Sygnał cofania (na zewnątrz)

forum użytkowników Kia Niro
Marin
Posty: 5
Rejestracja: 11 cze 2021, 16:51
model samochodu: KIA NIRO HEV BL 2021

Sygnał cofania (na zewnątrz)

Post autor: Marin »

Cześć,

niedawno nabyliśmy KIA NIRO w wersji HEV. Podczas cofania na zewnątrz słychać sygnał jak przy cofaniu ciężarówki. Nie chodzi mi o sygnalizację z czujników ale sygnał ostrzegania na zewnątrz. Na pytanie czy można to wyłączyć, w salonie odpowiedzieli że to musi być bo takie przepisy dla elektryków są.

Czy ktoś z forumowiczów próbował to chociaż trochę ściszyć? Da się gdzieś to konfigurować?
Toma
Posty: 40
Rejestracja: 25 lis 2020, 10:09
model samochodu: Kia e Niro

Re: Sygnał cofania (na zewnątrz)

Post autor: Toma »

Cześć,
jeśli masz przycisk VESS na lewo od kolumny kierowniczej (Virtual Engine Sound System) to tak. Na pewno jest w wersja e Niro.
Na razie można to włączyć, wyłączyć, ale od któregoś roku ma to być na stałe.
lukamar
Posty: 13
Rejestracja: 15 sie 2020, 12:54
model samochodu: Niro

Re: Sygnał cofania (na zewnątrz)

Post autor: lukamar »

W zwykłych hybrydach tego przycisku nie ma (przynajmniej ja nie mam). Zresztą nawet w wersjach EV nie jest dostępny na wszystkich rynkach. Koledzy zza granicy odłączają głośnik albo go zalepiają, żeby zmniejszyć natężenie dźwięku:
https://www.kia-forums.com/threads/how- ... ng.347500/
Też chętnie bym coś z tym zrobił...
Calee
Posty: 88
Rejestracja: 16 kwie 2020, 19:48
model samochodu: Niro HEV FL

Re: Sygnał cofania (na zewnątrz)

Post autor: Calee »

Niestety takie są wymogi bezpieczeństwa, modyfikacja tego sygnału sprawi że pojazd będzie niezgodny z homologacją.
W niro nie ma tradycyjnego biegu wstecznego w skrzyni biegów a wsteczny realizowany jest za pomocą napędu elektrycznego. Stąd wymóg sygnału ostrzegawczego.
Trochę nie rozumiem dlaczego ktoś chce to wyłączyć, przecież to zwiększa ogóle bezpieczeństwo.
Spróbujcie depnąć gazem podczas jazdy na wstecznym, a zobaczycie jaką moc silnik elektryczny.
Marin
Posty: 5
Rejestracja: 11 cze 2021, 16:51
model samochodu: KIA NIRO HEV BL 2021

Re: Sygnał cofania (na zewnątrz)

Post autor: Marin »

Calee pisze: 17 cze 2021, 08:44 Trochę nie rozumiem dlaczego ktoś chce to wyłączyć, przecież to zwiększa ogóle bezpieczeństwo.
Spróbujcie depnąć gazem podczas jazdy na wstecznym, a zobaczycie jaką moc silnik elektryczny.
Nie mam problemu z bezpieczeństwem, ale głośność tego sygnału jest duża. Najczęściej cofanie wykonuję z garażu na pustą uliczkę osiedlową i rano albo późnym wieczorem słychać mnie na pół osiedla :). Na parkingu jak najbardziej jest to OK.
Można odcinać o wiele bardziej skomplikowane systemy bezpieczeństwa, a sygnału nie. Trochę to hipokryzja jak dla mnie i niekonsekwencja.
Calee
Posty: 88
Rejestracja: 16 kwie 2020, 19:48
model samochodu: Niro HEV FL

Re: Sygnał cofania (na zewnątrz)

Post autor: Calee »

Marin pisze: 17 cze 2021, 10:10
Można odcinać o wiele bardziej skomplikowane systemy bezpieczeństwa, a sygnału nie. Trochę to hipokryzja jak dla mnie i niekonsekwencja.
To trochę jak ze światłami stop, też nie można ich wyłączyć, chyba że wykręcisz żarówkę. Skoro homologacja tego wymaga to musi być. Użytkownik może tylko wyłączać te systemy które są opcjonalne a nie obowiązkowe.

Oczywiście KIA poszła na łatwiznę bo zamiast sygnału jak z ciężarówki mogła dać inny dźwięk. (dźwięk wentylatora, czy imitację silnika spalinowego, lub kilka dźwięków do wyboru przez użytkownika)
Orin
Posty: 224
Rejestracja: 14 sty 2020, 00:23
model samochodu: Kia Niro HEV

Re: Sygnał cofania (na zewnątrz)

Post autor: Orin »

Oczywiście KIA poszła na łatwiznę bo zamiast sygnału jak z ciężarówki mogła dać inny dźwięk. (dźwięk wentylatora, czy imitację silnika spalinowego, lub kilka dźwięków do wyboru przez użytkownika)
[/quote]

Litości, a może jeszcze szczekanie psa...
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Sygnał cofania (na zewnątrz)

Post autor: kon »

Polecam żarówki do świateł cofania grające Lambadę.
Do znalezienia na portalach aukcyjnych.
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: Sygnał cofania (na zewnątrz)

Post autor: camelleon »

to u nas.. niro 2017 chybanie jest to takie uciazliwe - albo jest poprostu ciche.. ze czasem w ogole na to nie zwraca się uwagi.
Mess with the best
Die like the rest
Rufio
Posty: 25
Rejestracja: 18 lip 2020, 17:24
model samochodu: KIA NIRO XL PLUG-IN

Re: Sygnał cofania (na zewnątrz)

Post autor: Rufio »

Toma pisze: 16 cze 2021, 15:20 Cześć,
jeśli masz przycisk VESS na lewo od kolumny kierowniczej (Virtual Engine Sound System) to tak. Na pewno jest w wersja e Niro.
Na razie można to włączyć, wyłączyć, ale od któregoś roku ma to być na stałe.
Głupoty piszesz koledze,VESS to dodatkowy dżwięk dla ev i phev w trybie elektrycznym i to można włączyć lub wyłączyć.Sygnał biegu wstecznego jest niewyłączalny(homologacja wymaga) pojazdy hev nie mają systemu VESS.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”