. czy podali przyczynę co zrobili żeby naprawić ostatecznie ten błąd? Czy była to tylko ta wnioskowania przez Ciebie weryfikacja geometrii i zbieżności ?
2. Ile czasu zajęło przepychanie się z ASO w tej sprawie?
Gielu
Posty: 171
Rejestracja: 04 gru 2019, 13:44
model samochodu: Ceed III SW 1.4 T-GDi

Re: Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

Post autor: Gielu »

Podac oczywiscie nie podali ale wiem co zrobili bo widzialem co robil mechanik.
Zostalo to skorygowane na ustawieniu drazkow/koncowek drazkow kierowniczych.

Samej geometrii nie zrobili bo stwierdzili ze nie ma potrzeby po tym a ja juz nie mialem czasu sie z nimi przepychac na tej wizycie. Po jezdzie probnej bylem zadowolony z korekcji wiec jak zauwaze ze cos z geometria jest nie tak to bede ich meczyl dalej zeby jeszcze to zrobili.

Czy dlugo ich meczylem o to? Nie, raczej nie. Zglosilem problem telefonicznie, umowilem sie na wizyte w ASO. Na pierwszej wizycie probowali mi zasugerowac ze to nieumiejetne korzystanie z asystenta pasa ruchu, ale po rozmowie z kierownikiem zostalem od razu umowiony na kolejna wizyte na ktorej problem zostal usuniety. Lekki niesmak tylko po tym ze na dzien dobry chcieli mnie spuscic na drzewo.
Kobil
Posty: 239
Rejestracja: 07 cze 2019, 12:10
model samochodu: Kia XCeed XL 1.6TGDI 7DCT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nieprawidłowa zbieznosc? CEED 3 2020

Post autor: Kobil »

Problem ściągania ma większość modeli PC i Xceed. Wystarczy poszukać na grupach FB. Pierwsze co ASO zawsze wmawia, to by jeździć z asystentem.
Technicy testują auta na drodze i nawet gdy ściąga, to wciskają że jest OK. Praktycznie każdy przypadek który został w końcu sprawdzony na urządzeniu pomiarowym wykazał fabrycznie źle ustawioną zbieżność, geometrię. Sam to przechodziłem z X.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”