Centralny zamek Kia Venga

forum użytkowników modelu Venga
ZaluLbn
Posty: 2
Rejestracja: 13 cze 2019, 00:07
model samochodu: Venga
Lokalizacja: Lublin

Centralny zamek Kia Venga

Post autor: ZaluLbn »

Witam Forumowiczów,
od kilku miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem Vengi...w sumie to już moja 3 Kijanka, najpierw Rio I prywatna, później w pracy służbowa Rio IV, a teraz Venga jako prywatna. Samodziki spoko, takie moje prywatne odczucie, ale do tematu.
Wszystko działało dobrze, jakiś miesiąc temu coś się stało z centralnym zamkiem. Mianowicie nie da się otworzyć ani zamknąć samochodu z kluczyka (mam dwa i na obu to samo).
Baterie w kluczykach wymienione i są ok, czerwona dioda przy naciśnięciu przycisku miga. Zamykanie z zamka (kluczyk w zamek od drzwi) działa - zamykają się wszystkie drzwi. Z przycisku w aucie również zamykają się wszystkie drzwi, więc siłowniki wyglądają na sprawne. Nie działa tylko z pilota, więc podjechałem do znajomego (myślałem, że się rozprogramowało coś), podpiął się przez OBD z programikiem i sprawdził wszystko. Niby kluczyki są przypisane (2 sztuki, można jeszcze 2 doprogramować). Z immo w kluczyku wszystko ok, błędów żadnych diagnostyka nie wykazała...i teraz pytanie, spotkał się ktoś z Was z podobnym objawem?
Poszperałem trochę w necie i niby centralny zamek jest zintegrowany z modułem komfortu (BCM), ale wszystko inne działa (oświetlenie wewnątrz, sterowanie szybami, kontrolki, klima, etc), więc wydaje się on być sprawny.
Znalazłem antenkę od tego modułu (nad pedałem hamulca), kabel nie jest uszkodzony, ani przerwany...
Nie mam za bardzo pomysłu co jeszcze można by sprawdzić. Samochód nie jest już na gwarancji (2012r), a godzina pracy elektronika w ASO to ponoć 250zł...a w sumie sprawdzi to co już sprawdzone...
Może ktoś podpowie gdzie jeszcze można zajrzeć :?: (jakby co to wszystkie bezpieczniki też sprawdziłem - te pod kierownica i pod maską)
Lucek
Posty: 8
Rejestracja: 01 cze 2019, 15:31
model samochodu: Venga

Re: Centralny zamek Kia Venga

Post autor: Lucek »

Witam. Czy gasną światła po dwukrotnym wciśnięciu przycisku na pilocie ? Jak nie to pewnie odbiornik w module jest uszkodzony..
Awatar użytkownika
alexaa
Posty: 20
Rejestracja: 03 kwie 2019, 20:57
model samochodu: Venga XL 1.6 CRDI 128KM+BOX 2010r.
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Centralny zamek Kia Venga

Post autor: alexaa »

Łukasz310
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2019, 07:58
model samochodu: Kia Venga

Re: Centralny zamek Kia Venga

Post autor: Łukasz310 »

Witaj miałem ten sam problem długo szukałem przyczyny i znalazłem ją przez przypadek powodem jest stacyjka która nie odbija po wyciągnięciu kluczyka dlatego komputer widzi ze kluczyk jest cały czas w stacyjce pomimo że go tam nie ma, na pewno blokada kierownicy też nie działa jak i nie miga czerwona dioda na środku deski rozdzielczej tuz przy szybie, powinna zawsze zacząć migać po wyciągnięciu kluczyka. Wyciągnij kluczyk i puknij delikatnie czymś w stacyjkę powinna przeskoczyć zapadka która się zaczęła zacinać wtedy zwróć uwagę na diodę czy zacznie migać
Pozdrawiam Łukasz
ZaluLbn
Posty: 2
Rejestracja: 13 cze 2019, 00:07
model samochodu: Venga
Lokalizacja: Lublin

Re: Centralny zamek Kia Venga

Post autor: ZaluLbn »

Witam
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Nie miałem jakoś nigdy czasu sprawdzić stacyjki...ale ze względu na sytuację z covid znalazłem chwilę. Problem udało się rozwiązać dzięki Waszym podpowiedziom. Rzeczywiście to stacyjka sprawiała cały ten problem. Dokładniej mikroswitch od potwierdzenia obecności kluczyka w stacyjce. Naprawa trwała 15min...szczęście żony bezcenne...
Niestety nie robiłem zdjęć podczas całej "operacji", ale opiszę co i jak.
Trzeba dobrać się do stacyjki, aby to zrobić wystarczy zdjąć dolną osłonę kolumny kierownicy- w sumie 3 wkręty (jeden od spodu, a dwa pod kierownicą-trzeba ją przekręcić o 90st i odkryją się kolejne 2 wkręty po obu stronach kierownicy). Górna część osłony kolumny jest na zatrzaskach połączoną z dolną. Zaczynając od zegarów najlepiej je rozpinac z zatrzasków. Po zdjęciu dolnej obudowy, górną odchylamy trochę do góry i mamy wystarczająco miejsca naprawę. Interesuje nas element zaraz z samej góry stacyjki patrząc od strony wkladania kluczyka - czarny pierścień od immobilajzera. Jest on przyczepiony do stacyjki na trzy zatrzaski do podważenia śrubokrętem...i tu uwaga...od strony wtyczki do tego pierścienia jest ten magiczny mikroswitch i przy ściąganiu wypada z niego sprężynka- kawałek blaszki sprężynującej. W moim przypadku była ona wygięta...po jej wywaleniu wszystko działa jak należy. Od 2 tygodni działa centralny jak trzeba. Dioda przy przedniej szybie się włącza, nic się nie blokuje z powodu braku blaszki.
Tak więc dzięki raz jeszcze za pomoc. Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Venga”