Jaki olej leją wam na przeglądach ?

forum użytkowników Kia Niro
the Niro driver
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 16:48
model samochodu: Niro HEV L

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: the Niro driver »

Cała ta sprawa nie dawała mi spokoju.
Napisałem więc (poprzez formularz) do Kia Polska.
Oto cała korespondencja:

Ja:
Proszę o informację, czy mój samochód Niro posiada filtr GPF i w związku z tym jaki olej silnikowy (ACEA C2, czy A5/B5) powinien być stosowany.
Kia:
Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy, że obsługę techniczną i serwisową aut świadczymy za pośrednictwem Autoryzowanych Stacji Obsługi KIA. Prosimy o bezpośredni kontakt w poniższej sprawie z dowolną ASO Kia.
Aktualna lista punktów KIA wraz z danymi kontaktowymi znajduje się na naszej stronie internetowej www.kia.com/pl w zakładce „Dealerzy”.


Ja:
Szanowny Panie,
gdybym odpowiedź serwisu uznał za satysfakcjonującą, nie zwracałbym się z pytaniem bezpośrednio do Państwa.
Z informacji dostępnych w internecie wiem, że różne serwisy udzielają sprzecznych informacji w tej sprawie.
Dlatego raz jeszcze proszę o jednoznaczną informację, czy mój samochód (VIN poniżej) jest wyposażony w filtr GPF i w związku z tym - jaki olej stosować.

Kia::
Szanowny Panie,
Uprzejmie prosimy o przesłanie nazwy Autoryzowanej Stacji Obsługi Kia, z którą się Pan kontaktował w przedmiotowej sprawie.


Ja:
Szanowny Panie,
to nie jest odpowiedź na moje pytanie.
Brak odpowiedzi na nurtujący mnie problem odbieram jako przejaw chęci uniknięcia przez Kia Motor Polska odpowiedzialności za ewentualne awarie wynikłe ze stosowania niewłaściwego oleju silnikowego (przypominam: chodzi o parametr C2/C2 vs. A5/B5).
Raz jeszcze zatem proszę o odpowiedź, czy mój samochód Kia Niro (VIN poniżej) jest wyposażony w filtr GPF.
Jeśli nie jest Pan w stanie udzielić mi odpowiedzi, będę wdzięczny za wskazanie sposobu, w jaki mogę skontaktować się z Pańskim przełożonym lub z inną, bardziej kompetentną osobą.

Kia::
Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy, że w Instrukcji Obsługi podane są szczegółowe informacje na temat klasyfikacji olejów dopuszczonych do stosowania w danym modelu pojazdu.
Wymagania są określone w odniesieniu do parametrów jakościowych i lepkościowych oleju.


Ja:
Szanowny Panie,
Znowu nie odpowiedział mi Pan na pytanie!
Instrukcję mam i potrafię się nią posługiwać.
Po raz kolejny proszę o informację, czy posiadany przeze mnie samochód Kia Niro jest wyposażony w filtr GPF.
I po raz kolejny proszę: jeśli nie jest Pan w stanie udzielić mi odpowiedzi, będę wdzięczny za wskazanie sposobu, w jaki mogę skontaktować się z Pańskim przełożonym lub z inną, bardziej kompetentną osobą.

Kia::
Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy, że wszystkie auta marki KIA produkowane od 2019 roku posiadają filtr GPF.


Ja:
Szanowny Panie,
zatem polecany w instrukcji olej jest niewłaściwy.
Również olej zaaplikowany w serwisie Kia (Toruń) ma niewłaściwa specyfikację (A5/B5).
Jak rozumiem, zostanie on bezpłatnie wymieniony?


Cdn...
Orin
Posty: 224
Rejestracja: 14 sty 2020, 00:23
model samochodu: Kia Niro HEV

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: Orin »

I tak powinno być! Na marginesie, to doradca serwisowy mógłby się pofatygować do auta i ostatecznie rozstrzygnąć, czy jest gpf, czy go nie ma.
prz3m3k
Posty: 70
Rejestracja: 21 lut 2021, 18:24
model samochodu: oby to był Niro :)

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: prz3m3k »

Czyli pozostaje teraz wydrukować tę korespondencję i dopiero wtedy jechać na wymianę oleju do serwisu.. masakra
fdemaire
Posty: 34
Rejestracja: 27 lip 2021, 08:14
model samochodu: KIA NIRO HEV zakupiony z Niemiec , wersja spirit, odpowiednik XL

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: fdemaire »

Zmieniłem zaraz po zakupie , olej to PMO professional series 5W30 FE KTÓRY SPEŁNIA WYMAGANIA ACEA A5, około 4 litrów
the Niro driver
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 16:48
model samochodu: Niro HEV L

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: the Niro driver »

Przepychanek ciąg dalszy:


Kia:
Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy, że olej (A5/B5) który został Panu zalany jest zgodny ze specyfikacją podaną przez Producenta, uwzględnioną w instrukcji obsługi.


Ja:
Szanowni Panie,
Olej (A5/B5) nie nadaje się do silników wyposażonych w filtr GPF, o czym Kia Polska doskonale wie i wielokrotnie informowało swoich klientów, w tym również Pan osobiście:

Kia Motors Polska do modeli wyposażonych w filtr cząstek stałych dla silników benzynowych, rekomenduje oleje o specyfikacji ACEA C2/C3.
Z wyrazami szacunku,
Patryk Trzmiel Konsultant
Infolinia Kia Motors Polska
ul. Puławska 366, 02-819 Warszawa, Polska
T +48 801 542 542
M +48 605 542 542
E infolinia@kiamotors.pl


W tej sytuacji ponawiam swoje żądanie bezpłatnej wymiany oleju na właściwy i zwrotu kosztów poniesionych na zakup oleju A5/B5 w serwisie KIA w Toruniu.



Kia:
Szanowny Panie,
Ponownie pragniemy poinformować, że klasyfikacja oleju dla Pańskiego modelu pojazdu znajduje się w Instrukcji Obsługi i zalecenia producenta w tym zakresie mówią o specyfikacji A5/B5.

Może Pan zastosować w swoim pojeździe klasyfikacje C2/C2 natomiast zalecenie Kia Polska dotyczące specyfikacji oleju dla silników wyposażonych w filtr GPF są następujące:

Najczęściej stosowanym środkiem smarnym do benzynowych silników, wyposażonych w filtr cząstek stałych GPF jest:

- olej silnikowy ACEA A5/B5 (mniej "wysilone" jednostki o większych pojemnościach);

- olej silnikowy ACEA C2 ("wysilone" jednostki o mniejszych pojemnościach).

Dobór klasyfikacji oleju jest odpowiedni dla danego numeru VIN. Mając na uwadze powyższe, olej o specyfikacji A5/B5 jest olejem prawidłowym do zastosowania w Pańskim silniku.
Calee
Posty: 88
Rejestracja: 16 kwie 2020, 19:48
model samochodu: Niro HEV FL

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: Calee »

Dobranie oleju to nie prosta sprawa, gdyż nie ma uniwersalnego rozwiązania, oleje C2 są lepsze dla GPF (mniej popiołów) ale znacznie gorsze dla silnika niż A5 (gorsze smarowanie i szybsze zużycie silnika) dlatego nie zawsze C2 jest zalecane nawet jak masz GPF. Oczywiście silnik mocniej wysilony generuje więcej popiołów niż nie wysilony (tutaj Kia ma rację). No i popiół to zło dla tego filtra gdyż zapycha go na stałe, ale nawet oleje C2 "generują" popiół tylko mniej.
Więc skoro KIA zaleca A5 dla NIRO to albo wyszło im z badań że ten silnik spala bardzo mało oleju (a co za tym idzie generuje mniej popiołów), albo że na C2 silnik zbyt szybko się zużywa, .... ale to wiedzą już tylko inżynierowie KIA... No i weź też pod uwagę że to hybryda czyli silnik często jest niedogrzany i pracuje w zmiennych warunkach (nagrzewa się a potem studzi, i tak w kółko), więc dobre smarowanie jest bardzo ważne i być może ważniejsze niż ochrona GPFa.
No i co jest tańsze w naprawie wymiana GPF (1500 zł max) czy remont gładzi cylindrów...

A tutaj link to artykułu na temat olejów niskopopiołowych który potwierdza to co napisałem:
http://blog.bestdrive.pl/10358-nowoczes ... o-uwazac-1
Orin
Posty: 224
Rejestracja: 14 sty 2020, 00:23
model samochodu: Kia Niro HEV

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: Orin »

Osobiście nie wierzę, że obecne c2 tak wpływają na zużycie silnika w porównaniu do olejów sprzed 10 lat. To już prędzej takie zużycie powoduje olej o lepkości 0w20 w jeźdzue autostradowej. Ostatnio np. słyszałem, że dwulitrowe jednostki wysokoprężne biturbo w nowych volvo właśnie na takim oleju zioną ducha już nawet po przebiegu 60-70 tys. km.
Spyros2983
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2021, 14:48

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: Spyros2983 »

Nikt nie wlewa mi oleju na przeglądzie.
kaacka
Posty: 26
Rejestracja: 26 sie 2020, 00:51

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: kaacka »

"Nikt nie wlewa mi oleju na przeglądzie." - mógłbyś to rozwinąć ?? z ciekawości pytam do czego zmierzasz... :idea: sam sobie wlewasz olej, czy nie warto robic wg Ciebie przegladow u nich ?
TomaszSt
Posty: 1
Rejestracja: 24 lis 2021, 13:03
model samochodu: Niro hev 2020

Re: Jaki olej leją wam na przeglądach ?

Post autor: TomaszSt »

Przed zakupem Niro przeczytałem wątki tu na forum i już się przygotowałem do rozmowy z serwisem na temat oleju.
Panowie z nowego targu walczyli jak lwy aby nie wlać mi oleju z normą C3..
Po przedstawieniu maila z centrali:
...........
Szanowny Panie,


Uprzejmie informujemy, że w instrukcji obsługi podane są szczegółowe informacje na temat klasyfikacji olejów dopuszczonych do stosowania w danym modelu pojazdu.

Kia Motors Polska do modeli wyposażonych w filtr cząstek stałych dla silników benzynowych, rekomenduje oleje o specyfikacji ACEA C2/C3. Producent dopuszcza możliwość zastosowania olejów o specyfikacji ACEA A5/B5 5W-30.

Zachęcamy do korzystania z usług i produktów smarnych oferowanych przez ASO KIA.

Z wyrazami szacunku,
............

serwis potulnie zalał silnik dostarczonym przez mnie olejem Motul 8100 x-clean+ ACEA C3

Taka moja historia.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”