Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

forum użytkowników modelu Venga
drogajedi
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2017, 09:27
model samochodu: Venga 1.4

Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

Post autor: drogajedi »

Witam wszystkich,

Mam pewne podejrzenie, że w Kia Venga żony jest coś nie tak ze spalaniem / ssaniem. Poniżej krótka historia.

Auto z 2010 roku, przejechane 44 tyś kilometrów. Generalnie nie było jeżdżone, ponieważ mieliśmy drugie auto na codzień, a Kia była tylko "samochodem zastępczym". Teraz drugie auto zostało sprzedane i Kia będzie tym głównym autem na co dzień. Żona na ten problem ze spalaniem skarżyła się w sumie od początku posiadania auta, ale z racji na to że jeżdżone było mało, problem zignorowaliśmy. W ASO powiedzieli że wszystko jest ok.

Wydaje mi się, że potrafię jeździć "eko" jak chce i robię dobre wyniki spalania w innych autach. Ale w naszej Kia Venga nie potrafię. Komp mówi 8.7 średnie spalanie w trybie mieszanym. Chwilowe skacze ponad 20 litrów jak przyśpieszam. Na zimnym silniku, po zdjęciu gazu na biegu, auto tak mocno pcha do przodu że jeszcze bardziej przyśpiesza. Nie spotkałem się nigdy z tak mocnym ssaniem w innym aucie (a dzisiaj mamy 25 stopni na zewnątrz). Odnoszę też subiektywne wrażenie, że nagrzany silnik nadal jedzie na ssaniu (słabo hamuje silnikiem, a chwilowe spalanie po zdjęciu nogi z gazu na biegu jeszcze przez dobrych kilka sekund wskazuje spalanie paliwa). Nie wiem czy to jest takie opóźnienie w wyświetlaniu informacji na chwilówce, czy coś jest nie tak.

Czy powyższe objawy i wyższe spalanie, niż zakładałbym z atmosferycznego silnika 1,4, są w jakiś sposób nienormalne dla tego auta, czy "ten typ tak ma"?

Zamierzam od dzisiaj przegonić przez parę dni auto na wyższych obrotach aby wyczyścić układ. Nie wiem czy tankowanie 98 coś zmieni, też możecie się podzielić ew uwagą czy silnik lepiej toleruje wyższe oktany.

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.
lumix26
Posty: 11
Rejestracja: 23 gru 2016, 15:07
model samochodu: Venga

Re: Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

Post autor: lumix26 »

Mam Kia Vengę i powiem straszne ono jest ,mułowate i nie jest zrywne jedynie co to dobrze się trzyma drogi ,ale już nie przez kocie łby porażka
to że komp tyle mówi o spalaniu to nie znaczy ze tak musi być
Co do przyspieszenie to normalne że dochodzi nawet do 20l ,hamowanie silnikiem komp pokazuje z opóźnieniem spalanie
Jak jest zimny to ma duże ssanie i tak jak pisał Pan że ciągnie bez gazu
Warto się nim przejechać na dłuższą przejażdżkę tym bardziej stał trochę ,by trochę przepalić go
drogajedi
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2017, 09:27
model samochodu: Venga 1.4

Re: Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

Post autor: drogajedi »

Dziękuję za odpowiedź. Niedługo dopiero pierwszy raz będę miał okazję zmierzyć jego spalanie po zatankowaniu do pełna, więc zweryfikuje co pokauzje komp a jak wygląda rzeczywistość. Auto przepaliłem i staram się min. kilka razy na bak go ciągnąć w górny zakres obrotów na trasie.
Kocie łby faktycznie dramat. Trzeba 2x wolniej je brac niż w zwykłym aucie. Bark mocy mi nie przeszkadza, po mieście nie boli aż tak bardzo, a na dłuższe i szybsze trasy i tak jeździmy drugim autem.

Czyli ten typ tak ma po prostu. Jeszcze raz dzięki za opinie.
michal75
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2017, 17:41
model samochodu: Venga 1.4

Re: Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

Post autor: michal75 »

Mam Kia Vengę z tym silnikiem od ponad roku. Model z 2016, ale to chyba bez znaczenia.
Spalanie w moim aucie możesz sobie przeanalizować na tej stronie: https://www.spritmonitor.de/en/detail/764227.html.

Jak widać szału nie ma. Staram się jeździć ECO, ale też nie przesadzam, gdy trzeba depnąć to depnę. Przypuszczam, że ciągle włączona klima ma tu kluczowe znaczenie.

Katalogowo auto powinno palić poniżej 6 l/100. Serwis KIA mnie olał gdy zgłosiłem im tą nieprawidłowość, twierdząc że katalogowe wyniki spalania zmierzone na jakiejś tam stacji pomiarowej (piszą o tym drobnym drukiem w większości folderów reklamowych).

Ktoś mówił, że auto jest mułowate. Nie do końca się zgodzę. Proponuje porównać konstrukcje konkurencji z podobnym silnikiem i masie auta. KIA wg mnie wypadnie gdzieś w środku stawki.

Twoje objawy "jazdy na ciągłym ssaniu" też zaobserwowałem kilka razy w zimie. Efekt ustawał po paru kilometrach.
Teraz w lecie po odpaleniu silnika obroty na jałowym są w normie (około 800 obr./min.). Hamowanie silnikiem faktycznie jest u mnie odczuwalnym hamowaniem, tzn auto nie przyspiesza! Chwilowe spalanie wskazuje niemal od razu 0.0 l/100. Podczas przyspieszania komputer potrafi wskazać ponad 20 [l/100] to normalne. Nie wierzę też wyliczonemu przez komputer średniemu spalaniu - zwykle okazuje się ono 0.5 do 1 litra niższe niż faktycznie wyliczone po odwiedzinach stacji benzynowej :).

Wg mnie objawy obserwowane przez Ciebie (ssanie, brak wyraźnego hamowania silnikiem) nie są normalne. Zalecam wizytę u diagnosty który szybko powinien wyeliminować typowe uszkodzenia: niesprawny czujnik temperatury cieczy chłodzącej/silnika, padnięta sonda lambda.

Daj znać jak uda Ci się wyeliminować problem.

p.s.
Wg mnie tankowanie 98 oktanów to w przypadku KIA wyrzucenie kasy w błoto. Auto nie chodzi ani ciszej, ani zrywniej. Pali tyle samo. Nieco lepsze spalanie zaobserwowałem tankując paliwo w Austrii i Włoszech.
drogajedi
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2017, 09:27
model samochodu: Venga 1.4

Re: Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

Post autor: drogajedi »

Dzięki za odpowiedź.
W tej chwili, jestem pod koniec baku, pokazuje mi 8,4 spalania. Być może przepalenie pomogło i ostatnio nie obserwuje efektu mocnego ssania. Zobaczymy jak wyjdzie spalanie zgodnie z wlanym paliwem na stacji.
Na razie byłem w swoim serwisie, ale oni nie mają kompa stricte dedykowanego pod KIA. Więc mają ograniczony pogląd ze swojego i żadnych błędów nie mają. Czujnik czy sonda powinni wyskoczyć jako błąd, natomiast żadnych nie odnotowano. Cały czas jeżdżę na klimie i zdaje sobie sprawę, że więcej może palić. Może nagram filmik co pokazuje mi komputer odnośnie spalania chwilowego i tego efektu wolnego spadania na 0 po odpuszczeniu gazu, to dam linka.
michal75
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2017, 17:41
model samochodu: Venga 1.4

Re: Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

Post autor: michal75 »

Uszkodzenie czujnika lub sondy wg mnie nie zawsze jest tożsame w pojawieniem się błędu w logu komputera.
W przypadku czujnika temp. (w aucie innej marki niż KIA) miałem problem który polegał na tym, że komputer nie zgłaszał jego uszkodzenia. Sam czujnik był padnięty bo nie podawał rzeczywistej temperatury. Komputer w aucie na podstawie danych z czujnika, "myślał" że jest środek zimy na syberii i dobierał złe proporcje mieszanki paliwowo powietrznej, co z kolei prowadziło do problemów z uruchomieniem auta i nadmiernym zużyciem paliwa.

Co do np. sondy lambda to myślę może być podobnie. Z tego co mi wiadomo są dedykowane przyrządy do badania sprawności takiej sondy, a standardowy interfejs diagnostyczny nie wykaże nieprawidłowości.
Może ktoś z szerszą wiedzą wypowie się w temacie?
drogajedi
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2017, 09:27
model samochodu: Venga 1.4

Re: Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

Post autor: drogajedi »

Właśnie zastanawiam się gdzie najlepiej jechać to zdiagnozować. Mój niezależny mechanik nie ma dedykowanego oprogramowania pod KIA, i widzi jakiś ograniczony wycinek danych. Potrzeba kogoś, kto po OBD zobaczy czy np. sonda jest w uruchomiona i podaje sygnał ( i jaki) do kompa. Chyba czeka mnie sporo kminienia i jazdy po różnych magikach. Niestety temat zaparkuje na jakiś czas bo teraz nie mam czasu się tym zająć.

Pomiar AFR też by coś pomógł, ale trzeba by mieć zrobione na wydechu wejście pod czujnik przed katalizatorem. Więc to też odpada.
drogajedi
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2017, 09:27
model samochodu: Venga 1.4

Re: Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

Post autor: drogajedi »

Szybka aktualizacja: chyba przepalenie auta pomogło. Po resecie kompa średnie spalanie po 80km pokazuje 7,3 litra, a nie zmieniłem ani trasy jazdy ani stylu jazdy). Chwilowe spalania przy depnięciu pokazuje już 23-24 litry, a nie jak wcześniej 30+. Auto dzisiaj rano po odpaleniu bardzo szybko ssanie zredukowało i obroty spadły po kilkunastu sekundach poniżej 1000. Dzisiaj jade na stację zatankowac i zobaczę jak wyjdzie rzeczywiste spalanie, ale tak naprawdę dopiero kolejny cykl tankowania powinien pokazać znaczną poprawę.
Dla zainteresowanych jak przepalam zawsze samochody: autostrada, 3 bieg ( tak aby przy 4500-5000 obrotów mieć rozsądną prędkość na autostradzie w okolicach 100-120km/h) i własnie przy obrotach ok 5000 przejechać ok 5 minutek. Od czasu do czasu zdejmuje nogę z gazu i pozwalam obrotom spaść do ok 3000 i znowu dynamicznie przyśpieszam do 5000 obr).
nencug
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2017, 15:22
model samochodu: Kia Cee'd
Lokalizacja: Sopot

Re: Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

Post autor: nencug »

sam jestem ciekaw jak się wynik rzeczywisty będzie miał do tego co pokazuje komputer. Aczkolwiek splanie na poziomie 7 litrów jest realne.
drogajedi
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2017, 09:27
model samochodu: Venga 1.4

Re: Kia Venga 1.4 benzyna - wysokie spalanie

Post autor: drogajedi »

Aktualizacja: ostatni wynik spalania Kia Venga to 8,4 l/100 km według zatankowanego paliwa. Niestety nie zobaczyłem ile komp pokazał po to dziadostwo samo kasuje ten licznik po zatankowaniu! Arrrrrr
Ale i tak już jestem zadowolony, bo 8,4 vs wysokie 9 to już dobra zmiana ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Venga”