Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

forum użytkowników modelu Ceed
peniakoff
Posty: 17
Rejestracja: 16 maja 2019, 09:29
model samochodu: Kia Ceed SW 1.4 T-GDi 2019

Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

Post autor: peniakoff »

Cześć,
jestem nowym posiadaczem samochodu marki Kia Ceed. W samochodzie mam pakiet L z opcją FUN, co oznacza, że mam posiadam system bezkluczykowy Kia Smart Key. W broszurach i na stronie internetowej Kia w momencie, gdy zamawiałem samochód, była informacja, że system ten umożliwia zdalne zamykanie okien. Jak się jednak okazało już po obiorze samochodu, funkcja ta nie działa. Sprawę oczywiście zgłosiłem do sprzedawcy, załączając screeny ze strony Kia Motors Polska oraz ze strony dealera samochodowego, na których widnieje podpis, co oferuje ww. system. Sprzedawca po sprawdzeniu informacji odpowiedział mi, że system podnoszenia szyb będzie montowany dopiero od maja tego roku (od maja tez jest nowy cennik dla Ceeda). Zapytałem jednak, czy system ten można zamontować w serwisie autoryzowanym, na co otrzymałem odpowiedź, że można, ale kosztuje to 300 zł za moduł + 800 zł za montaż. :? Sprawdziłem dzisiaj na stronie kia.pl ponownie informacje o Kia Smart Key. Zdanie o zdalnym zamykaniu okien zniknęło. :lol: Czy ktoś może potwierdzić brak tej funkcji? Czy spotkał się ktoś z czymś takim? To jest jawne wprowadzanie klienta w błąd. :roll:
Załączniki
screen z 16 maja ze strony kia.com
screen z 16 maja ze strony kia.com
screen z katalogu Kii ze stycznia tego roku
screen z katalogu Kii ze stycznia tego roku
Selection_070.png (76.02 KiB) Przejrzano 5341 razy
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

Post autor: kon »

Jeśli w publicznie dostępnych materiałach, reklamach itp była informacja, że w pakiecie jest taka funkcjonalność to ona ci się należy.
Ktoś się pewnie pomylił umieszczając materiały na stronie, ale stanowią one "element oferty" i w związku z tym na podstawie roszczenia z rękojmii (niezgodność towaru z umową) sprzedawca ma obowiązek ci ten moduł zamontować na swój lub importera (ale to sprawa między nimi) koszt.

Zwłaszcza, że to nie jest pomyłka na zasadzie "nasz samochód lata , pływa i parzy kawę", gdzie faktycznie spełnienie tych funkcjonalności byłoby ciężkie i pozostaje jedynie odstąpienie od umowy.
Tutaj jest możliwość zamontowania modułu, który daje taką funkcjonalność.
Była w reklamie/prospektach - to ma być w aucie. Proste.
peniakoff
Posty: 17
Rejestracja: 16 maja 2019, 09:29
model samochodu: Kia Ceed SW 1.4 T-GDi 2019

Re: Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

Post autor: peniakoff »

kon pisze: 16 maja 2019, 14:23 Jeśli w publicznie dostępnych materiałach, reklamach itp była informacja, że w pakiecie jest taka funkcjonalność to ona ci się należy.
Ktoś się pewnie pomylił umieszczając materiały na stronie, ale stanowią one "element oferty" i w związku z tym na podstawie roszczenia z rękojmii (niezgodność towaru z umową) sprzedawca ma obowiązek ci ten moduł zamontować na swój lub importera (ale to sprawa między nimi) koszt.

Zwłaszcza, że to nie jest pomyłka na zasadzie "nasz samochód lata , pływa i parzy kawę", gdzie faktycznie spełnienie tych funkcjonalności byłoby ciężkie i pozostaje jedynie odstąpienie od umowy.
Tutaj jest możliwość zamontowania modułu, który daje taką funkcjonalność.
Była w reklamie/prospektach - to ma być w aucie. Proste.
Dzięki Kon za radę. Na razie sprawa "utknęła" gdzieś w centrali i czekam na rozwój sytuacji.
Jachu
Posty: 48
Rejestracja: 26 lip 2019, 11:28
model samochodu: ceed

Re: Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

Post autor: Jachu »

Mam podobny problem.
Niestety nie mogę zgodzić się z przedmówcą.
Informacje handlowe zawarte w reklamach lub ogłoszeniach nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Powinno się je traktować jako zaproszenie do zawarcia umowy.
W praktyce często powstają wątpliwości co do tego, czy reklama, ogłoszenie lub informacja stanowią ofertę w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc art. 71 kodeksu cywilnego. Stanowi on, że ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób poczytuje się w razie wątpliwości nie za ofertę, lecz za zaproszenie do zawarcia umowy.
także w reklamie mogą pokazać, że auto lata albo pływa pod wodą.
Również w mojej nowej kia ceed (z cennika z maja '19) nie ma tej opcji. Mogę ją dokupić za 800 zł. (bez funkcji otwierania szyb z pilota).
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

Post autor: kon »

Reklama nie stanowi oferty w tym sensie, że na jej podstawie nie masz prawa iść do sprzedawcy, powiedzieć "biorę" i oczekiwać że jesteście związani z umową.
Natomiast reklama (i inne publiczne materiały) na podstawie której klient dokonuje wyboru nie może wprowadzać klienta w błąd. Jeśli opisuje daną funkcjonalność, to w danym produkcie się należy.
Użyłem sformułowania "element oferty" aby wskazać, że sprzedawca odpowiada za treści które rozpowszechnia i jeśli ich nie sprostuje przed zawarciem umowy, to klient ma prawo oczekiwać, że produkt będzie taki, jak na reklamie/prospektach/próbkach.

Mówi o tym dyrektywa 1999/44/WE w art. 2

2. Domniemywa się, że towary konsumpcyjne są zgodne z umową, jeżeli:
a) odpowiadają opisowi podanemu przez sprzedawcę i mają właściwości towarów, które sprzedawca przedstawił konsumentowi jako próbkę lub wzór;
b) nadają się do jakichkolwiek szczególnych celów, do których potrzebne są konsumentowi, a o których zawiadomił on sprzedawcę w czasie zawierania umowy i które sprzedawca zaakceptował;
c) nadają się do celów, do których towary tego samego rodzaju są normalnie stosowane;
d) wykazują jakość i wykonanie, które są normalne dla towarów tego samego rodzaju i jakich konsument może racjonalnie oczekiwać, [zważywszy na] charakter towarów i biorąc pod uwagę wszelkie oświadczenia publiczne na temat szczególnych właściwości towarów, jakie wygłosił na ich temat sprzedawca, producent lub ich przedstawiciel, w szczególności w reklamie lub na etykiecie.
Jachu
Posty: 48
Rejestracja: 26 lip 2019, 11:28
model samochodu: ceed

Re: Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

Post autor: Jachu »

Tak czy inaczej - czy ktoś rozwiązał problem zdalnie zamykanych oraz otwieranych szyb?
Jest jakiś moduł co jest w stanie ogarnąć te dnie skomplikowane funkcje?;
(wiem, że jest moduł do Kia Sportage na Ali)
paniczklos
Posty: 10
Rejestracja: 02 maja 2020, 19:37
model samochodu: Kia Ceed SW 1.4 T-GDI L MY20

Re: Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

Post autor: paniczklos »

Cześć, mój jest z kwietnia 2020 i dalej nie ma tego modułu, coś sprzedawca mijał się z prawdą ;)
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

Post autor: FISH »

Tak na marginesie tylko napiszę, że na przykładzie tego domykania szyb widać, jak producenci robi nas kupujących w balona. Ja miałem Ceeda w latach 2013 - 2016 i była to zwykła wersja L ze zwykłym kluczykiem typu "scyzoryk" i wówczas funkcja ta była w standardzie. Dzisiaj, kiedy ceny za samochody są RADYKALNIE wyższe, dokupujesz pakiet z "inteligentnym" kluczykiem, ale jeszcze musisz dokupić funkcję tegoż kluczyka. Kasa, kasa, kasa i przekonanie, że głupi klient i tak dopłaci. To przykre.
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
huri_khan
Posty: 214
Rejestracja: 06 sie 2019, 22:28
model samochodu: ProCeed 1,4 GTLine + WIN + hak
Lokalizacja: Bytom

Re: Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

Post autor: huri_khan »

A w Fiacie to standard. Jak kupowałem to także się zapytałem i sprzedawca powiedział, że to wstyd ale nie ma.
kaliniec
Posty: 74
Rejestracja: 25 lut 2020, 19:38
model samochodu: Xceed

Re: Kia Smart Key a zdalne zamykanie okien

Post autor: kaliniec »

Golf 6 z 2011 posiadał opcję domykania i otwierania szyb z kluczyka. Jeżeli chodzi o grupę ceed to xceed z 2019 w wersji L posiada opcję domykania szyb z klucza. Tendencja cięcia kosztów jest mocno zauważalna w grupie VW. Wystarczy poczytać forum VW i pomacać w salonie. Powrót patyka w masce silnika, wielowahacz w opcji(Golf) i podłe plastiki w środku w samochodach za ponad 100 kawałków(T-roc) .
Xceed 1.4 T-GDI L+BL copper stone
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”