Kia Venga nie wchodzą biegi

forum użytkowników modelu Venga
Ateon
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2019, 05:55
model samochodu: Venga

Kia Venga nie wchodzą biegi

Post autor: Ateon »

Witam.

Posiadam Venge 1.4 2010 benzyna. Problem, który u mnie występuje nie jest jednoznaczny. Czasem (i tu najgorsze) nie mogę wbić biegu z luzu (zazwyczaj 1 lub 2). Muszę puścić sprzęgło i nacisnąć raz jeszcze. W momencie zablokowania sprzęgło łapie niżej niż zwykle, ale jak już ponownie wcisnęłę jest ok. Dodam, że olej w skrzyni został wymieniony, sprzęgło było sprawdzone przez mechanika - doszukał się luzu jedynie w łożysku oporowym. Linka i wysprzeglik ok (odpowietrzony po zakupie).

Auto stało przez 4 miesiące jeżdżę od 1 miesiąca. Przebieg 126 tys.

Pozdrawiam
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Kia Venga nie wchodzą biegi

Post autor: JaWa »

Często problem występuje? - bo jak sporadycznie, to wszystko ok.
Jeżeli jest to konkretny bieg to pewnie synchronizator umiera.
Druga opcja to wybierak.
Ateon
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2019, 05:55
model samochodu: Venga

Re: Kia Venga nie wchodzą biegi

Post autor: Ateon »

Problem pojawia się średnio raz dziennie. Trasa praca- dom (w jedną stronę z 13km). Dotyczy jednak braku możliwości wbicia wszystkich biegów (jak się wsteczny wbija do jest hałas - no jak by sprzęgło nie było do końca wciśnięte) z poziomu luzu. Spróbuję najpierw z wybierakiem. Zauważyłem, że działaniem poprzedzającymi tę sytacje jest cięższe wybicie biegu i niskie złapanie sprzęgła (jednorazowo, po ponownym wciśnięciu jest już ok) - po tym występuję problem z wbiciem biegów. Pozdrawiam
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Kia Venga nie wchodzą biegi

Post autor: JaWa »

Jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi: jak sprawdził sprzęgło? Bo jeżeli miał już wszystko ściągnięte, to czemu nie wymienił łożyska za 50 zł?
Ateon
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2019, 05:55
model samochodu: Venga

Re: Kia Venga nie wchodzą biegi

Post autor: Ateon »

Łożysko oporowe zostało wymienione.

Kolega ma doświadczenie bo nie raz sprzęgła wymieniał, oprócz tego jeździł autem i wykluczył sprzęgło.

Jeszcze nad pompą sprzęgła się zastanawiam.
Lucek
Posty: 8
Rejestracja: 01 cze 2019, 15:31
model samochodu: Venga

Re: Kia Venga nie wchodzą biegi

Post autor: Lucek »

Witam
Podobny problem jest opisany w TSB KCE10-53-C020YN;C27VA. Powodem jest wewnętrzne uszkodzenie pompy sprzęgła. Wg TSB procedura sprawdzenia pompy wygląda następująco: Ustaw zapłon w pozycji OFF, a dźwignię zmiany biegów w pozycji neutralnej. Wciśnij pedał sprzęgła i przytrzymaj go 10 min. Uruchom silnik cały czas trzymając wciśnięty pedał sprzęgła. Sprawdź czy możliwe jest załączenie każdego biegu po kolei. Jeżeli wystąpią problemy wymień pompę sprzęgła.
Ateon
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2019, 05:55
model samochodu: Venga

Re: Kia Venga nie wchodzą biegi

Post autor: Ateon »

Witam.
Dziękuję za informację. Pompa wymieniona w wtorek. Na razie ok. Dam znać za tydzień czy coś się zmieniło.

Pozdrawiam
Outro
Posty: 29
Rejestracja: 06 lut 2022, 18:30
model samochodu: Venga

Re: Kia Venga nie wchodzą biegi

Post autor: Outro »

Witam. Postanowiłem przyłączyć się do tematu.
Posiadam KIA Venga 1.4 CRDI skrzynia 6 biegów z 2010r.
Usterka z jaką się boryka moja Venga to przesunięta skrzynia biegów. Do tej usterki dochodzi sporadycznie dlatego też ciężko jest zlokalizować przyczynę. Zdarza się czasem , że po zatrzymaniu się np. na skrzyżowaniu zamiast biegu 1 wskakuje 3 bieg. Zamiast biegu 2 wskakuje 4 bieg. Drążek skrzyni biegów znajduje się w pozycji biegu którego oczekuję ale bieg jest inny. Podczas ruszania zegar wskazuje gdy jest wrzucona jedynka bym bieg zredukował do dwójki. Czyli rozumiem , że jest wrzucona trójka. Czasem podczas konieczności wykonania redukcji z biegu nr.5 do 4 przy prędkości 60 km/h a kiedy próbuję na tej czwórce rozpędzić samochód to zegar pokazuje bym zredukował do biegu piątego. Brakuje wtedy też mocy. Wychodzi na to że konfiguracja mojej skrzyni wygląda czasem tak:
3 , 4 , 5 , 6 , 5 , 6
A powinno być:
R ,1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6
W pierwszej konfiguracji brakuje R. A to dlatego , że mechanik u którego byłem stwierdził , że podczas gdy mu się to wydarzyło to biegu wstecznego też nie było.
Osobiście tego nie stwierdziłem ponieważ gdy ja miałem taką przygodę to pierwsze o czym myślałem to , to by jak najszybciej ruszyć bo z reguły zdarza mi się to na skrzyżowaniu.
Byłem już u kilku mechaników i serwisie i nikt nie potrafi stwierdzić co się dzieje. Dlatego też moje pytanie czy ktoś z was miał podobne objawy i co to może być?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
romanhoks
Posty: 306
Rejestracja: 04 cze 2021, 20:01
model samochodu: Sportage 2.0 CRDI 4x4

Re: Kia Venga nie wchodzą biegi

Post autor: romanhoks »

Cos dzieje sie z linkami.Lub pancerz wyskakuje z zabezpieczenia. Tam nie ma jednej linki a sa dwie.Jedna do wybierania a druga do przelaczania. Najprawdopodobniej cos dzieje sie na lince lub wybieraku. Lub w skrzyni wewnatrz ten palec ktory wybiera jest zabezpieczany tulejka sprezysta. Moze tam masz problem.
Przepraszam za pisownie.Posiadam klawiature norweska.
Outro
Posty: 29
Rejestracja: 06 lut 2022, 18:30
model samochodu: Venga

Re: Kia Venga nie wchodzą biegi

Post autor: Outro »

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Chłopaki z serwisu KIA po sprawdzali co mogli. Czyli linki i wybierak. Coś tam posmarowali przy wybieraku i sprawdzili linki. O dziwo praca drążka zmiany biegów jest jakaś łagodniejsza - bardziej poprawną i czuć zmianę. Czas pokaże czy to coś dało bo jak wspominałem do usterki dochodzi sporadycznie. Jeszcze raz dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Venga”