Wygłuszenie Niro

forum użytkowników Kia Niro
x_mw
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2019, 07:38
model samochodu: KIA NIRO

Wygłuszenie Niro

Post autor: x_mw »

Przeszkadzają mi szumy opon w mojej-moim Niro.(jaki to rodzaj).Czy też macie odczucia że jest trochę głośno,zwłaszcza z tyłu? Noszę się z zamiarem wygłuszenia komory bagażnika jakimiś nie grubymi matami samoprzylepnymi.(oferta na allegro spora) Co o tym sądzicie? Chyba gwarancji nie stracę?
wrzoch
Posty: 36
Rejestracja: 10 sie 2018, 23:11
model samochodu: Niro

Re: Wygłuszenie Niro

Post autor: wrzoch »

Witam,

Też mi to przeszkadzało, po czym zaczęło mnie wku...ć. Zgłaszałem do ASO, że uszczelki drzwi jakieś lewe są (kiedy to się dowiedziałem, że na uszczelki drzwi gwarancja to 1rok/15000km, lub jak będziesz nadgorliwy i uznasz, że auto jest eksploatowane w ciężkich warunkach, to 7500km, bo gwarancja jest do pierwszego przeglądu). Jest to jakiś perfidny żart, ale nie pierwszy raz KIA leci sobie po bandzie.

Wracając do Twojego pytania. Zauważyłem w swoim, że jak jest sucho (jak było mokro/padało problem nie występował) powyżej 100km/h, a czasem nawet wcześniej dochodził mnie szum, coś w rodzaju niedomkniętego okna albo przedmuchów przez uszczelki. Jak na złość przy moim ustawieniu fotela centralnie w ucho. Jak obróciłem głowę w lewo, bądź prawo to szybko malał, ale trochę dziwnie się jeździ nie patrząc się na wprost. Jako że powyżej 100km/h trochę ciężko skupić się i na jeździe i na szukaniu źródła hałasu, a nie miał mi za bardzo kto pomóc, to się z tym bujałem dość długo. Na szczęście "tras" to ja robię mało, większość czasu jeżdżę po i w okolicach miasta. W ostatnie wakacje przypadkiem odkryłem, że ten dźwięk to dochodzi jednak z innego miejsca niż mi się zdawało, z dolnej części szyby, tam gdzie spotykają się uszczelki bocznej krawędzi szyby z wewnętrzną, dolną uszczelką.

Na poniższym zdjęciu widać kurz, którego w tym miejscu nie powinno być, bo niby skąd miałby się tam dostać, a wieje dokładnie z tego łączenia blach, które nie jest niczym zabezpieczone.
zakurzonedrzwi.jpg
drzwi1.jpg
drzwi2.jpg
Polecam prosty test, wystarczy w tą szczelinę pomiędzy boczkiem a szybą wepchnąć jakąś szmatkę i się przejechać. U mnie różnica była naprawdę spora, nie to, że nagle zniknęły wszystkie szumy, ale nie miałem już wrażenia jakby mi ktoś dmuchał w stronę ucha. Dodatkowo u mnie ta szyba mi często parowała zimą, teraz już wiem dlaczego - zimne wilgotne powietrze mi się tam dostawało i po spotkaniu z ogrzanym z kabiny robił się cyrk na oknach. Oczywiście ASO miało to w dupie i to głęboko, bo ile razy im tego nie zgłaszałem, to wszystko było w porządku i nie widzieli problemu (dwa różne ASO w Krk).

Tak więc na poniższych zdjęciach jest wersja po poprawkach. Zakupiłem sobie sznur z gumy EPDM 8mm, który jest "położony" na tej uszczelce szyby, boczek, który na niego przychodzi go dociska i przez to dociska też uszczelkę do szyby, poza tym sznur jest podcięty z zapasem i ze skosa, żeby idealnie dopasował się do bocznych uszczelek szyby. Dodatkowo zakupiłem sobie uszczelkę z mikrogumy 5x10 mm, ona poszła po całej długości tej "dolnej" listwy uszczelki, która wychodzi na to, że nawet nie dotykała szyby. Po wpakowaniu tam tej mikrogumy całość działa jak sprężyna dociskająca dolną część listwy do szyby. Nie ma to wpływu na opór przy otwieraniu/zamykaniu szyby, za to zdecydowanie zapewnia szczelność (bez jestem w stanie spokojnie wsunąć kartkę papieru pomiędzy szybę a uszczelkę, po doszczelnieniu nie ma na to szans.
uszczelka.jpg
uszczelkagora.jpg
Operację powtórzyłem na wszystkich 4 drzwiach, boczki ściąga się trywialnie prosto, 3 zaślepki, 2 śrubki, reszta na spinkach siedzi:
http://www.kniro.net/front_door_trim_re ... -1480.html
http://www.kniro.net/rear_door_trim_rep ... -1571.html

Przy okazji polecam wyklejenie boczka pianką akustyczną (2.5m2 spokojnie powinno wystarczyć na 4 drzwi), pianka o grubości 9mm na całej powierzchni i boczek spokojnie daje się założyć (zakładałem Bitmat K9s, polecam, bardzo przyjemnie się z tym pracuje).

Nie wygłuszałem jeszcze boczków bagażnika i klapy bagażnika, ale komplet drzwi + te nieszczęsne uszczelki naprawdę robi robotę. Przy 160km/h jest nadal przyjemnie, wcześniej powyżej 100km/h miałem czasem ochotę spalić to auto.
luqi
Posty: 18
Rejestracja: 04 maja 2020, 19:50
model samochodu: NIRO

Re: Wygłuszenie Niro

Post autor: luqi »

wrzoch pisze: 16 lis 2020, 19:02 ...
Super opis. Mógłbyś jeszcze napisać jaki masz rocznik Niro?
Myślałem, że tylko ja mam wrażenie że ten samochód dobrze wyciszony. Nawet jak jadę na samym silniku elektrycznym (PHEV 2020) a i tak nie jest cicho. Mega słychać przede wszystkim opony.
wrzoch
Posty: 36
Rejestracja: 10 sie 2018, 23:11
model samochodu: Niro

Re: Wygłuszenie Niro

Post autor: wrzoch »

Jedno z pierwszych, koniec 2016, niby L ale bez grzania dupy (w 2017 weszło do L jako stand
ard).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”