Widzisz zielone tablice weź to pod uwagę

Porady, problemy, opinie dotyczące napędów elektrycznych w samochodach Kia
Toma
Posty: 40
Rejestracja: 25 lis 2020, 10:09
model samochodu: Kia e Niro

Widzisz zielone tablice weź to pod uwagę

Post autor: Toma »

Samochód elektryczny ma swoje zalety i wady, ale nie o tym tutaj.
Na pewno zmienia się styl jazdy kierowcy.
Samochód elektryczny bardzo szybko przyspiesza i samochód w mieście - może bardzo dynamicznie zmieniać pasy, ruszać spod świateł itp.

Chciałem jednak zwrócić uwagę na to jak auta elektryczne hamują i jak to wpływa na innych uczestników ruchu.
Jeżdżąc autem elektrycznym kierowcy, w tym ja ,wykorzystują bieg B (brake) bądź e-pedal bądź inaczej to może się nazywać jako odzyskiwanie energii.
Skutkuje to tym, że dojeżdżając do skrzyżowania / do czerwonego światła kierowca puszcza gaz a auto wyhamowuje silnikiem odzyskując tym samym energię.
Jadąc za takim autem ma się wrażenie, że auto celowo dojeżdża do skrzyżowania / czerwonego światła wolniej i zwalnia dużo wcześniej (chociaż dla e-pedal w Nissan Leaf 2 działa to jak hamulec, w Kia nieco lżej). Otóż kierowca odzyskuje w ten sposób sporo energii. Ja przy dojeżdżaniu do skrzyżowania / czerwonego światła z 60 km/h jestem w stanie odzyskać do 0,5 km.


Także proszę się nie denerwować jak auto z zielonymi tablicami zwalnia przed skrzyżowaniem nieco wcześniej, albo jednostajnie :)
Tak jest po prostu ekonomiczniej i ekologicznej.


Podobnie jest w hybrydach, chociaż w Kia Ceed PHEV chyba nie ma nawet biegu B.
Toma
Posty: 40
Rejestracja: 25 lis 2020, 10:09
model samochodu: Kia e Niro

Re: Widzisz zielone tablice weź to pod uwagę

Post autor: Toma »

Dodatkowo zapala się światło stop przy hamowaniu rekuperacyjnym
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”