Zakup Stingera 3.3 V6

forum użytkowników Kia Stinger
kirzyk
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2021, 15:33
model samochodu: Stinger GT

Zakup Stingera 3.3 V6

Post autor: kirzyk »

Cześć wszystkim.
Od kilku miesięcy dość intensywnie poszukuję Stingera w wersji GT z roczników 2018-2020. Interesuje mnie auto krajowe, przebieg do 50k km, FV lub cesja, kolor dowolny, byle nie czarny. Ogłoszeń jest jak na lekarstwo, aktualne przez 12-24h od wystawienia. Przejechałem kawał Polski, za każdym razem coś było nie tak: albo auto sprzedawano pomimo rezerwacji, albo po prostu były duże rozbieżności pomiędzy zapewnieniami sprzedających a stanem faktycznym i ceną. Salony obdzwonione, czas oczekiwania na nowy 6-7 miesięcy, demówek brak, używanych brak - zależy mi na zakupie do końca tego roku.
W związku z powyższym, zwracam się do Was z prośbą: jeśli ktoś ma taki samochód, planuje sprzedaż lub cesję w najbliższym czasie lub po prostu wie, gdzie poza otomoto można coś znaleźć - dajcie znać.
Pozdrawiam,
Krzysiek
Black3426
Posty: 22
Rejestracja: 02 mar 2021, 06:38
model samochodu: Stinger po lifcie

Re: Zakup Stingera 3.3 V6

Post autor: Black3426 »

Zapytaj w Oddysey Częstochowa - maja tam chyba białą demo po lifcie.
slwkk
Posty: 130
Rejestracja: 06 sty 2021, 16:02
model samochodu: StingerMy22

Re: Zakup Stingera 3.3 V6

Post autor: slwkk »

Delik Poznań, chyba też mają demo po lifcie.

Edit: a o co chodzi z tym, że musi być do końca roku, używany itd? Chodzi tylko o koszt podatkowy w tym roku, a może jeszcze dodatkowo kwestia ceny, potrzeba auta na już, jednym słowem wszystko na raz?
kirzyk
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2021, 15:33
model samochodu: Stinger GT

Re: Zakup Stingera 3.3 V6

Post autor: kirzyk »

Dlaczego w tym roku? Ano dlatego, że już naprawdę długo szukam takiego samochodu, nie liczę telefonów, które wykonałem, wycieczek weekendowych na drugi koniec Polski - kilka naprawdę fajnych uciekło mi sprzed nosa. Kolejną sprawą jest to, że zależy mi na FV w tym roku (nowe prawo podatkowe nadchodzi). Leasing klepnięty, potrzebuję tylko samochodu. Myślałem o nowym, ale chciałbym zmieścić się z ceną na poziomie +/- 150 tys netto.
Grunthor
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2021, 13:33

Re: Zakup Stingera 3.3 V6

Post autor: Grunthor »

slwkk pisze: 13 paź 2021, 09:21 Delik Poznań, chyba też mają demo po lifcie.

Edit: a o co chodzi z tym, że musi być do końca roku, używany itd? Chodzi tylko o koszt podatkowy w tym roku, a może jeszcze dodatkowo kwestia ceny, potrzeba auta na już, jednym słowem wszystko na raz?
Najprawdopodobniej chodzi o to, że do końca roku można wykupić auto jako osoba priv, trzymać 6 msc i potem sprzedać bez podatków(jako osoba priv). Jak wejdzie #NowyWał to nie będzie można tego zrobić i każde auto przy sprzedaży będzie obciążone pełnymi podatkami(VAT, PIT) mimo, że jako koszty było to 50%. Jest to duży cios dla przedsiębiorców. Tym samym wymiana auta po końcu leasingu najnormalniej w świecie przestanie się opłacać i szacuję, że ofert aut używanych (3-5 letnich) zakupionych w PL będzie po prostu dużo dużo mniej.
- Limit wrzucania w koszty do 150 000 oraz brak możliwości sprzedaży auta w sposób wyżej opisany kompletnie ubije sprzedaż aut nowych w PL.
Elita chce jeździć nowymi furkami, a plebs(ludzie) mają jeździć szrotem sprowadzonym z Niemiec.
slwkk
Posty: 130
Rejestracja: 06 sty 2021, 16:02
model samochodu: StingerMy22

Re: Zakup Stingera 3.3 V6

Post autor: slwkk »

Ok, rozumiem. Nowe warunki dotyczące wykupu prywatnego zadziałają tak samo dla nowych umów leasingu zawartych w tym roku lub kolejnym, więc to bez znaczenia. Jeśli chodzi o koszt podatkowy to niektóre firmy oferujące leasing (np PKO Leasing, EFL) mogą Ci wystawić fakturę VAT sprzedażową (zwykłą, nie zaliczkową) na tzw czynsz inicjalny / wpłatę własną w tym roku, mimo, że nowe auto dotrze za ileś tam miesięcy, w kolejnym roku. Zatem robisz wysoką wpłatę własną na dajmy na to nowego Stingera, do 45% wartości (ustawa) i koszt podatkowy masz w tym roku jeszcze.
kirzyk
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2021, 15:33
model samochodu: Stinger GT

Re: Zakup Stingera 3.3 V6

Post autor: kirzyk »

Grunthor pisze: 13 paź 2021, 09:50
slwkk pisze: 13 paź 2021, 09:21 Delik Poznań, chyba też mają demo po lifcie.

Edit: a o co chodzi z tym, że musi być do końca roku, używany itd? Chodzi tylko o koszt podatkowy w tym roku, a może jeszcze dodatkowo kwestia ceny, potrzeba auta na już, jednym słowem wszystko na raz?
Najprawdopodobniej chodzi o to, że do końca roku można wykupić auto jako osoba priv, trzymać 6 msc i potem sprzedać bez podatków(jako osoba priv). Jak wejdzie #NowyWał to nie będzie można tego zrobić i każde auto przy sprzedaży będzie obciążone pełnymi podatkami(VAT, PIT) mimo, że jako koszty było to 50%. Jest to duży cios dla przedsiębiorców. Tym samym wymiana auta po końcu leasingu najnormalniej w świecie przestanie się opłacać i szacuję, że ofert aut używanych (3-5 letnich) zakupionych w PL będzie po prostu dużo dużo mniej.
- Limit wrzucania w koszty do 150 000 oraz brak możliwości sprzedaży auta w sposób wyżej opisany kompletnie ubije sprzedaż aut nowych w PL.
Elita chce jeździć nowymi furkami, a plebs(ludzie) mają jeździć szrotem sprowadzonym z Niemiec.
Lepiej bym tego nie ujął! Z uwagi na zmianę opodatkowania niektórych grup zawodowych (a do jednej z nich należę) zakup samochodu w tym roku będzie dla mnie bardziej korzystny niż np w styczniu. A tak zupełnie szczerze, po prostu chciałbym mieć ten samochód jak najszybciej, bo jest zajebisty. :)
Ostatnio zmieniony 13 paź 2021, 11:32 przez kirzyk, łącznie zmieniany 3 razy.
slwkk
Posty: 130
Rejestracja: 06 sty 2021, 16:02
model samochodu: StingerMy22

Re: Zakup Stingera 3.3 V6

Post autor: slwkk »

Grunthor pisze: 13 paź 2021, 09:50 Najprawdopodobniej chodzi o to, że do końca roku można wykupić auto jako osoba priv, trzymać 6 msc i potem sprzedać bez podatków(jako osoba priv).
Tak, ale to dotyczy transakcji sprzedaży, kiedy ona nastąpi, plus jakiś tam krótki okres przejściowy zrobili dla tych, którym umowa leasingu kończy się do końca tego roku, a sprzedaż nastąpi w kolejnym. Jeśli komuś umowa leasingu kończy się w przyszłym roku to obejmie go nowe prawo odnośnie wykupu prywatnego.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Zakup Stingera 3.3 V6

Post autor: kon »

Patrząc logicznie, to proceder "wykupu prywatnego" i sprzedaży bez opodatkowania to była podatkowa patologia. I załatanie tej dziury jest po prostu logiczne i sensowne.
Wiem, że "hurr, durr - przedsiembiorcow okradajo!" Ale spróbujcie spojrzeć na to chłodnym okiem.

Złem natomiast jest możliwość odliczenia jedynie 50% VATu od samochodów osobowych (bez kilometrówki), oraz możliwość zakwalifikowania jedynie 75% wydatków na eksploatację jako koszt.
Grunthor
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2021, 13:33

Re: Zakup Stingera 3.3 V6

Post autor: Grunthor »

slwkk pisze: 13 paź 2021, 09:58
Grunthor pisze: 13 paź 2021, 09:50 Najprawdopodobniej chodzi o to, że do końca roku można wykupić auto jako osoba priv, trzymać 6 msc i potem sprzedać bez podatków(jako osoba priv).
Tak, ale to dotyczy transakcji sprzedaży, kiedy ona nastąpi, plus jakiś tam krótki okres przejściowy zrobili dla tych, którym umowa leasingu kończy się do końca tego roku, a sprzedaż nastąpi w kolejnym. Jeśli komuś umowa leasingu kończy się w przyszłym roku to obejmie go nowe prawo odnośnie wykupu prywatnego.
Dokładnie tak. Ja w tym roku też wcisnąłem budżet na tyle mocno aby wygenerować jak największy koszt właśnie przez to. Moim zdaniem od nowego roku sprzedaż Stingerów (już i tak mizerna) spadnie jeszcze bardziej drastycznie.
Obciążenia podatkowe dla dealerów wzrosną(jak wszystkim zresztą), ludzie przestaną kupować nowe auta bo po co wymieniać nowe sprawne auto po 4 latach jak można pojeździć z 8 co powoduje, że część z nich po prostu zwinie interesy.
Żeby nie było, to dotyczy wszystkich marek, nie tylko KIA.
Ja sam wziąłem leasing na 4 lata. Dzieci podrosną i zmieniłbym na coś większego. W takich warunkach jakie nam #NowyWał funduje zapewne tego nie zrobie bo auto zajebiste, a zmieniać nie ma sensu. Nie będę dolewać $$ do koryta rządzącym. :evil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stinger”