Zamiana opon

forum użytkowników modelu Kia XCeed
QRST
Posty: 106
Rejestracja: 04 wrz 2021, 10:53
model samochodu: XCEED 1.5 T-GDI 7DCT +AEB

Re: Zamiana opon

Post autor: QRST »

Najbardziej zbliżony rozstawem kół w przypadku 17" jest ET 49 przy szerokości felgi 7" to daje jedynie 0.25mm różnicy na stronę, czyli o 0,5mm węższy rozstaw niż w przypadku fabrycznych 18" (7.5" x 18" 5x114.3 ET 55) - nie jestem pewien co do ET ale takie znalazłem w ogłoszeniu przy oryginalnej feldze.
Optymalny rozmiar to 7.00x17 5x114.3 ET 49 dla 215/55 R17
Z moich wyliczeń wynika, ze kolega Sprotek poszerzył rozstaw kół o 7,5 mm
Korzystałem z poniższych wzorów.
Załączniki
wzr.jpg
Pepa
Posty: 26
Rejestracja: 20 lis 2021, 16:39

Re: Zamiana opon

Post autor: Pepa »

Sprotek, mam pytanie. Po zmianie opon jak reagował komputer. Długo zgłaszał błąd? Co z ESP, ABS, generalnie z trakcją?
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: Zamiana opon

Post autor: Blues Brothers »

KMP, nie wyraża zgody na założenie innych kół/felg niż w homologacji. Pytałem u źródła. Jest to o tyle dziwne , że 16" mocno odbiegają od 18"
Sprotek
Posty: 33
Rejestracja: 23 wrz 2021, 20:27
model samochodu: Xceed

Re: Zamiana opon

Post autor: Sprotek »

Pepa pisze: 23 lis 2021, 21:39 Sprotek, mam pytanie. Po zmianie opon jak reagował komputer. Długo zgłaszał błąd? Co z ESP, ABS, generalnie z trakcją?
Mam wersję M 1.5 i nie mam czujników. W warsztacie było zaskoczeni. Na początku, gdy o tym się dowiedziałem to byłem lekko zmartwiony. Ale teraz już mam zdrowsze podejście do tego tematu. Nie musiałem nic robić. Jednakowe ciśnienie we wszystkich kołach. Wszystko działa bez problemów. To nie pierwszy mój samochód i nie pierwsza zmiana kół i szerokości opon. Nigdy nie miałem z ABS i ESP problemów. Auto odpycha się jak powinno przy ruszaniu. Prawdę mówiąc poruszamy się wszyscy jeden za drugim w tempie najwolniejszego, więc wypadnięcie z drogi mi nie grozi.
_____________________
KIA XCeed 1.5 T-GDi
Obrazek
Sprotek
Posty: 33
Rejestracja: 23 wrz 2021, 20:27
model samochodu: Xceed

Re: Zamiana opon

Post autor: Sprotek »

Blues Brothers pisze: 23 lis 2021, 21:54 KMP, nie wyraża zgody na założenie innych kół/felg niż w homologacji. Pytałem u źródła. Jest to o tyle dziwne , że 16" mocno odbiegają od 18"
Znając nasz Naród dziwię się, że wszyscy tak zgodnie z zaleceniami postępują. Przecież we krwi mamy łamanie wszystkich zasad i nakazów a tu dobrowolnie godzimy się na ograniczony wybór. Naprawdę dziwne. Może jeszcze trzymajmy się tylko letnich opon, bo z takimi auta sprzedają. Co do zasady opony zimowe powinny być węższe od letnich a że szesnastki to pomyłka to wybrałem siedemnastki. Poza tym obniżają zawieszenie a zimą powinno być wyższe, żeby auto nie powiesiło się na śniegu na brzuchu. Chociaż wątpię, żeby tak popadało u mnie.
_____________________
KIA XCeed 1.5 T-GDi
Obrazek
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: Zamiana opon

Post autor: Blues Brothers »

Mnie zastanawia, jak pracują systemy ESP, ABS, gdy tak mocno zmieniamy obwód/wysokość opony. Też rozważam zakup 17, obojętnie czy tożsamych z 205/60/16 czy 235/45/18, choć wolałbym węższe a wyższe.
Fred.X
Posty: 365
Rejestracja: 27 cze 2021, 09:38

Re: Zamiana opon

Post autor: Fred.X »

Sprotek pisze: 23 lis 2021, 22:14
Blues Brothers pisze: 23 lis 2021, 21:54 KMP, nie wyraża zgody na założenie innych kół/felg niż w homologacji. Pytałem u źródła. Jest to o tyle dziwne , że 16" mocno odbiegają od 18"
Znając nasz Naród dziwię się, że wszyscy tak zgodnie z zaleceniami postępują. Przecież we krwi mamy łamanie wszystkich zasad i nakazów a tu dobrowolnie godzimy się na ograniczony wybór. Naprawdę dziwne. Może jeszcze trzymajmy się tylko letnich opon, bo z takimi auta sprzedają. Co do zasady opony zimowe powinny być węższe od letnich a że szesnastki to pomyłka to wybrałem siedemnastki. Poza tym obniżają zawieszenie a zimą powinno być wyższe, żeby auto nie powiesiło się na śniegu na brzuchu. Chociaż wątpię, żeby tak popadało u mnie.
Z tym , że węższe czy wyższe to chyba masz opinie z przed 20-tu lat , skoro zakupiłeś auto z kołami letnimi 235/45R18 to takie same powinienes założyc zimowe , w innym przypadku szerzysz herezje kolego
Sprotek
Posty: 33
Rejestracja: 23 wrz 2021, 20:27
model samochodu: Xceed

Re: Zamiana opon

Post autor: Sprotek »

Fred.X pisze: 23 lis 2021, 22:25
Sprotek pisze: 23 lis 2021, 22:14
Blues Brothers pisze: 23 lis 2021, 21:54 KMP, nie wyraża zgody na założenie innych kół/felg niż w homologacji. Pytałem u źródła. Jest to o tyle dziwne , że 16" mocno odbiegają od 18"
Znając nasz Naród dziwię się, że wszyscy tak zgodnie z zaleceniami postępują. Przecież we krwi mamy łamanie wszystkich zasad i nakazów a tu dobrowolnie godzimy się na ograniczony wybór. Naprawdę dziwne. Może jeszcze trzymajmy się tylko letnich opon, bo z takimi auta sprzedają. Co do zasady opony zimowe powinny być węższe od letnich a że szesnastki to pomyłka to wybrałem siedemnastki. Poza tym obniżają zawieszenie a zimą powinno być wyższe, żeby auto nie powiesiło się na śniegu na brzuchu. Chociaż wątpię, żeby tak popadało u mnie.
Z tym , że węższe czy wyższe to chyba masz opinie z przed 20-tu lat , skoro zakupiłeś auto z kołami letnimi 235/45R18 to takie same powinienes założyc zimowe , w innym przypadku szerzysz herezje kolego
Sądzę, że przez 20 lat śnieg się nie zmienił ani żadne prawa fizyki, więc pozwolisz, że będę jeździł na oponach jakich chce. Wąskie opony lepiej odprowadzają wodę czego zimą mamy dużo i błoto pośniegowe a z ilością tego jest różnie. Wystarczy wyszukać sobie wady i zalety wąskich i szerokich opon na zimę. Każdy wybiera to co lubi. Jak zauważyłeś kupiłem auto i jest już moje więc też sam będę decydował co ja z moim autem zrobię.
_____________________
KIA XCeed 1.5 T-GDi
Obrazek
Fred.X
Posty: 365
Rejestracja: 27 cze 2021, 09:38

Re: Zamiana opon

Post autor: Fred.X »

Sprotek pisze: 24 lis 2021, 07:21
Fred.X pisze: 23 lis 2021, 22:25
Sprotek pisze: 23 lis 2021, 22:14

Znając nasz Naród dziwię się, że wszyscy tak zgodnie z zaleceniami postępują. Przecież we krwi mamy łamanie wszystkich zasad i nakazów a tu dobrowolnie godzimy się na ograniczony wybór. Naprawdę dziwne. Może jeszcze trzymajmy się tylko letnich opon, bo z takimi auta sprzedają. Co do zasady opony zimowe powinny być węższe od letnich a że szesnastki to pomyłka to wybrałem siedemnastki. Poza tym obniżają zawieszenie a zimą powinno być wyższe, żeby auto nie powiesiło się na śniegu na brzuchu. Chociaż wątpię, żeby tak popadało u mnie.
Z tym , że węższe czy wyższe to chyba masz opinie z przed 20-tu lat , skoro zakupiłeś auto z kołami letnimi 235/45R18 to takie same powinienes założyc zimowe , w innym przypadku szerzysz herezje kolego
Sądzę, że przez 20 lat śnieg się nie zmienił ani żadne prawa fizyki, więc pozwolisz, że będę jeździł na oponach jakich chce. Wąskie opony lepiej odprowadzają wodę czego zimą mamy dużo i błoto pośniegowe a z ilością tego jest różnie. Wystarczy wyszukać sobie wady i zalety wąskich i szerokich opon na zimę. Każdy wybiera to co lubi. Jak zauważyłeś kupiłem auto i jest już moje więc też sam będę decydował co ja z moim autem zrobię.
Jeździj na czym chcesz nawet na rowerowych, snieg jest taki sam, ale technologie kolego inne
Pepa
Posty: 26
Rejestracja: 20 lis 2021, 16:39

Re: Zamiana opon

Post autor: Pepa »

Ja trzymałem się homologacji.na zimę wybrałem rozmiar mniejszy.
Kupiłem felgi i opony 205 60 R16.
No cóż, na temat wyglądu nie będę się długo rozwodził - kwestia gustu. Krótko. Na rynku można znaleźć wiele modeli poprostu ładniejszych od firmowych 18.
Co do trakcji. W zimie jeżdżę generalnie wolniej, często jednak jeżdżę w góry. I tutaj, opony węższe i o większym profilu bardziej się sprawdzają.
Jazda po polskich umęczonych drogach pełnych dziur w zimie samochodem, gdzie profil opony jest większy jest poprostu wygodniejsze.
Ostatnia kwestią ale dla mnie bardzo ważna, to szum opon. Jest mniejszy.
Kolejna kwestia to mniejszy prześwit i tutaj bym nie dramatyzowł - ta różnica naprawdę nie jest duża
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”