Pochylenie kół tylnych Kia ceed

forum użytkowników modelu Ceed
mjrPit
Posty: 61
Rejestracja: 26 maja 2019, 21:45
model samochodu: Optima SW 1,6 T-GDI

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: mjrPit »

mój Ceed SW z 2008 roku od zawsze miał dziwnie pochylone tylne koła i zawsze było OK do zeszłego roku, kiedy nagle zaczęło szumieć z tylnych kół. Najpierw szukaliśmy skąd i co szumi i nic nie stwierdziliśmy aż nie zmieniłem kół na zimowe - okazało się że prawe tylne koło odjechało w bok i krawędź opony szumiała. Po wizycie u speców od geometrii temat ucichł i wszystko wróciło do normy. Tyle że tylne koła tak jak o było od nowości nadal wyglądają na pochylone ;)
marcello82
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2019, 14:34
model samochodu: CEE'D

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: marcello82 »

Całkiem możliwe że za kilka dni będę miał rozwiązanie na pochylenie kół w Kia Cee'd. Pracuję nad pewnym projektem.
Marcin1987
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2019, 21:04
model samochodu: Kia ceed fl 2009

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: Marcin1987 »

Witam,
Kija 2009 hatchback. Koła pochylone od wielu lat. Po wymianie orginalnych amortyzatorów i poduszek zaczęła się zabawa. W ciągu 6 miesięcy złamał się amortyzator koła prawego (mocniej pochyłe)przy mocowaniu do poduszki. Wymiana poduszek nie pomogła. Tuleje ok. Zbieżność zrobiona jednak odchyły były w normie. Na nowym, paru dniowym amortyzatorze już widać obtarcia od osłony w tylko jednym miejscu, co sugeruje że amortyzator pracuje pod delikatnym naprężeniem w jedną stronę. Zapewne przez poxhyłość koła. Amortyzator z drugiej strony nie łamie się, jednak mechanik mówi że również pracuje pod delikatnym naprężeniem. Tylko czekać aż strzeli znowu... Co robić?
andy125
Posty: 13
Rejestracja: 09 lis 2018, 09:31
model samochodu: Kia ceed CRDI 1,6 115KM

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: andy125 »

Założyłem podkładki tylko na dwie śruby górne między zwrotnicą a tarczą kotwiczna.
Podkładki z aluminium o grubości 1mm. Nastąpiła radykalna poprawa pochylenia kół tylnych.
Zdjęcie podkładki link https://drive.google.com/file/d/1NIs05v ... sp=sharing.
Zdaję sobie sprawę, że metoda nie należy do poprawnych z technicznego punktu widzenia i jest raczej ekperymentem do momenty wymiany wachaczy
Pozdrawiam Andrzej
andy125
Posty: 13
Rejestracja: 09 lis 2018, 09:31
model samochodu: Kia ceed CRDI 1,6 115KM

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: andy125 »

Założyłem ten temat prawie rok temu. Nikt nie zwrócił uwagi na konflikt jaki powstaje w układzie hamulcowym, że zastosowanie podkładki o grubości powyżej 1mm powoduje ocieranie tarczy hamulcowej o jarzmo zacisku hamulcowego. Jedynie autor JaWa sygnalizował wydłużenie drogi hamowanie i oczywiście miał rację. Do czasu ułożenia się klocków hamulcowych takie wydłużenie na pewno ma miejsce.
Wykonałem dla tego eksperymentu podkładki z aluminium. Dzisiaj wykonałbym je z blachy stalowej o grubości 0,7-0,8mm i z nacięciami aby przy ich zakładaniu nie demontować piasty. Można wówczas po poluzowaniu czterech śrub piasty wsunąć podkładki między zwrotnicę a tarczę kotwiczną.
Takie cienkie podkładki pozwolą na odsunięcie górnego rantu felgi koła o ok. 3,5mm na zewnątrz i ok 4mm dolnego rantu felgi do wewnątrz. To doprowadzi do korekcji pochylenia i uzyskania satysfakcjonującego wyniku. Moje tylne tarcze hamulcowe są na skraju tolerancji /9mm/ - myślę, że przy nowych tarczach maksymalna grubość podkładek pewnie nie będzie mogła przekroczyć 0,5-0,6mm
Pozdrawiam Andrzej
Wilson91
Posty: 1
Rejestracja: 03 gru 2019, 16:49
model samochodu: Kia Cee'd I 2007 1.6 122km

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: Wilson91 »

Witam,
Założyłem nowe opony zimowe i kontrolnie udałem się na sprawdzenie zbieżności. Okazało się, że 3 koła nie mają kąta pochylenia i nie da się tego wyregulować. Panowie powiedzieli, że z przodu mogą dołożyć podkładkę i było by do ustawienia, ale z tyłu nie ma regulacji i nie wiedzą co jest przyczyną, zaproponowali że trzeba by po kolei wymieniać części aż by się trafiło. Może ktoś wie co może być przyczyną i jest do wymiany, aby nie bawić się w niepotrzebne wymienianie dobrych części i grę w chybił trafił.
Załączniki
20191203_153945 — kopia.jpg
andy125
Posty: 13
Rejestracja: 09 lis 2018, 09:31
model samochodu: Kia ceed CRDI 1,6 115KM

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: andy125 »

Wystarczy spojrzeć na tylny wahacz tylny - jest wypukły do góry - co pokazuje
link: https://drive.google.com/file/d/1nLfndt ... sp=sharing .
Stawiam tezę, że obciążenie ponadnormatywne tylnej osi prowadzi do odkształcania wahacza /wypłaszczania/ i w efekcie do jego wydłużenia.
W konsekwencji następuje rozkraczanie się kół tylnych. Jeżeli wahacze byłyby bez górnego wybrzuszenia czyli byłyby fabrycznie płaskie to przeciążenie tylnego zawieszenia powodowałoby skutek odwrotny - czyli skracanie długości wahacza - i zmniejszania pochylenia kół w kierunku wartości zerowej. Zapraszam speców od mechaniki zawieszeń do dyskusji. Czy jest prawdopodobne , że konstruktorom wahaczy tylnych dolnych w Kia Ceed coś umknęło. ?
Zydel
Posty: 6
Rejestracja: 03 lip 2019, 10:17
model samochodu: Kia Cee'd I

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: Zydel »

Mam ten sam problem - Kia Cee'd I Kombi 2010r., benzyna/gaz.
Tylne koła pochylone symetrycznie o ok. 1,5 stopnia - wewnętrzna powierzchnia opony łysa.
Sprężyny w dobrym stanie - ale nie jest wykluczone zgniecenie. Reszta zawieszenia też w dobrym stanie.
Jak się tego pozbyć?
Czy ktoś już znalazł rozwiązanie problemu?
Zydel
Posty: 6
Rejestracja: 03 lip 2019, 10:17
model samochodu: Kia Cee'd I

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: Zydel »

Po kilku wizytach na stacji diagnostycznej i u mechanika stanęło na podkładkach podwyższających pod sprężyny, ponieważ po podniesieniu na podnośniku koła się prostują.
Cy ktoś to przerabiał?
Nigdzie nie mogę znaleźć takich podkładek. Na Allegro sprzedawcy rozkładają ręce, że nie mają do tego modelu.
Help!
norbik68
Posty: 4
Rejestracja: 24 gru 2019, 08:21
model samochodu: CEED 3 SW 1,4 MPi 100KM- M16 (2018r)

Re: Pochylenie kół tylnych Kia ceed

Post autor: norbik68 »

Witam.
Mam wrażenie że większość nowy CEED III kombi mocno z tyłu "siada" wystarczy zatankować do pełna bak i już wygląda to nie ciekawie , a co dopiero z pasażerami na tylnej kanapie .
Znalazłem taka stronę na "alle-drogo" ( https://allegro.pl/uzytkownik/polybush- ... l-1-4-0318) co prawda drogo , ale zainspirowała mnie idea tego pomysłu . Zadałem zapytanie do sprzedającego i odpisał :
"Możemy zaoferować do ceeda.
tyl: 30mm, podniesie twój tyl na 4-5 cm
Cena : 320, z wysylka. Było to w zeszłym roku jesienią.
Sprytny tokarz dorobi z duralu lub poliamidu takie dystanse i pewnie taniej .
Takie rozwiązanie na pewno nie zmienia charakterystyki działania spreżyny zawieszenia ( i tak już siedzi), podnosi nadwozie względem drogi i zbliża kąt pochylenia koła tylnego bliżej zera - auto zyskuje wizualnie . Dochodzi tylko sprawa odbojników na amortyzatorach, czy nie dołożyć dodatkowych lub dłuższych gum, bo skok na amortyzatorze się zmienia o te 3-4cm i lepiej żeby sprężyna się nie sprasowała.
Słyszałem też że przedstawiciele handlowi w tych CEED-ach na własną rękę stosują jakieś mocniejsze sprężyny , ale mi sie nie udało namierzyć takich.
Nie wiem czy pomogłem , może ktoś to rozwinie dalej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”