Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

forum użytkowników modelu Kia XCeed
carlos1932
Posty: 19
Rejestracja: 28 sie 2021, 17:13
model samochodu: XCEED

Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

Post autor: carlos1932 »

Witam, chciałbym Was poprosić o opinie na temat systemu Forward Collision Avoidance Assist - system autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania pojazdów i pieszych, jak on działa bo mam wrażenie, że w mimo samochodzie jest nieaktywny. W czasie jazdy nie pojawia się żaden komunikat o niebezpiecześńtwie samochód nie reaguje na potencjalne zagrożenie kolizją z w żaden sposób.
dj-doc
Posty: 161
Rejestracja: 05 lis 2020, 17:49

Re: Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

Post autor: dj-doc »

Działa kiedy zbliżasz się do przeszkody z wyższą prędkością, jesteś już bardzo blisko wtedy wyświetla się komunikat.
U mnie czasami reaguje jak podczas wyprzedzania za szybko podjadę bliżej do auta jadącego przede mną.
Wszystko co ma początek ma też koniec - Matrix
Sprotek
Posty: 33
Rejestracja: 23 wrz 2021, 20:27
model samochodu: Xceed

Re: Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

Post autor: Sprotek »

Działa przy wyprzedzaniu, gdy wykonujesz manewr zbyt blisko wyprzedzanego auta i gdy się zagapisz np. grzebiąc w radio. W obu przypadkach zadziałał system. Przyhamowuje na pewno przed autem z przodu. Nie wiem/nie pamiętam, czy nie skręca kierownicą, gdy wyprzedza się auto.
_____________________
KIA XCeed 1.5 T-GDi
Obrazek
Box
Posty: 129
Rejestracja: 28 wrz 2021, 20:57
model samochodu: KIA PROCEED GT

Re: Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

Post autor: Box »

Na pieszych też działa.

Najpierw jest ostrzeżenie dzwìękowe, następnie hamowanie.
bartez94
Posty: 20
Rejestracja: 24 wrz 2021, 18:47

Re: Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

Post autor: bartez94 »

Odniosłem podobne wrażenie jakby nie działało i nawet chwilę myślałem, że może jakoś inaczej jest w wersji M... ale z cennika wynika, że to jest w M. Było blisko pojazdu (w celach testu) i ani ostrzeżenia ani hamowania - mam nadzieję, że gdy trzeba by było poważnie to zadziała :)
Box
Posty: 129
Rejestracja: 28 wrz 2021, 20:57
model samochodu: KIA PROCEED GT

Re: Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

Post autor: Box »

Ten system nie ma działać na zasadzie blisko pojazdu to nie jest czujnik parkowania.

Przy małej prędkości zbliżania do obiektu on nie zahamuje, może być to jazda w korku i dojedziemy komuś w zderzak z prędkością 5km/h. dojdzie do kolizji.
Przy takiej prędkości jak nam pieszy wejdzie na maskę, ten system nie uniknie potrącenia.

Tak jak napisałem powyżej, musi być odpowiednio duża predkość zbliżania np. 40km/h do pojazdu lub jakiegoś obiektu, ściana, pieszy itp. System ostrzega, że należy hamować jak tego nie uczynisz następuje hamowanie, dosyć gwałtowe w celu uniknięcia kolizji. Gwałtowne czyli takie kiedy wciskamy hamulec nagle w podłogę.

W normalnych warunkach jazdy raczej tego nie sprawdzimy bo nikt specjalnie nie będzie jechał w ścianę 40km/h i czekał czy pojazd zahamuje 🙂

U mnie w Proceedzie sytem zadziałał dwa razy:

1. Hamowałem z około 80km/h do świateł ale na czerwonym już stał inny pojazd, pomimo mojego mocnego hamowania system uznał, że to mało ostrzegł i automatycznie wcisnął hamulec do dna.

2. Przed zderzak przy około 100km/h wjechał mi inny pojazd na mój pas jazdy, może jechał około 50-60km/h zareagowałem hamowaniem ale podobnie jak w przypadku nr.1 system uznał, że siła hamowania jest za mała i dohamował mocniej unikając kolizji.
Deepsea
Posty: 187
Rejestracja: 07 sty 2022, 00:07

Re: Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

Post autor: Deepsea »

A wystarczy przeczytać instrukcję.
Żeby działało musi być włączony silnik, włączona kontrola trakcji i prędkość minimum 5 mil/h (nie znalazłem polskiej instrukcji). Do tego w ustawieniach musi być włączony pełny system i można też zmienić odległość reakcji.
System nie ratuje tylko stara się zmniejszyć straty, dlatego najpierw jest sygnał wizualny i dźwiękowy a w ostateczności zaczyna hamować.
Działa to na samochodach z przodu, pieszych i przy np skręcaniu w lewo na skrzyżowaniu.
Podobno nie działa powyżej 50 mil/h (80 km/h). Podejrzewam że odpala się wtedy inny system ale tego już nie szukałem.
Obstawiam że lepiej to działa z pełnym pakietem bezpieczeństwa.
Sam jeszcze nie wiem jak to działa bo czekam na auto ale z doświadczenia z starym VW samo wykrywanie pojazdów działa od 5 km/h cały czas nawet z tempomatem, no chyba że wyłączę w zegarach. CH-R sprawdzałem na sobie i nie chciała mnie przejechać :lol: ale ona ma nowsze i bardziej rozwinięte systemy od mojego VW.
carlos1932
Posty: 19
Rejestracja: 28 sie 2021, 17:13
model samochodu: XCEED

Re: Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

Post autor: carlos1932 »

Dziękuję wszystkim za pomoc. Chyba jednak będę musiał odwiedzić ASO bo użytkuje samochód od kilku miesięcy i ani raz system nie zareagował a to mi się wydaje mało prawdopodobne jeśli faktycznie jest sprawny.
whst
Posty: 11
Rejestracja: 11 sty 2022, 23:55

Re: Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

Post autor: whst »

carlos1932 pisze: 18 sty 2022, 08:59 Dziękuję wszystkim za pomoc. Chyba jednak będę musiał odwiedzić ASO bo użytkuje samochód od kilku miesięcy i ani raz system nie zareagował a to mi się wydaje mało prawdopodobne jeśli faktycznie jest sprawny.
Spróbuj wjechać w duży karton przy prędkości 20kmh, wtedy będziesz miał pewność, czy system działa. Nawet na YT są gdzieś takie testy.
olsztyn
Posty: 15
Rejestracja: 12 lis 2019, 12:49
model samochodu: KIA Ceed 2007 1,4 122 km, M
Kia Ceed II 2015 1,6 135 km, M+BL
XCeed 1.4 T-GDI 7 DCT
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Forward Collision Avoidance Assist - jak to działa

Post autor: olsztyn »

W wersji M na pewno działa. Kilkukrotnie mnie ostrzegał. Może jeździsz ostrożnie i niezbyt dynamicznie i „uprzedzasz” jego działanie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”