Koła zimowe

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Fred.X
Posty: 365
Rejestracja: 27 cze 2021, 09:38

Re: Koła zimowe

Post autor: Fred.X »

18" , nie ma co sie zastanawiać
Emske
Posty: 39
Rejestracja: 23 mar 2021, 13:04
model samochodu: Kia Xceed

Re: Koła zimowe

Post autor: Emske »

pegazx pisze: 12 paź 2021, 16:41 Zastanawiam sie nad zimówkami tylko czy 16 czy 18.
Na pewno kupię z felgami.
Koła18 drogie ale do przełkniecia ale czy balon nie za niski . Większość tras robię drogami pod miejskimi i boję się czy nie uszkodzę kół .
16 tańsze, duży balon, większy komfort ,miejsze ryzyko uszkodzeń. Tylko jak auto na takim balonie zachowuję się na drodze . Duży balon bardziej ugina się na zakrętach, układ kierowniczy nie jest już taki precyzyjny.
Więc 16 czy 18 ?
Zdaje się, że jestem jedynym posiadaczem obręczy 16 na tym forum, które zresztą wybrałem rozmyślnie właśnie ze względu na większy komfort jazdy po nierównościach.
Co do trakcji w zakrętach, to nie zauważyłem żadnych przechyłów, w ogóle mam wrażenie, że xceed bez względu na wielkość obręczy ma relatywnie twardo zestrojone zawieszenie (przynajmniej bardziej niż w ceed I SW, którym wcześniej jeździłem).
mercapan
Posty: 56
Rejestracja: 13 paź 2021, 09:48
model samochodu: Iksik 1.5 T-GDI MT

Re: Koła zimowe

Post autor: mercapan »

Emske pisze: 12 paź 2021, 22:16
Zdaje się, że jestem jedynym posiadaczem obręczy 16 na tym forum, które zresztą wybrałem rozmyślnie właśnie ze względu na większy komfort jazdy po nierównościach.
Co do trakcji w zakrętach, to nie zauważyłem żadnych przechyłów, w ogóle mam wrażenie, że xceed bez względu na wielkość obręczy ma relatywnie twardo zestrojone zawieszenie (przynajmniej bardziej niż w ceed I SW, którym wcześniej jeździłem).
Nie jedynym. :)
Z rozmysłem zostały zakupione 16" (choć 18" mielibyśmy od ręki, a na 16" musieliśmy czekać 3 miesiące)
Komfort i wyciszenie na 16" jest zdecydowanie większe. Dodatkowo dochodzi niższe spalanie. Fakt, że Continentale na 18" są nie dość, że głośne to i mało oszczędne, ale różnica w szerokości i wyższy prześwit też robi swoje. Jazda po bruku na 18" to jak za karę, na 16" już całkiem znośnie.
Oczywiście wizualnie 16" już tak bojowo nie wyglądają, ale oryginalne felgi 18" to zemsta projektanta, jak z wozu drabiniastego... Tu trzeba by dobierać felgi pasujące do charakteru wozu, który nie odbiegałyby od charakteru auta (jakieś bardziej subtelne i nie tak twardo ciosane)

Co do prowadzenia na 16" jest bardzo dobrze, zwłaszcza na drogach podlejszej jakości, ale przy prędkościach autostradowych idzie jak bolid. Co do twardości, to tu niestety w porównaniu do posiadanego ceeda I zawieszenie w X jest bardziej miękkie, ale na tyle jest dobre, że nie ma problemu z szybką jazdą i ciasnymi zakrętami. Jedyne zastrzeżenie jakie można mieć do Iksa, to zbyt czuła kierownica, która nie za bardzo się utwardza przy większych prędkościach, mały ruch ręką i już wypadasz z pasa...
Ogólnie Iksik to fajne autko i za każdym razem cieszy jak się nim jedzie. Ma po prostu to coś. :)
xuser
Posty: 157
Rejestracja: 11 cze 2021, 16:01
model samochodu: XCeed 1.6 T-GDI L+pakiety

Re: Koła zimowe

Post autor: xuser »

Chyba jeździmy różnymi samochodami. Uważam, że generalnie XCeed jest zawieszony bardzo komfortowo - aczkolwiek nie można narzekać na przechyły w zakrętach, bo jest OK. Dlatego 18 dla mnie są całkiem znośne nawet na bruku i gruntówkach. Oczywiście pomijam aspekty wizualne - o gustach się nie dyskutuje.
No, chyba że ktoś całkiem niesłusznie traktuje XCeeda jak SUVa - wtedy o 18-kach nie ma mowy...
Grolshek
Posty: 35
Rejestracja: 16 lut 2021, 20:33
model samochodu: XCeed

Re: Koła zimowe

Post autor: Grolshek »

mercapan pisze: 13 paź 2021, 10:16
Emske pisze: 12 paź 2021, 22:16
Zdaje się, że jestem jedynym posiadaczem obręczy 16 na tym forum, które zresztą wybrałem rozmyślnie właśnie ze względu na większy komfort jazdy po nierównościach.
Co do trakcji w zakrętach, to nie zauważyłem żadnych przechyłów, w ogóle mam wrażenie, że xceed bez względu na wielkość obręczy ma relatywnie twardo zestrojone zawieszenie (przynajmniej bardziej niż w ceed I SW, którym wcześniej jeździłem).
Nie jedynym. :)
Z rozmysłem zostały zakupione 16" (choć 18" mielibyśmy od ręki, a na 16" musieliśmy czekać 3 miesiące)
Komfort i wyciszenie na 16" jest zdecydowanie większe. Dodatkowo dochodzi niższe spalanie. Fakt, że Continentale na 18" są nie dość, że głośne to i mało oszczędne, ale różnica w szerokości i wyższy prześwit też robi swoje. Jazda po bruku na 18" to jak za karę, na 16" już całkiem znośnie.
Oczywiście wizualnie 16" już tak bojowo nie wyglądają, ale oryginalne felgi 18" to zemsta projektanta, jak z wozu drabiniastego... Tu trzeba by dobierać felgi pasujące do charakteru wozu, który nie odbiegałyby od charakteru auta (jakieś bardziej subtelne i nie tak twardo ciosane)

Co do prowadzenia na 16" jest bardzo dobrze, zwłaszcza na drogach podlejszej jakości, ale przy prędkościach autostradowych idzie jak bolid. Co do twardości, to tu niestety w porównaniu do posiadanego ceeda I zawieszenie w X jest bardziej miękkie, ale na tyle jest dobre, że nie ma problemu z szybką jazdą i ciasnymi zakrętami. Jedyne zastrzeżenie jakie można mieć do Iksa, to zbyt czuła kierownica, która nie za bardzo się utwardza przy większych prędkościach, mały ruch ręką i już wypadasz z pasa...
Ogólnie Iksik to fajne autko i za każdym razem cieszy jak się nim jedzie. Ma po prostu to coś. :)
Jedne z najpiękniejszych felg, idealnie pasujące zarówno do wyglądu jak i charakteru autka nazywasz "zemstą projektanta"??? Kierownicę która w porównaniu do moich Focusów ma ogromny luz i świetnie się nią nienerwowo jeździ w długie trasy??? Jazda po bruku "za karę" ??? Oj widzę tutaj ostry efekt placebo. Kupiłem 16" i zazdroszczę tym co mają prześliczne 18" :lol:
Fred.X
Posty: 365
Rejestracja: 27 cze 2021, 09:38

Re: Koła zimowe

Post autor: Fred.X »

A po co 16" ? załóżmy 14" bedzie jeszcze większy balon , więc i komfort bedzie jeszcze lepszy :mrgreen:
ml.
Posty: 8
Rejestracja: 07 lis 2021, 08:50
model samochodu: XCeed 1.6 T-GDI 7DCT L + Business Line

Re: Koła zimowe

Post autor: ml. »

Witam, mała uwaga co do kół na felgach 16

W 204 konnej wersji XCeeda niestety stalówki 16 cali nie dają się założyć - tarcze hamulcowe w tym modelu mają średnicę 320mm i zaciski są większe niż w modelach z mniejszym silnikiem i felgi w ogóle nie dały się założyć do mojego autka. W słabszych modelach XCeed tarcze mają mniejszą średnicę (bodajże 305mm) i takie felgi będą pasowały doskonale.

Jestem właśnie (nie)szczęśliwym posiadaczem kompletu niepasujących do mojego modelu kół zimowych dedykowanych do XCeed, zestaw nowy, skompletowany we wrześniu, wyważony na '0' Gdyby ktoś reflektował, to mogę po kosztach odstąpić (oczywiście pełna faktura vat lub paragon). Zestaw składa się z:
4x Felga: ALCAR czarny 6.5 x 16.0 (LK 5.0/114.3, 67.0, ET 40.0) dedykowane do XCeed (https://felgen.jfnet.de/pdf/stahl/6596.pdf)
4x oryginalne (kia) czujniki ciśnienia
4x Bridgestone Blizzak LM005 205/60 R16 92 H

Gdyby ktoś reflektował to proszę o kontakt priv.
dj-doc
Posty: 161
Rejestracja: 05 lis 2020, 17:49

Re: Koła zimowe

Post autor: dj-doc »

Dzień dobry.
Na początek zacytuję klasyka :
"Jak do tego doszło, nie wiem" 😉
Poważnie, ktoś Ci doradził taki zakup, czy to była Twoja własna inicjatywa?
Wydaje mi się, że nawet tu na forum temat rozmiaru kół w zależności od wersji silnikowej był poruszany, szkoda że nie sprawdziłeś. Na pewno ten temat był wałkowany na facebooku grupy XCeed'a.
Ponieważ Twoja propozycja jest świeża i na topie proponuję Ci wrzucić to ogłoszenie też na facebooka.
Mam nadzieję, że nie "zlinczują" Cię za te 16 😁
Nawiasem mówiąc mam Bridgestone Blizzak LM005 w wersji 18" i jestem bardzo zadowolony 👍
Pozdrawiam
Wszystko co ma początek ma też koniec - Matrix
ml.
Posty: 8
Rejestracja: 07 lis 2021, 08:50
model samochodu: XCeed 1.6 T-GDI 7DCT L + Business Line

Re: Koła zimowe

Post autor: ml. »

Hahaha, oczywiście, że była to moja własna inicjatywa i w dodatku byłem z jej wykonania bardzo dumny. Wszystko zakupione w rozsądnych cenach, złożone w najlepszym warsztacie w mieście ​:)

Forum wcześniej przeglądałem, wątek o 16 w widziałem, ale... w konia zrobił mnie TUV (homologacja) do tych felg - gdzie wyraźnie jest wyszczególnione, że pasuje do wersji od 77-150kW (ten dokument zalączyłem jako link w poprzednim poście)

Pewnie mimo upływu 2 miesięcy jakbym się uparł, to zwróciłbym te felgi - ale w sumie fajne koła są na nich zrobione i może ktoś skorzysta, zamiast je rozbierać. A co do linczu za 16 :) - przejeździłem swego czasu kilka zim na alusach i obiecałem sobie, że więcej takiego głupstwa nie zrobię. Po każdym wyjeździe na narty i wykopywaniu się z zasp pełnych grud lodu i kamieni z parkingów - na wiosnę można się było zapłakać nad stanem felg. Kompletnie porysowane, a sól w mikrorysach dorabiała swoje.

Ale zdaje się że będę jednak skazany na aluminium na zimę :( Stalowych 18 jakoś nie umiem znaleźć...

Pozdrawiam wszystkich czytających
dj-doc
Posty: 161
Rejestracja: 05 lis 2020, 17:49

Re: Koła zimowe

Post autor: dj-doc »

Dzięki za wyjaśnienie.
Rzeczywiście, szkoda bo masz teraz zamrożoną kasę w tym komplecie. Myślę jednak, że znajdziesz kupca stąd też moja propozycja z grupą z Facebooka.
Co do felg, ja mam oryginalne felgi aluminiowe Kia 18".
Ten "lincz" to w ramach żartu, chodzi bardziej o wygląd XCeed'a na 16".
Pozdrawiam
Wszystko co ma początek ma też koniec - Matrix
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”