Manual czy automat - dylemat?

forum użytkowników modelu Ceed
maveric
Posty: 19
Rejestracja: 11 maja 2019, 21:45
model samochodu: PROCEED GT

Manual czy automat - dylemat?

Post autor: maveric »

Jakie skrzynie w swoich samochodach zamówiliście? Czy warto dopłacać kilka tyś na automat. Jeździłem automatem. Nie mam porównania z manualem.
Czy skrzynia manualna w zwykłym Ceed jest taka sama jak w Ceed GT? Wrażenia z jazdy automatem miałem pozytywne. Jakie są wasze odczucia.
vegeciak
Posty: 17
Rejestracja: 30 maja 2019, 12:19

Re: Manual czy automat - dylemat?

Post autor: vegeciak »

maveric pisze: 08 cze 2019, 18:45Czy skrzynia manualna w zwykłym Ceed jest taka sama jak w Ceed GT?
Nie wiem czy jest taka sama, ale na pewno ma inne przełożenia. W zwykłym Ceedzie (którym jeździłem) przy 3 tysiącach obrotów masz ok. 140km/h. W Ceedzie GT (opierając się na filmach na YT) przy 3 tys. obrotów masz tylko 120km/h (przy 140km/h jest już 3500, co uwzględniając głośny wydech może być męczące na dłuższej trasie).

W wersji GT ze skrzynią automatyczną przy 140km/h obroty są na pewno niższe niż w manualu. Jeśli wrażenia z jazdy automatem miałeś pozytywne, to moim zdaniem zdecydowanie warto do niego dopłacić. Moje wrażenia z jazdy automatem były inne od Twoich (męczyło mnie ciągłe wachlowanie biegami nawet w trybie normalnym i przy spokojnej jeździe), więc rozważam tylko manual.
sylwester
Posty: 11
Rejestracja: 06 lut 2019, 19:06

Re: Manual czy automat - dylemat?

Post autor: sylwester »

moje spostrzeżenia po miesiącu użytkowania-nieprecyzyjny bieg 1 i 2 oraz wsteczny,czasem haczy ,nie jest duży problem ale jest to fakt,poza tym ok
Pazdzioch
Posty: 334
Rejestracja: 17 lip 2019, 20:54
model samochodu: Kia ceed kombi 1,6 benzyna 2012/13

Re: Manual czy automat - dylemat?

Post autor: Pazdzioch »

Z tego co rozmawiałem z mechanikiem , kia ponoć bardzo dobre ma automaty
Tylko tyle
korys
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2018, 09:58

Re: Manual czy automat - dylemat?

Post autor: korys »

Miałem przed zakupem ten sam dylemat co ty. Byłem jakoś z doświadczenia negatywnie nastawiony do automatów. Moə ojciec miał kiedyś automat i były z nim same problemy.
Ostatecznie wybrałem 7DCT i po przejechaniu 6k km jestem zadowolony. Biegi zmieniają się płynnie, czasem jednak można wyczuć kiedy następują zmiana. Nie mam jednak porównania z innymi producentami.
slavkoz
Posty: 38
Rejestracja: 25 paź 2019, 08:01
model samochodu: Ceed

Re: Manual czy automat - dylemat?

Post autor: slavkoz »

Ja użytkuje manuala już od .. 700km (3tyg) i sprawuje sie dobrze ale czasami rzeczywiście zdaża się lekko przychaczyć przy wrzucaniu wstecznego jednak dzieje sie to sporadycznie i nie sprawia problemu
Sin28
Posty: 60
Rejestracja: 17 maja 2019, 16:54
model samochodu: był Ceed 1 jest Optima SW 2.0 CVVL SW

Re: Manual czy automat - dylemat?

Post autor: Sin28 »

Ja wybrałem manula. Obawiam się żywotności dwusprzeglowek
lukobw
Posty: 155
Rejestracja: 22 wrz 2019, 18:09
model samochodu: KIA CEED III SW SPIRIT 7-DCT 1.4 T-GDI

Re: Manual czy automat - dylemat?

Post autor: lukobw »

Po przejechaniu prawie 20 000km moje odczucia z użytkowania automatu sa mieszane. Posiadam wersję kombi z silnikiem 1.4-TGDI 7DCT zakupiona w 2019r.
1. Potwierdzam opinie przedmówców odnośnie 1 i 2 biegu, dodatkowo często odnoszę wrażenie jakby te biegi były "przeciagane" - to tak jakby niedoświadczony kierowca wcisnał gaz a po chwili dopiero puścił sprzęgło i daje to wrażenie takie jakby ślizgu.
2. Często słychać stuki przy redukcji biegów.
3. Zmiana biegów jest odczuwalna do 4 biegu - wiem, że nie jest to skrzynia bezstopniowa ale moim zdaniem jest to zbyt mocno odczuwalne.

Pomijajac powyższe kwestie ogólnie jestem zadowolony z automatu, uważam, że warto dopłacić i polecam wersję z taka właśnie skrzynia. Do manualnej skrzyni raczej już nie wrócę.

Poza tym w tej skrzyni jest opcja manualnej zmiany biegów - wtedy obok licznika pokazuja się strzałki sugerujace redukcje badź zmianę na wyższy bieg wiec jak Ci się znudzi automat to zawsze możesz sam zmieniać biegi ;)
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Manual czy automat - dylemat?

Post autor: Gifter »

Od kiedy Kia sprzedaje Ceeda z automatem 7DCT?
soon Kia XXX :D :mrgreen:
niewiemktory
Posty: 40
Rejestracja: 29 lis 2019, 02:48

Re: Manual czy automat - dylemat?

Post autor: niewiemktory »

lukobw pisze: 14 lis 2019, 10:50 Pomijajac powyższe kwestie ogólnie jestem zadowolony z automatu, uważam, że warto dopłacić i polecam wersję z taka właśnie skrzynia. Do manualnej skrzyni raczej już nie wrócę.
Chlopie nie mow jak baba z reklamy. Wtopiles z ta skrzynia, jestes niezadowolony, probujesz sie sam usprawiedliwiac, bo na serwis nie ma co liczyc i basta.
Ja w ostatniej chwili (juz mialem pieniadze w reklamowce), ale cos mnie tknelo, aby pojezdzic jeszcze firmowym Ceedem 2019 (sierpien) 1.4 z 7DCT.
W zeszlym tygodniu zimno i wolgotno. Rano ruszam, wyjezdzam na gowno i kangury, szarpanie. Dobra, jazd apo miescie zakorkowanym i testy "pelzania". Niestety pelza za wolno i dodanie gazu skutkuje szarpaniem. Ozesz....No to pojezdzijmy jeszcze troche i sprawdzmy. O, a moze test dosyc szybkiego hamowania ! Zwalniam dosyc szybko do 20 km i w zasadzie do tej predkosci trzyma 5-ty bieg, po czym szybko przeskakuje 5-4, 4-3, 3-2 i...poko nie zatrzyma sie (a jade jeszcze z 3km/h) to trzyma drugie bieg. Pierwsze moje auto w zyciu co sie tak zachowuje.

Dobra, co by nie byc goloslownym - poogladaj sobie internet, poczytaj, rowniez o tym ze te skrzynie sa WADLIWE badz NIEDOPRACOWANE i dlatego mechanicy na serwisie jednemu wymieniaja jedna rzecz, innego co innego, przy drugiej wizycie znow co innego...No sorry, ale gdybym nie siedzial w podobnej dzialce, to bym uwierzyl, ale MI OSOBISCIE to wyglada na jawne nieprzyznawanie sie do wadliwosci produktu, a jedynie opoznianie w czasie, byleby tylko gwarancja minela, byleby tylko klient nie zwrocil calego samochodu, no bo przeciez naprawiamy, naprawiamy....probujemy dojsc co nie tak...Sorry kuzwa, ale testow tam nie bylo zadnych, a moze R'n'D nie jest w stanie wydac 100 tys USD na okreslenie przyczyny ? (glosny smiech z konca korytarza...)
Wiesz dlaczego ludzie sprzedaja te autka z automatem z przebiegiem 7-15 tys km...? Juz wiesz dlaczego :)

Druga sprawa, ze te kijanki maja wiele wspolnego z Mercedesem i nawet tam maja te same problemy z ta skrzynia.
Poczytaj tutaj (dwa pierwsze z brzegu)
https://www.aclassclub.co.uk/threads/ge ... 571/page-4
https://www.germancarforum.com/threads/ ... 84/page-46

Co wiecej, w Stanach ponoc wycofuja juz silniki 1.6 t-gdi z ta skrzynia, a nieoficjalnie mowie sie ze 7DCT bedzie....w ogole wycofane - tak slyszalem od jakiegos mechanika ostatnio.

Z innych marek/modeli to bodajze te sa rowniez "trefne": Nissan Quasqai, Renault Captur i jakies Citroeny.

Tak wiec kolego pozbadz sie tego autka, bo wedlug mnie....no osobiscie podejrzewam, ze nowy "firmware" czy wymiana czegokolwiek to tylko polsrodki, udawanie ze cos sie poprawia.

BTW,
W jednym autku co mialem wczesniej (nie Kia), zglaszalem problemy z silnikiem wiele razy, az sie producent (czy dystrybutor wkurzyl) i zapytal mnie czy nie moglbym zostawic tego autka. Okej, zostawilem. Drugi telefon - czy zgodze sie na wymiane silnika na nowy, bo producent chcialby sie przyjrzec blizej mojej usterce. Spoko, ja sie zgadzam. Jezdze nowym silniczkiem, a potem (w sumie nie powinienem), ale sie dowiedzialem, ze producent znalazl przyczyne, ale niestety glosno o niej nie mozna mowic (takie top secret info, ludzie pracujacy nad tym problemem mieli podpisane NDA).

BTW2,
Jezeli Kii uda sie problem rozwiazac z 7DCT tak, aby nie bylo koniecznosci wymiany czegokolwiek w skrzyni po 20-40 tys km, to normalnie....no nie wiem, ale chyba raczej nie :)

Jak cos chcecie wiecej wiedziec, to pytajcie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”