Jak to jest z tymi przeglądami?

forum użytkowników modelu Ceed
kerim
Posty: 42
Rejestracja: 17 wrz 2019, 12:55

Jak to jest z tymi przeglądami?

Post autor: kerim »

Witam,
Nie znalazłem informacji na forum, a z różnych ASO otrzymuje sprzeczne odpowiedzi. Oto kilka moich wątpliwości:
1. Jak to jest z tolerancja przeglądu +/- 1000 km lub 30 dni, czy jest to honorowane? U mnie jest taki zapis w książce gwarancyjnej.
2. Jak wygląda to zagranicą? W Niemczech słyszałem, że przegląd ma odbyć się nie później niż w wyznaczonym terminie.
3. Ja to wygląda z kolejnymi przeglądami, datę liczy się zawsze od startu gwarancji, czy ostatniego przeglądu?
4. Czy przy przeglądzie olejowym trzeba robić też przegląd karoserii?
Może ktoś ma doświadczenia w tym temacie.
Dzięki!
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Jak to jest z tymi przeglądami?

Post autor: kon »

Odpowiadając ogólnie - wszystko masz w twojej książce gwarancyjnej.
1. Skoro masz tolerancję +/-1000 to znaczy że tak można. Chyba oczywiste.
2. Nie wiem jak jest w innych krajach, ale ty masz umowę gwarancyjną z Kia Motors Polska i obowiązuje cię zapisu z twojej książki.
3. Data liczy się pomiędzy kolejnymi przeglądami. Od przeglądu do przeglądu odpowiednio 12 lub 24 miesiące (w zależności od auta i silnika). Przebieg to liczy się bezwzględnie. Przegląd (przykładowo) przy 15, 30, 45 tys całkowitego przebiegu
4. Częstotliwość wykonywania przeglądu powinna też być wyszczególniona w książce.
zarathos
Posty: 258
Rejestracja: 08 cze 2018, 07:45
model samochodu: Kia Ceed 1.4 M T-GDI + manual
Kontakt:

Re: Jak to jest z tymi przeglądami?

Post autor: zarathos »

1. Liczy się zapis w książce gwarancyjnej, to co ASO mówią nie ma znaczenia. ASO nie jest gwarantem, gwarantem jest Kia Motor Polska i to oni tworzyli (kopiowali :D) wymogi
3. Liczy się data/kilometry od ostatniego przeglądu. Jak zrobisz pierwszy (wymiana oleju) przy 14000, to kolejny nie przy 30, ale 29000. W książce gwarancyjnej dostaniesz wpis z datą/kilometrażem następnego przeglądu.
4. Nie, przegląd nadwozia robi się przy przeglądzie mechanicznym: co 30000 kilometrów albo 24 miesiące. Przegląd robi się na życzenie klienta - ASO nie ma obowiązku zrobić go "z automatu" więc pamiętaj żeby się upominać.
Awatar użytkownika
gisio
Posty: 526
Rejestracja: 21 wrz 2018, 18:01
model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak to jest z tymi przeglądami?

Post autor: gisio »

Od stycznia 2020 (decyduje data dostawy auta do ASO) w polskich K.G. nie ma już dozwolonego limitu. Przegląd powinien być wykonany nie później niż … Każde przekroczenie związane jest z utratą gwarancji lub jej ograniczeniem- decyzję w tym zakresie podejmuje gwarant czyli KMP po pisemnym wniosku użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie przeglądów częściej lub ze stosownym wyprzedzeniem niż to przewidział producent a nie będzie problemów z gwarancją.

O ile przekroczenia czasowe w rozsądnych widełkach (powiedzmy 2-3 miesiące) są bardziej pobłażliwie traktowane to te przebiegowe już nie.

Pamiętajmy, że terminowe wykonywanie przeglądów to nie tylko kwestia podtrzymania gwarancji producenta ale głównie dbałość o kondycję i sprawność naszego auta.
Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Jak to jest z tymi przeglądami?

Post autor: kon »

Informacje o zmianach tym bardziej wskazują na konieczność sięgania do źródeł, a nie do internetów.
A źródłem jest książka gwarancyjna. TWOJA książka gwarancyjna.
kerim
Posty: 42
Rejestracja: 17 wrz 2019, 12:55

Re: Jak to jest z tymi przeglądami?

Post autor: kerim »

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi!
Tolerancja dla mnie byla czyms oczywistym (w koncu stoi czarno na bialym w ksiazce gwarancyjnej), zanim ludzie z ASO mi namieszali.
Jesli chodzi o liczenie interwalow, to jest to juz mniej jasne, gdyz ksiazka gwarancyjna tego w zaden sposob nie precyzuje.
Dla mnie na logike: pierwszy przeglad 1 rok (15000 km), kolejny 2 lata (30000 km) oznacza, ze w kazdym przypadku liczymy od startu gwarancji, na przyklad: 1.03.2019 (start), 1.03.2020, 1.03.2021 dodatkow uwzgledniajac tolerencje +/- 30 dni lub 1000 km.
Natomiast niektorzy twierdza, ze jesli pierwszy przeglad zrobie 1.02.2020, to kolejny mam zrobic tez 1.02.2021. Wydaje sie to bez sensu, bo przeglad ma byc po dwoch latach (a nie po roku od pierwszego przegladu). Podobnie sprawa sie ma z kilometrami, jesli pierszy zrobie przy 12000 km, to logicznie myslac, nie ma to wplywu na kolejny i robie go przy 30000 km (o tym mowi ksaizka). Natomiast niektorzy, twierdza, ze mam go zrobic przy 12000+15000, dla mnie to kompletny bezsens.
Podobnie jesli chodzi o przeglad karoserii, cytuje: przy kazdym mechanicznym przegladzie okresowym. I teraz pytanie za 100 punktow, czy 'olejowy' sie do tego zalicza? Jak dla mnie to nie, ale kto wie co autor mial na mysli?
Nie chcialbym nauczyc sie na wlasnej skorze, ze normalna logika w tym przypadku nie ma zastosowania i stracic gwarancje.
Na dodatek infolina Kia okazuje sie zupelnie bezuzyteczna, odsylaja do istrukcji obslugi albo zupelnie pomijaja inne pytania.
Chyba faktycznie najprosciej robic przeglady nieco wczesniej, tracac za kazdym razem nieco czasu, ale za to nie obawiac sie utraty gwarancji.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Jak to jest z tymi przeglądami?

Post autor: kon »

Wcześniej napisałem, że przebieg liczy się "bezwzględnie", ale po chwili namysłu stwierdzam, że to bzdura ;).
Sprawa jest prosta (przyjmijmy interwały 12 miesięcy i 15tys km) : wyjeżdżasz z salonu i pierwszy rzeglad robisz nie później niż 12 miesięcy lub 15tys km (uwzględniając widełki). Po wykonaniu tego przeglądu, następny wykonujesz znowu nie później niż 12 miesięcy lub 15tys km co nastąpi pierwsze. I tyle.

Wyobraź sobie, że w pierwszym roku robisz 5tys km i robisz przegląd bo minęło 12 miesiecy. W drugim roku jeździsz dużo więcej (25tys km) i co? Jedziesz na przegląd po 30tys km? Auto ma interwały 15tys km a wychodzi, że przejechales 25tys na jednym oleju.

Nie martw się na zapas - w książce serwisowej ASO wpisuje wykonany przegląd i datę/przebieg następnego.
zarathos
Posty: 258
Rejestracja: 08 cze 2018, 07:45
model samochodu: Kia Ceed 1.4 M T-GDI + manual
Kontakt:

Re: Jak to jest z tymi przeglądami?

Post autor: zarathos »

Dokładnie tak jak pisaliśmy - dostaniesz informacje o dacie (miesiąc/rok) i przebiegu przy jakich musisz zrobić kolejny przegląd. Także nie martw się na zapas, postępuj zgodnie z zapisami w instrukcji obsługi i książce gwarancyjnej bo dopóki nie dostaniesz oficjalnej informacji o zmianie warunków gwarancji od Kia Motor Polska to te dwa dokumenty cię obowiązują, a nie to co mówi ASO. ASO jest warsztatem autoryzowanym przez gwaranta do świadczenia usług serwisowych i obsługi pojazdu. Nic więcej.
kerim
Posty: 42
Rejestracja: 17 wrz 2019, 12:55

Re: Jak to jest z tymi przeglądami?

Post autor: kerim »

Raz jeszcze dzieki za komentarze. Macie racje, lepiej byc przezornym i robic przeglady z marginesem bezpieczenstwa tak jak piszecie, i bedzie OK.
sojus

Re: Jak to jest z tymi przeglądami?

Post autor: sojus »

1000km i 30 dni to w moim ASO:

500 przed 15000 i 500 po 15000

15 dni przed rokiem i 15 dni po roku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”