Opony zimowe do GT 1.6

forum użytkowników modelu ProCeed
Robas
Posty: 137
Rejestracja: 18 lip 2019, 22:08
model samochodu: Proceed GT max

Re: Opony zimowe do GT 1.6

Post autor: Robas »

dzieki za info, bedzie troche bardziej komfortowo na tym dodatkowym centymetrze opony :D rozumiem, ze przy maksymalnym skrecie i podjazdach na kraweznikach tez jest ok?
maveric
Posty: 19
Rejestracja: 11 maja 2019, 21:45
model samochodu: PROCEED GT

Re: Opony zimowe do GT 1.6

Post autor: maveric »

Michelin Pilot Alpin 5 225/40 R18 92 W XL FR
Jarek3
Posty: 35
Rejestracja: 14 lis 2019, 10:49

Re: Opony zimowe do GT 1.6

Post autor: Jarek3 »

Michał 1 pisze: 10 lis 2019, 13:35 Bez problemu wchodzą opony 225 45 18 sam takie założyłem Dunlop winter sport 5 oczywiście nigdzie nie obcierają wszystko jest ok
Może i wchodzą, ale Proceed nie ma w homologacji takiego rozmiaru. Więc przy jakimś dzwonie (a szczególnie gdy uszkodzicie oponę lub Wam pęknie) upierdliwy ubezpieczyciel może odmówić Wam wypłaty ubezpieczenia. Nie mówiąc już o grubszych sprawach gdzie są ofiary śmiertelne i jest dochodzenie. Przy stłuczkach itp raczej nikt tego nie sprawdza. Ale za kilka zł dajecie ubezpieczycielowi powód do odmowy ;)
LubiePiwo
Posty: 7
Rejestracja: 11 paź 2019, 09:37
model samochodu: Kia Proceed

Re: Opony zimowe do GT 1.6

Post autor: LubiePiwo »

Rozumiem, że zimówki to wyłącznie 225/40 R18? Jeszcze nie odebrałem to nie mam jak sprawdzić ;]
darek byd
Posty: 36
Rejestracja: 23 kwie 2019, 18:20
model samochodu: PROCEED GT

Re: Opony zimowe do GT 1.6

Post autor: darek byd »

Jarek3 pisze: 14 lis 2019, 10:55
Michał 1 pisze: 10 lis 2019, 13:35 Bez problemu wchodzą opony 225 45 18 sam takie założyłem Dunlop winter sport 5 oczywiście nigdzie nie obcierają wszystko jest ok
Może i wchodzą, ale Proceed nie ma w homologacji takiego rozmiaru. Więc przy jakimś dzwonie (a szczególnie gdy uszkodzicie oponę lub Wam pęknie) upierdliwy ubezpieczyciel może odmówić Wam wypłaty ubezpieczenia. Nie mówiąc już o grubszych sprawach gdzie są ofiary śmiertelne i jest dochodzenie. Przy stłuczkach itp raczej nikt tego nie sprawdza. Ale za kilka zł dajecie ubezpieczycielowi powód do odmowy ;)
Nigdy się nie spotkałem by ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania z powodu nie zalecanego rozmiaru opony..A mam z tym trochę do czynienia. Kolego gdzie wyczytałeś takie informacje? Pewnie na innym forum?
huri_khan
Posty: 214
Rejestracja: 06 sie 2019, 22:28
model samochodu: ProCeed 1,4 GTLine + WIN + hak
Lokalizacja: Bytom

Re: Opony zimowe do GT 1.6

Post autor: huri_khan »

Kodeks drogowy - Prawo o ruchu drogowym
Art. 66.
4. Zabrania się:
2) stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;

Teraz należy się odwołać do przepisów szczegółowych. Jak komuś chce się szukać to proszę podać te przepisy :)

W teorii jest to możliwe, w praktyce także nigdy się z tym nie spotkałem.
darek byd
Posty: 36
Rejestracja: 23 kwie 2019, 18:20
model samochodu: PROCEED GT

Re: Opony zimowe do GT 1.6

Post autor: darek byd »

huri_khan pisze: 14 lis 2019, 14:52 Kodeks drogowy - Prawo o ruchu drogowym
Art. 66.
4. Zabrania się:
2) stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;

Teraz należy się odwołać do przepisów szczegółowych. Jak komuś chce się szukać to proszę podać te przepisy :)

W teorii jest to możliwe, w praktyce także nigdy się z tym nie spotkałem.
Powiem tak : na jakiej podstawie ubezpieczalnia ma odmówić mi wypłaty odszkodowania? Rozumiem gdyby nośność opony nie była odpowiednia i miało by to faktyczny wpływ na jakieś zdarzenie bo np. spowodował bym wypadek po wystrzale takiej opony. Ale co ma profil czy szerokosc opony do tego??

Nie popadajmy w paranoje... Zresztą OWU OC określa ustawa ,a nie ubezpieczyciel jeśli się dobrze orientuję.
Jarek3
Posty: 35
Rejestracja: 14 lis 2019, 10:49

Re: Opony zimowe do GT 1.6

Post autor: Jarek3 »

darek byd pisze: 14 lis 2019, 13:53
Jarek3 pisze: 14 lis 2019, 10:55
Michał 1 pisze: 10 lis 2019, 13:35 Bez problemu wchodzą opony 225 45 18 sam takie założyłem Dunlop winter sport 5 oczywiście nigdzie nie obcierają wszystko jest ok
Może i wchodzą, ale Proceed nie ma w homologacji takiego rozmiaru. Więc przy jakimś dzwonie (a szczególnie gdy uszkodzicie oponę lub Wam pęknie) upierdliwy ubezpieczyciel może odmówić Wam wypłaty ubezpieczenia. Nie mówiąc już o grubszych sprawach gdzie są ofiary śmiertelne i jest dochodzenie. Przy stłuczkach itp raczej nikt tego nie sprawdza. Ale za kilka zł dajecie ubezpieczycielowi powód do odmowy ;)
Nigdy się nie spotkałem by ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania z powodu nie zalecanego rozmiaru opony..A mam z tym trochę do czynienia. Kolego gdzie wyczytałeś takie informacje? Pewnie na innym forum?
To nie jest "zalecany rozmiar" tylko samochód ma wydaną homologację na konkretnie podzespoły(w tym rozmiar opon)
Tak samo jak do zwykłych kloszy lamp nie można włożyć żarników ksenonowych (bo klosze nie mają homologacji) itd.

"na jakiej podstawie ubezpieczalnia ma odmówić mi wypłaty odszkodowania? Rozumiem gdyby nośność opony nie była odpowiednia i miało by to faktyczny wpływ na jakieś zdarzenie bo np. spowodował bym wypadek po wystrzale takiej opony. Ale co ma profil czy szerokosc opony do tego??"

To właśnie homologacja mówi o tym jaka opona jest odpowiednia do danego samochodu, a nie to czy według Ciebie opona "wejdzie i nie ociera" czy nie ;)
I gdybyś miał pecha i trafił na taką którą Ci akurat pęknie i coś się stanie to możesz mieć poprostu problemy.
Jarek3
Posty: 35
Rejestracja: 14 lis 2019, 10:49

Re: Opony zimowe do GT 1.6

Post autor: Jarek3 »

Więc reasumując. Mimo tego czy "damy się zwariować" czy nie, to według prawa, jedyny prawidłowy rozmiar opony/kół itd to taki jaki przewidział producent. Masz go w instrukcji i homologacji.
W załączniku wkleiłem kawałek artykułu jaki na szybko znalazłem
Załączniki
SmartSelect_20191114-155010_Chrome.jpg
waciach
Posty: 175
Rejestracja: 04 wrz 2019, 13:24
model samochodu: ProCeed 1.4 2019

Re: Opony zimowe do GT 1.6

Post autor: waciach »

Nie chcę zakładać osobnego tematu więc spróbuję tutaj - Kupowaliście/wycenialiście zimówki na alufelgach ? Jak to cenowo wyglądało ?
W moim przypadku do GT Line dostałem propozycję w kwocie 4100 za komplet gum na alu 17' z informacją że stalówek nie ma. Wstępnie zarezerwowałem taki komplet bo szukając gum na fabryczne 18' najtańszy zestaw jaki znalazłem kosztował ponad 2000 ale wcześniej planowałem szukać czegoś tańszego w segmencie stalówek i teraz mam zagwozdkę czy wydać 4100 na alu czy kombinować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”